Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?
“Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - mówił Janusz Korczak i w tym zdaniu zawarta jest cała prawda o emocjach dzieci. Jeśli masz dziecko, doskonale wiesz, że gdy się śmieje, robi to całym sobą - podobnie jest z innymi emocjami. Wielu rodziców z dużą radością oczekuje pierwszego uśmiechu swojego malucha. W tym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać. Wbrew pozorom - robi to na bardzo wczesnym etapie!
Mało osób wie, że pierwsze uśmiechy dziecko wykonuje jeszcze w okresie prenatalnym. Oczywiście są to nieświadome gesty mimiczne. Na zdjęciach USG nierzadko możemy zobaczyć różne “miny” malucha, ale też takie ruchy jak zaciśnięcie piąstek. Ten fascynujący aspekt lekarze wyjaśniają jako bardzo wczesną naukę swojego ciała! No dobrze, ale gdy maluch już się urodzi - kiedy pierwszy uśmiech dziecka zobaczą jego rodzice i bliscy?
Pierwszy uśmiech dziecka to uśmiech anielski
Kiedy pierwszy uśmiech pojawia się na buzi noworodka, każdy rodzic odczuwa ogromną radość, dumę i niewypowiedziane szczęście! Warto jednak pamiętać, że pierwszy uśmiech dziecka jest mimowolny. Ma nawet swoją bardzo wdzięczną nazwę - uśmiech anielski.
Ten pierwszy uśmiech anielski możemy zaobserwować, gdy maluch jest najedzony i słodko śpi. Co ciekawe - dostrzec go możemy także podczas siusiania! Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać w sposób anielski? Tak naprawdę już w pierwszych dobach po urodzeniu. Ten rodzaj uśmiechów z czasem znika z buzi maluchów, by zostać zastąpionym przez pierwszy świadomy uśmiech dziecka.
Kiedy dziecko zaczyna uśmiechać się świadomie?
Moment, kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać świadomie, jest dla każdego rodzica tak samo ważny i przełomowy jak pierwsze kroki malucha! Kiedy więc mogą spodziewać się pierwszego uśmiechu?
Ten wyczekiwany moment przypada najczęściej około 7. tygodnia życia. Jeśli jednak pierwszy uśmiech noworodka jest jeszcze przed Wami w tym okresie - nie martwcie się! Czas, od kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać, może przesunąć się nawet do 3 miesiąca życia.
Co sprzyja pojawianiu się pierwszych uśmiechów noworodka? Czas, kiedy dziecko zaczyna się świadomie uśmiechać, przypada na chwile, gdy maluch jest w pełni zrelaksowany. Takie zadowolone miny możesz dostrzec nie tylko podczas karmienia, ale również spokojnej kąpieli. Aby pierwszy uśmiech nie został zmącony szczypaniem oczu lub reakcją alergiczną, stosuj kosmetyki dla niemowląt, dzięki którym pielęgnacja delikatnej skóry maluszka będzie w pełni bezpieczna.
Pierwszy uśmiech noworodka daje rodzicom nie tylko nieporównywalną z niczym radość, ale także pewność, że ich skarb rozwija się w sposób prawidłowy. Z czasem nauczysz się nie tylko rozpoznawać to, kiedy dziecko zaczyna uśmiechać się świadomie, ale również tego, co oznaczają różne rodzaje jego min, grymasów, a również płaczu!
Są okresy, kiedy pierwsze uśmiechy niemowlaka stają się częstsze. Najpewniej intensywniejsza mimika związana jest z większymi emocjami, które maluch przeżywał w czasie dnia. Być może Wasz spacer był pełen bodźców lub maluch miał okazję obserwować swoich najbliższych? Tak! Pierwsze uśmiechy noworodka powstają także pod wpływem członków rodziny - dziecko chce naśladować zachowania osób, które widzi wokół siebie.
Co zrobić, kiedy pierwszy uśmiech dziecka nie pojawia się mimo upływu kolejnych tygodni? Sytuację warto zgłosić pediatrze, gdy pierwszy uśmiech nie pojawił się u maluszka do skończonych 4 miesięcy.
Od pierwszego uśmiechu noworodka do radosnego śmiechu
Kiedy dziecko zaczyna się świadomie uśmiechać, kwestią czasu jest to, gdy zaskoczy Was pełnym, zaraźliwym śmiechem! Pierwszy śmiech zazwyczaj usłyszymy około 4. miesiąca życia. Co potrafi tak rozbawić noworodka? Zupełnie codzienne historie - zauważony kot lub pies, turlająca się po podłodze piłka, czy tańczący rodzice. Pierwszy uśmiech dziecka, a także jego śmiech bywają tak zaraźliwe, że z pewnością reszta dnia minie Ci w cudownie pozytywnym humorze! Czerp z tych chwil jak najwięcej i koniecznie uwiecznij je w formie zdjęcia lub wideo. Będzie to wyjątkowa pamiątka!
Pierwszy uśmiech niemowlaka, czyli milowy krok w rozwoju
Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać w sposób świadomy, to znak, że przed nim czas intensywnego rozwoju i zmian. Po pierwszym uśmiechu dziecka z pewnością zaobserwujesz polepszenie wzroku malucha, a także to, że zaczyna reagować szybciej na obecność rodziców w zasięgu jego wzroku. Około 5. miesiąca życia maluch zaczyna intensywniej się ruszać i lepiej kontrolować ciało. Pierwsze raczkowanie, pełzanie po podłodze, przewrotki z brzuszka na plecy i odwrotnie. Nawet nie wiesz, jak szybko po pierwszym uśmiechu maluch zacznie robić pierwsze kroki!
Jak wywołać pierwszy uśmiech dziecka?
Wiesz już, że kiedy dziecko zaczyna uśmiechać się, jest zrelaksowane i czuje się bezpiecznie. Ale jak jeszcze wywołać pierwsze uśmiechu malucha?
Dziecko naśladuje dorosłych, więc przebywając z nim - śmiej się jak najczęściej, wygłupiaj i rób śmieszne miny. W wywołaniu pierwszego uśmiechu dziecka pomoże także częsty kontakt wzrokowy. Większość dzieci swoje pierwsze uśmiechy wykonuje podczas zabaw, na przykład gdy naśladujesz miny dziecka.
Kiedy dziecko zaczyna się świadomie uśmiechać, nie zaprzestawaj wspólnych zabaw i wciąż projektuj sytuacje, gdy wspólnie bawicie się, uśmiechacie się i śmiejecie w głos. Wspólny czas - podczas spacerów, czy kąpieli jest doskonałą okazją do radosnej zabawy. Z czasem zaobserwujesz także, co rozśmiesza Twojego malucha. Może będzie to gęsta broda z piany zrobiona podczas kąpieli z bezpiecznymi kosmetykami dla dzieci, łaskotanie, a może śmieszne odgłosy, które z siebie wydajecie.
Spontaniczne pierwsze uśmiechy, głośny śmiech i wspólna zabawa - to najlepsze sposoby na docenienie tego, czym jest rodzina i jak wielkim skarbem jest dziecko. Warto cieszyć się tym jak najpełniej!
Czytaj także:
Jak stymulować rozwój dziecka?
Kiedy niemowlę podnosi główkę? Odpowiadamy!