Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
Klikając przycisk „Wyrażam zgodę”, akceptujesz stosowanie przez nas narzędzi międzywitrynowych do przekazywania Ci indywidualnych informacji w celach marketingowych poprzez partnerów, również poza naszą stroną internetową. Narzędzia te pozwalają nam prezentować spersonalizowane reklamy internetowe, a także korzystać z rozszerzonych możliwości analizy i oceny grup docelowych oraz zachowania użytkowników. Wyrażasz też zgodę na to, że dane te mogą być przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych bez żadnych środków prawnych.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, klikając tutaj.
WYRAŻAM ZGODĘ
> DOSTOSUJ
Ile trwa połóg i czego spodziewać się w jego trakcie?

Ile trwa połóg i czego spodziewać się w jego trakcie?

Mogłoby wydawać się, że przybycie na świat maluszka i nauka zaspokajania jego potrzeb to już wystarczająco duży ciężar złożony na barkach młodej mamy. W rzeczywistości musi się ona zmierzyć jeszcze z czymś – z połogiem. Co to jest i jak długo trwa połóg po porodzie? Odpowiadamy. 

Na czym polega połóg? 

Połóg fizjologiczny to czas tuż po urodzeniu maluszka, gdy Twoje ciało próbuje powrócić do stanu sprzed ciąży i porodu, który choć piękny, jest ogromnym obciążeniem dla organizmu. Ten etap jest potrzebny, aby wydalić z macicy pozostałości po ciąży, obkurczyć ją i przystosować do standardowego funkcjonowania. Wiąże się to z dość nieprzyjemnymi dolegliwościami w postaci wydzieliny połogowej, krwawienia oraz bóli skurczowych. W połączeniu z brakiem snu, na który na pewno narzeka każda świeżo upieczona mama, mogą być one bardzo dotkliwe. 

Połóg po porodzie dzieli się na 3 etapy: 

  • połóg bezpośredni - obejmujący pierwszą dobę po urodzeniu maluszka, 

  • połóg wczesny - trwający do tygodnia, 

  • połóg późny - kończący się od 2 do 6 tygodni po porodzie. 

Jak przebiega i jak długo trwa połóg? 

Połóg po porodzie dotyczy każdej kobiety, niezależnie od tego, czy urodziła dziecko siłami natury, czy też poprzez cesarskie cięcie. To, jak wygląda połóg, może się jednak różnić w zależności od rodzaju porodu. Na czym polegają różnice? 

Ile trwa połóg po porodzie naturalnym? 

Połóg po porodzie naturalnym trwa zazwyczaj do 6 tygodni, choć wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań. Krwawienie może występować nawet do połowy tego okresu. 

W trakcie połogu po porodzie siłami natury dochodzi również do gojenia rany krocza po jego nacięciu bądź uszkodzeniu. Zranione tkanki regenerują się samoczynnie, a Ty powinnaś skupiać się na tym, aby ich nie nadwyrężać oraz odpowiednio pielęgnować ranę czy późniejszą bliznę. Pomocne mogą się tu okazać kosmetyki z nawilżającymi składnikami, np. te zawierające pantenol

Ile trwa połóg po CC? 

Czas trwania połogu po porodzie przez cesarskie cięcie jest podobny i również może być inny dla każdej kobiety. To samo dotyczy krwawienia, które może się pojawiać do 3-4 tygodni po urodzeniu maluszka. 

Istotną różnicę stanowi jednak pielęgnacja rany, która w tym przypadku znajduje się na brzuchu. Zaletą tego jest łatwa pielęgnacja i utrzymywanie higieny miejsca po cięciu. Wadą może być nieco większa dotkliwość rany. 

Jak sobie radzić z połogiem? 

Objawy połogu są najdotkliwsze w jego pierwszym i drugim etapie. Po upływie pierwszego tygodnia wciąż możesz się czuć obolała, a krew i wydzielina połogowa mogą być dość obfite, ale przebywanie z maluszkiem będzie motywować Twój organizm do regeneracji.  

Aby połóg po porodzie przebiegł bez komplikacji, powinnaś poświęcić dużo uwagi zachowaniu higieny.  

Istotne jest również Twoje samopoczucie. Szczęśliwa mama szybciej dochodzi do siebie i czerpie większą przyjemność z pielęgnacji maluszka. W poprawie nastroju pomoże wszystko, co Cię relaksuje – odpoczynek z książką, spacer po parku czy nawet odprężająca kąpiel w towarzystwie olejków pod prysznic czy pięknie pachnących żeli, których zapach przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa. 

Połóg – co powinno niepokoić? 

Połóg po porodzie jest naturalnym procesem i nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia. Mimo to powinnaś obserwować zmiany zachodzące w Twoim organizmie i reagować, jeśli zauważysz coś niepokojącego, jak np.: 

  • krwawienie trwające przez długi czas i nabierające na  intensywności z każdym kolejnym dniem, 

  • nieprzyjemny zapach i duża ilość wydzieliny połogowej, 

  • gorączka, 

  • całkowity brak wydalania wydzieliny, 

  • duże skrzepy w wydzielinie połogowej, 

  • silny ból przy oddawaniu moczu i jego mętny kolor, 

  • silny ból podbrzusza w połączeniu z innymi symptomami z powyższej listy. 

Jeśli zaobserwujesz któryś z tych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który upewni się, że wszystko przebiega prawidłowo. 

 

Zapoznaj się też z naszą ofertą kosmetyków dla rodziny, których piękny zapach oraz delikatna formuła pozwolą na relaks w tych krótkich chwilach dla siebie