Blizna po CC – jak o nią dbać?
Choć blizny po cesarskim cięciu są dziś znacznie mniej bolesne i widoczne niż jeszcze kilkanaście lat temu, wciąż wymagają specjalnej uwagi. Jak pielęgnować bliznę po cesarce, aby szybko się zagoiła i powodowała jak najmniejszy dyskomfort? Oto kilka wskazówek dla świeżo upieczonych mam.
Świeża rana po CC – jak dbać?
Ślad po cesarskim cięciu wymaga Twojego starania od samego początku. W momencie, gdy rana jest świeża, najważniejsze jest pilnowanie, aby nie zamoczyć opatrunku. Jeśli tak się stanie, poproś o jego wymianę. Po 2-3 dniach możesz go ściągnąć, aby umożliwić ranie oddychanie, które przyspieszy gojenie blizny po CC. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na higienę miejsca po cięciu, aby uniknąć zakażenia. Jak to robić?
Przemywaj tę okolicę wodą z szarym mydłem co najmniej 2-3 razy dziennie, a następnie delikatnie osuszaj papierowym ręcznikiem, który jest bardziej higieniczny niż ten wykonany z tkaniny. Jeśli blizna po CC jest czerwona i lekarz nie zaleci inaczej, warto ją również odkażać np. wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym.
Dobrze też nosić nieuciskające, przewiewne ubrania i bieliznę, które nie będą podrażniać rany po CC podczas chodzenia. Jeśli karmisz dziecko piersią, wybierz taką pozycję, która jest wygodna dla maluszka, a jednocześnie nie uciska tego miejsca – np. na leżąco.
Jak dbać o bliznę po CC?
Gdy ślad po cesarskim cięciu jest już wstępnie zagojony, możesz poświęcać jego pielęgnacji nieco mniej czasu – ale nie rezygnować z tego całkowicie. Jak dbać o bliznę po CC?
Jak długo unikać dźwigania i nasłoneczniania?
Przez pierwsze trzy miesiące po zabiegu nie powinnaś dźwigać nic cięższego niż maluszek i nie podnosić nic znajdującego się poniżej linii brzucha. Dotyczy to również starszego dziecka. Dlaczego to tak ważne? Takie działanie może nadwyrężyć mięśnie brzucha, a tym samym poważnie zagrozić Twojemu zdrowiu. To samo dotyczy również aktywności fizycznej. Do ćwiczeń możesz wrócić dopiero wtedy, gdy lekarz udzieli na to zgody.
Należy też uważać na blizny po CC podczas zażywania kąpieli słonecznych. Lepiej nie narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez około rok po porodzie.
Czym myć i smarować bliznę po cesarce?
W późniejszych tygodniach gojenia blizny po CC możesz myć ją delikatnymi kosmetykami dla rodziny, których używasz na co dzień. Dobrym wyborem będą chociażby Żele pod prysznic o zapachach polskiego ogrodu, które cechują się nie tylko pięknym aromatem, ale również działaniem nawilżającym i pielęgnującym nawet w przypadku skóry bardzo wrażliwej, alergicznej i skłonnej do podrażnień.
Czym smarować bliznę po CC? W tej roli doskonale sprawdzi się legendarna oliwka Bambino. W jej składzie znajdują się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią skórę przed podrażnieniami, a także nawilżają ją i natłuszczają.
Co zrobić, gdy blizna po CC swędzi?
Swędzenie blizny po cesarce to znak, że wszystko dobrze się goi i jest to naturalny proces. Choć odczuwasz wtedy chęć podrapania się, lepiej z tego zrezygnuj, aby nie naruszyć rany. Zamiast tego stosuj polecane powyżej kosmetyki, które uelastycznią skórę, nawilżą ją i przyniosą Ci ukojenie.
Kiedy czas na mobilizację blizny po CC?
Pielęgnacja blizny po CC to nie wszystko. Jeśli nie chcesz, by z biegiem czasu stwardniała i przyczyniła się ograniczenia elastyczności mięśni, musisz ją odpowiednio mobilizować – początkowo z pomocą fizjoterapeuty, a później nawet samodzielnie. Dzięki temu zapobiegniesz powstaniu twardego wałka nad blizną po CC, a jednocześnie poważnym skutkom ubocznym operacji.
Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie mobilizacji blizny po CC? Wtedy, gdy jest już całkowicie zagojona, czyli najczęściej 4-5 tygodni od zabiegu i może trwać tak długo, jak długo będzie potrzebna – nawet do 2 lat, w zależności od stopnia twardości blizny i naturalnych uwarunkowań.
Blizna po cesarce – kiedy skonsultować się z lekarzem?
Gojenie blizny po cesarskim cięciu trwa długo. Możesz odczuwać ból nawet do 6. miesięcy od porodu i nie wymaga to konsultacji z lekarzem. Warto jednak skorzystać z jego pomocy, jeśli dyskomfort i ból towarzyszą Ci dłużej lub zaobserwujesz następujące objawy:
-
masz gorączkę, a rana po CC jest rozgrzana,
-
wokół rany pojawił się obrzęk i sączy się z niej płyn,
-
blizna po cesarce jest czerwona,
-
zauważysz zgrubienie w miejscu blizny po CC po powrocie cyklu menstruacyjnego.
Przeczytaj również, jak zapobiegać powstaniu rozstępów w ciąży oraz jak budować więź dziecka z tatą.