Doula – co to za osoba i jak może pomóc Tobie oraz Twojej rodzinie?
Ciąża to magiczny czas, którym przyszli rodzice niechętnie dzielą się z obcymi. Zaproszenie douli do współtowarzyszenia w tym szczególnym okresie może się jednak okazać dobrym pomysłem z punktu widzenia tak młodych rodziców, jak i maluszka. Dowiedz się, kto to jest doula i w czym może pomóc przyszłej mamie oraz całej rodzinie.
Doula – kto to właściwie jest?
Słowo doula pochodzi z języka greckiego i oznacza kobietę, która służy. I to w sumie najlepiej wyjaśnia, kim jest i czym się zajmuje doula. Jest osobą, która służy pomocą kobietom w ciąży – zarówno emocjonalną i psychologiczną, jak i czysto fizyczną. Z jej usług możesz korzystać zarówno wtedy, gdy nosisz w sobie maluszka, jak i w czasie porodu, a nawet połogu, gdy próbujesz dojść do siebie, jednocześnie starając się jak najlepiej zadbać o potrzeby noworodka.
Nawet jeśli kobieta może zawsze liczyć na pomoc partnera w trakcie ciąży, skorzystanie z usług douli i tak może się okazać dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?
Po pierwsze, w pewnych kwestiach najlepiej poradzić się kobiety doświadczonej w sprawach dotyczących ciąży, połogu i macierzyństwa, z którą łatwiej rozmawiać o takich sprawach niż z mężczyzną. Po drugie, partner odczuwa w związku z ciążą dokładnie takie same emocje, jak Ty, a zatem również potrzebuje wsparcia w oswojeniu się z nową sytuacją. Pomoc douli przy porodzie będzie korzystna zarówno dla Ciebie, jak i dla niego.
Na czym polega rola douli?
Zadaniem douli jest niesienie pomocy kobietom w ciąży na każdym jej etapie – również w momencie jej rozwiązania oraz w pierwszych tygodniach życia maluszka.
Wsparcie emocjonalne w ciąży
Ciąża to okres jednocześnie piękny i trudny. Szalejące hormony powodują nagłe zmiany nastroju, wraz z kolejnymi tygodniami ciężar maluszka staje się coraz bardziej odczuwalny, a przykre dolegliwości coraz intensywniejsze, a do tego dochodzi strach przed ewentualnymi powikłaniami poporodowymi.
Wykwalifikowana doula doskonale wie, co odczuwa jej podopieczna i zapewnia jej wsparcie psychologiczne i emocjonalne w trakcie ciąży. Tym samym ułatwia przyszłej mamie zrelaksowanie się i emocjonalne przygotowanie do powitania maluszka na świecie.
Pomoc przy porodzie
Choć po porodzie każda mama twierdzi, że był to magiczny moment, w jego trakcie zazwyczaj odczuwa strach, ból, niepewność i wiele innych emocji, które utrudniają cieszenie się tym niezwykłym przeżyciem. Pomoc douli przy porodzie polega na zapewnieniu przyszłym rodzicom wsparcia i bezpieczeństwa oraz na zadbaniu o to, by negatywne odczucia nie zepsuły wspomnień z tej wyjątkowej chwili.
Jak doula może pomóc kobiecie przy porodzie? Zastosować masaż, muzyko- lub aromaterapię w celu rozluźnienia i zrelaksowania, dodawać otuchy i motywować, a także odpowiadać na każde pytanie spowodowane stresem. Doula zadba też o potrzeby przyszłego taty, pomagając mu opanować emocje i stać się wsparciem dla partnerki oraz nowonarodzonego dziecka.
Pomoc po porodzie: psychologiczna i nie tylko
Nawet jeśli świeżo upieczona mama jest dobrze przygotowana do połogu, i tak może być nim zmęczona. Doświadczona doula wie, jak pomóc kobiecie po porodzie. Przede wszystkim dba o jej komfort i doradza w sprawach dotyczących dolegliwości połogowych. Pomoc douli po urodzeniu dziecka może też polegać na podpowiadaniu mamie, jak zajmować się noworodkiem – jak go wykąpać, przewijać i karmić oraz jak rozpoznawać, czego potrzebuje maluszek. Doula może wręcz zastąpić szkołę rodzenia dla mamy, której taka forma przygotowania do macierzyństwa nie specjalnie odpowiada. Wówczas doulę można zapytać właściwie o wszystko, co wiąże się z porodem i opieką nad noworodkiem, jak np. dobór kosmetyków dla dzieci czy techniki masażu antykolkowego.
Jak zostać zawodową doulą?
Choć zawód douli w Polsce nie jest jeszcze tak popularny jak na zachodzie Europy i w Stanach, to jednak mimo wszystko funkcjonuje. Ścieżkę kariery należy rozpocząć od odpowiednich szkoleń przygotowujących do niesienia pomocy kobietom w ciąży oraz zdobycia certyfikatu potwierdzającego nabyte umiejętności. W obu tych kwestiach aspirującym doulom pomaga Stowarzyszenie DOULA w Polsce.