Rozwój niemowlęcia

Rozwój niemowlęcia

Słynne powiedzenie mówi, że „dzieci rosną jak na drożdżach”. Patrząc na szybkość rozwoju niemowlęcia trudno się z tym nie zgodzić. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w pierwszych miesiącach życia? Zobacz nasze porady w tekstach, które znajdziesz w tej kategorii.

Etapy rozwoju niemowlaka

Pierwsze tygodnie życia dziecko zazwyczaj spędza na śnie, karmieniu oraz przewijaniu. Jednak już wtedy pojawiają się zmiany, ważne dla całego jego rozwoju. Niemowlę tydzień po tygodniu nabywa nowych umiejętności, zaczyna rozpoznawać twarze, jego słuch staje się bardziej wyraźny. Nauka malucha przybiera tempa, dlatego obserwuj, jak zmienia się Twoje dziecko, aby nie przegapić żadnego z etapów jego rozwoju.

Rozwój niemowląt

Dziecko w ciągu pierwszych miesięcy życia zdobywa umiejętności istotne dla jego rozwoju. Dlatego każdy etap powinien być uważnie przez Ciebie obserwowany. W poszczególnych tygodniach Twój maluch będzie się zmieniać i poznawać nowe czynności. Dzięki naszym poradom możesz lepiej przygotować się na różne etapy rozwoju motorycznego niemowlaka. Gdy nadejdzie ten moment, będziesz świadomie obserwować jego nowe zachowania i mniej stresować zmianami!

Podnoszenie główki

Przygotuj się na takie zmiany jak podnoszenie główki. To jeden z przełomowych momentów w życiu Twojego dziecka. W naszych artykułach przeczytasz, kiedy możesz spodziewać się pierwszych prób podnoszenia główki z leżenia na plecach. Dowiesz się, jak wygląda cały proces, abyś spokojnie mogła cieszyć się z rozwoju dziecka. Podpowiadamy też, jakie ćwiczenia na podnoszenie główki warto stosować, aby maluch lepiej przyswajał nową umiejętność.

Nauka siadania

Rozwój motoryczny dziecka jest szczególnie ważnym etapem w życiu niemowlaka. Ważnym momentem w rozwoju niemowlęcia jest moment, w których opanuje siadanie. Gdy Twoje dziecko opanuje tą umiejętność, będziesz mieć kolejny powód do dumy! Sprawdź, jak wygląda prawidłowe siadania niemowlaka, abyś mogła zareagować, gdy nauka będzie odbiegać od normy. Z naszych tekstów dowiesz się też, jakie są ćwiczenia na siadanie niemowlaka. Odpowiednio przeprowadzona nauka pozwoli na uniknięcie problemów zdrowotnych u malucha w przyszłości. Pomoże także w dalszym poznawaniu nowych umiejętności, czyli raczkowaniu, a w końcu także i łapaniu równowagi na dwóch nogach. Zadbaj zatem o jego prawidłowy rozwój!

Karmienie piersią noworodka

Czynność, która wydaje się być normalnym zadaniem matki wobec dziecka, jest sposobem na budowanie niezwykłej więzi. Przekonaj się, jak ważnym momentem w rozwoju malucha jest każdy kontakt z Tobą, a zwłaszcza moment karmienia piersią noworodka. Poznaj najważniejsze wskazówki, jak prawidłowo karmić dziecko, aby nie powodować u niego problemów z przyjmowaniem pokarmu. Dowiesz się też, jak długo należy wykonywać karmienie piersią, aby nie zakłócać prawidłowego rozwoju niemowlęcia. Jeśli spacer z niemowlakiem i kwestia karmienia go w miejscu publicznym jest dla Ciebie zagadką, z naszych porad dowiesz się, jak prawidłowo zabrać się do tej czynności, nawet będąc poza domem. Przeczytasz wszystkie istotne informacje na temat karmienia, od pierwszych dni życia Twojego dziecka.

Pierwszy spacer

Kiedy można iść na pierwszy spacer z niemowlakiem? Jak przygotować się do wyjścia z domu w pierwszych dniach po porodzie? Co zabrać ze sobą w torbę, o czym pamiętać przed wyjściem? Czy spacer z niemowlakiem zimą to dobry pomysł? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszych tekstach. Sprawdź, o czym warto pamiętać, czego unikać i czego nie bać się podczas pierwszych spacerów z dzieckiem. Naucz się wychodzenia z domu z niemowlęciem, bez obawy o źle dobrany ubiór czy brak odpowiedniego przygotowania. W tej kategorii znajdziesz bogate źródło informacji na temat spacerów z niemowlakiem, dzięki czemu nie musisz bać się wyjścia z domu. Zobacz, jak usprawnić każdy spacer, ile powinien trwać i jak zapewnić maluchowi odpowiednią dawkę świeżego powietrza.