Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
Klikając przycisk „Wyrażam zgodę”, akceptujesz stosowanie przez nas narzędzi międzywitrynowych do przekazywania Ci indywidualnych informacji w celach marketingowych poprzez partnerów, również poza naszą stroną internetową. Narzędzia te pozwalają nam prezentować spersonalizowane reklamy internetowe, a także korzystać z rozszerzonych możliwości analizy i oceny grup docelowych oraz zachowania użytkowników. Wyrażasz też zgodę na to, że dane te mogą być przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych bez żadnych środków prawnych.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, klikając tutaj.
WYRAŻAM ZGODĘ
> DOSTOSUJ
Tata na urlopie tacierzyńskim – wszystko, co musisz wiedzieć

Tata na urlopie tacierzyńskim – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli planujesz wzięcie urlopu tacierzyńskiego, z pewnością wiesz już wszystko o formalnościach, których musisz wcześniej dopełnić. Ale czy przygotowałeś się psychicznie do tego, by spędzać całe dnie sam na sam z maluszkiem? Upewnij się, że wiesz o tym wszystko zanim nadejdzie ten moment! 

Urlop tacierzyński – wniosek i podsumowanie formalności 

Jak już wspomnieliśmy, skorzystanie z urlopu tacierzyńskiego wymaga dopełnienia pewnych formalności. Najpierw mama dziecka musi złożyć wniosek o rezygnacji z dalszej części urlopu macierzyńskiego – na co najmniej 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Dopiero wtedy Ty możesz złożyć wniosek o urlop tacierzyński, dołączając do niego: 

  • wyżej wymieniony wniosek o rezygnacji z reszty urlopu macierzyńskiego,  

  • skrócony akt urodzenia dziecka. 

Chęć wzięcia urlopu tacierzyńskiego musisz zgłosić do 14 dni wcześniej. 

Zastanawiasz się, czy pracodawca może Ci odmówić urlopu tacierzyńskiego? Nie, ma obowiązek pozwolenia Ci na skorzystanie z tego prawa. Podczas urlopu tacierzyńskiego jesteś też objęty taką samą ochroną jak mama dziecka na macierzyńskim. Co to oznacza? Że nie możesz zostać w tym czasie zwolniony i otrzymujesz od ZUS-u zasiłek w wysokości 100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. 

Ile trwa urlop tacierzyński? 

Wymiar czasowy urlopu tacierzyńskiego zależy od tego, w jakim stopniu wykorzystała go mama maluszka. Pomimo osobnych nazw, w gruncie rzeczy jest to ten sam urlop, którego część przechodzi z jednego rodzica na drugiego – ogólna liczba dni musi się jednak zgadzać z ustaloną liczbą dni urlopu macierzyńskiego, która wynosi: 

  • 20 tygodni po urodzeniu 1 dziecka podczas jednego porodu,  

  • 31 tygodni po urodzeniu 2 dzieci podczas jednego porodu,  

  • 33 tygodni po urodzeniu 3 dzieci podczas jednego porodu,  

  • 35 tygodni po urodzeniu 4 dzieci podczas jednego porodu,  

  • 37 tygodni po urodzeniu 5 i więcej dzieci podczas jednego porodu. 

Co istotne, urlop tacierzyński może trwać maksymalnie 6 tygodni. Dlaczego? Nie można go wziąć podczas pierwszych 14 tygodni życia maluszka, które to powinna spędzić z nim mama. Jeśli odliczysz je od standardowych 20 tygodni urlopu, które przysługują po urodzeniu 1 dziecka, pozostaje Ci właśnie 6 tygodni, podczas których możesz zajmować się dzieckiem w pełnym wymiarze godzin, bez obawy o sprawy zawodowe. 

Jak się przygotować do urlopu tacierzyńskiego po urodzeniu dziecka? 

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z urlopu tacierzyńskiego, upewnij się, że na pewno jesteś na to gotowy psychicznie. To oczywiście świetny pomysł – umożliwisz mamie szybszy powrót do pracy, a sam spędzisz więcej czasu z maluszkiem, którego kochasz ponad wszystko i który stanowi centrum Twojego świata. 

Należy jednak pamiętać, że zarówno dla mamy jak i taty, czas opieki nad nowonarodzonym dzieckiem jest niezwykle intensywny. Zdecydowanie zdarzać się będą momenty kiedy, jak to mówią rodzice, „na nic nie ma czasu”. Kawa wypijana jest zimna, a przebranie się z piżamy musi czasem poczekać od śniadania do kolacji. Mimo to, wierzymy że jako świeżo upieczony tata świetnie poradzisz sobie w tej roli, nawet gdy malec będzie wymagać Twojej stuprocentowej uwagi. 

Co więcej, przygotuj się na zmierzenie z pewną izolacją, gdyż najpewniej większą część dnia będziesz spędzać w domu z niemowlęciem – bez innych dorosłych, z którymi mógłbyś porozmawiać. Nie każdy radzi sobie z taką izolacją, szczególnie jeśli do tej pory całe dnie spędzał w biurze pełnym ludzi. 

Do roli taty na tacierzyńskim warto przygotować się z wyprzedzeniem. Nie wystarczy tylko wiedzieć, kiedy nakarmić i przewinąć malucha oraz jakich akcesoriów i kosmetyków dla niemowląt używać. Musisz wiedzieć także, jak się zachować w codziennych sytuacjach z dzieckiem – przy odparzonej pupie, ulewaniu czy długim płaczu. Jeśli do tej pory nie zagłębiałeś się w te aspekty opieki nad maluszkiem, jak najszybciej nadrób zaległości. 

Miej na uwadze to, że urlop tacierzyński może zaowocować czymś, co zaprocentuje w przyszłości – nawiązaniem silnej więzi z dzieckiem, które będzie czuło, że na tatę może liczyć dokładnie w tym samym stopniu, co na mamę. Chociażby z tego powodu warto zdecydować się na ten krok.