Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
Mleko mamy to najlepszy na świecie pokarm, który zaspokaja wszystkie potrzeby maluszka. Choć karmienie piersią jest przyjemne i dla niego, i dla Ciebie, nie może trwać wiecznie. Jak przestać karmić piersią, by był to jak najmniejszy szok dla maluszka? Poznaj nasze sposoby!
Dlaczego odstawienie dziecka od karmienia piersią z dnia na dzień to nie najlepszy pomysł?
Z pewnością jesteś świadoma tego, jak dużą rolę w życiu maluszka odgrywają rytuały, takie jak karmienie czy kąpiele o tej samej porze. Gdy nagle zaburzasz stały plan dnia dziecka, musisz liczyć się z buntem z jego strony – w końcu zabierasz mu poczucie bezpieczeństwa i wywołujesz u niego lęk przed nieznanym.
Z tego powodu odstawienie dziecka z dnia na dzień od karmienia piersią nie jest dobrym pomysłem, gdyż zaburza jego poczucie stabilności. Lepiej zrobić to powoli i stopniowo – zacząć od jednego posiłku dziennie i sukcesywnie ograniczać momenty, w których malec może napić się mleka prosto z piersi mamy.
Warto też stopniowo przestawiać malucha na inny pokarm. Jak to zrobić? Po odstawieniu dziecka od piersi zacznij od podawania mu mleka mamy w butelce. Dopiero później przejdź na mleko modyfikowane lub stały pokarm, o ile może już jeść takie posiłki.
Decyzji o odstawieniu dziecka od karmienia piersią nie podejmuj pod wpływem emocji. Dlaczego? Być może właśnie odczuwasz kryzys – zapalenie piersi, bolesność brodawek, jesteś już bardzo zmęczona nieprzespanymi nocami. Wydaje Ci się, że z tej sytuacji jest tylko jedno rozwiązanie – zakończenie przygody z karmieniem piersią. Jeśli dopadają Cię takie myśli, daj sobie chwilę na zdystansowanie się. Porozmawiaj z bliską Ci osobą, umów się z doradcą laktacyjnym albo zaprzyjaźnioną położną (np. tą, która odwiedzała Was na wizytach patronażowych po porodzie). Razem prawdopodobnie znajdziecie rozwiązanie. Okaże się, że zapalenie albo poranione brodawki można łatwo wyleczyć i na nowo cieszyć się urokami karmienia.
Jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią? Łagodnie!
Chociaż czysto teoretycznie zaleca się karmienie dziecka piersią przynajmniej przez pierwsze pół roku życia, wiele mam karmi swoje maluchy dłużej. To wspaniale, jednak rodzicom często towarzyszy poczucie, że im dłużej maluch jest karmiony w ten sposób, tym trudniej jest mu pożegnać pierś mamy. Każdy maluch rozwija się we własnym tempie i w innym momencie osiąga gotowość na odstawienie od piersi mamy. Jeśli nie czujesz się komfortowo z myślą o zaprzestaniu naturalnego karmienia, jeszcze z tym zaczekaj. Na pewno wyczujesz, gdy nadejdzie właściwy moment na odstawienie dziecka od karmienia piersią.
Zwróć uwagę na to, by nie robić tego, gdy maluch:
-
jest pod wpływem silnych emocji spowodowanych inną zmianą – np. pójściem do żłobka, powrotem mamy do pracy czy przeprowadzką,
-
ząbkuje lub czuje dyskomfort spowodowany upałami,
-
wyraża niegotowość na separację z mamą – po odstawieniu od piersi jest apatyczny, niespokojnie śpi, ssie kciuk lub głośno płacze.
Jak przestać karmić piersią w nocy?
Z pewnością to właśnie odstawienie dziecka od karmienia piersią w nocy będzie najtrudniejszym zadaniem. Dlaczego? Noc kojarzy się maluszkowi z rytuałem przed zaśnięciem, na który składa się przytulanie do mamy i karmienie. Podanie dziecku piersi to również jeden z najlepszych sposobów na uspokojenie go, gdy obudzi się zdezorientowane i przestraszone w środku nocy.
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią w nocy, by było to dla niego jak najmniej dotkliwe? Jeśli maluch jest już gotowy na to, by przesypiać noc bez karmienia, po prostu zadbaj o obfity posiłek przed snem – wtedy nie będzie się budzić z głodu.
W przypadku młodszych dzieci, które wymagają karmienia w ciągu nocy, potrzebna będzie cierpliwość. Za każdym razem, gdy maluch domaga się piersi, przytulaj go do siebie i proponuj butelkę z mlekiem. Na pewno początki będą trudne, ale z czasem przestawi się na nowy sposób karmienia. Jeśli dziecko jest już duże (np. ma dwa lata) nie musisz koniecznie przestawiać go na butelkę. Prawdopodobnie maluch będzie gotowy na odzwyczajenie się od jedzenia w nocy.
Miej na uwadze to, że zaprzestanie nocnego karmienia to ostatni etap odstawienia od piersi. Gdy przestaniesz karmić malucha w nocy, laktacja zacznie stopniowo wyhamowywać. U niektórych kobiet następuje to dość szybko i ewentualny powrót do karmienia może być niemożliwy już po kilku dobach.
Odstawienie dziecka od karmienia piersią – o tym pamiętaj!
Zaprzestanie przyjemnego sposobu karmienia i odstawienie od piersi mogą spowodować, że maluszek będzie czuł się odrzucony. W końcu wraz z mlekiem mamy straci również te intymne momenty, w których miał jej pełną uwagę i czuł jej bliskość. Zadbaj zatem o to, by wraz z odstawieniem dziecka od karmienia piersią zapewnić mu dodatkową dawkę czułości. Dzięki temu malec będzie się czuć kochany i lepiej zniesie zmianę sposobu karmienia. Poza tym rozmawiaj ze swoim dzieckiem i tłumacz mu wszystko to, co właśnie się dzieje. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że Twój brzdąc jeszcze nic z tego nie rozumie.
Jak jeszcze możesz zrekompensować dziecku trudy odstawiania od piersi? Sięgnij po sprawdzone kosmetyki dla niemowląt Bambino (a jeśli dziecko ma więcej niż rok – po kosmetyki dla dzieci) i poświęć dziecku więcej niż zwykle czasu na zabawę w kąpieli i wieczorne rytuały pielęgnacyjne. Bądź dla malucha bardziej i pamiętaj, ile trudności w związku z wychowywaniem dziecka już pokonałaś. Tym razem też się uda! Nie zapominaj przy tym także o sobie. Kiedy Ty będziesz brać długą, relaksującą kąpiel z ulubionym żelem pod prysznic, uwagę dziecku poświęcać będzie jego tata.