Kangurowanie dziecka - co to jest i na czym polega?

Na czym polega kangurowanie dziecka?

Rodzice świeżo urodzonego maluszka czują nieustanną potrzebę przebywania blisko niego. Tej bliskości pragnie również noworodek, dla którego mama i tata to synonimy ciepła oraz bezpieczeństwa. Kangurowanie dziecka pomaga w zaspokojeniu tych potrzeb. Zobacz, na czym polega w praktyce.

Co to jest kangurowanie dziecka?

Wielu rodziców nie wie, czym jest kangurowanie, chociaż korzysta z niego na co dzień. Pod tym pojęciem kryje się bowiem nic innego jak przytulanie dziecka skóra do skóry. Proces kojarzony zazwyczaj z tym wyjątkowym czasem tuż po przyjściu maluszka na świat, gdy po raz pierwszy kładzie się go na pierś mamy, może być kontynuowany w kolejnych miesiącach. Kangurowanie dziecka to w końcu jeden z filarów rodzicielstwa bliskości.

Jak kangurować dziecko?

Zanim zaczniesz, zastanów się, na czym polega kangurowanie. Jego istotą jest bezpośredni kontakt nagiej skóry maluszka i rodzica. Załóż więc takie ubranie, które możesz łatwo rozpiąć (np. koszulę na guziki lub bluzę na zamek) i które nie będzie ograniczać dziecku dostępu do Ciebie. Malec może zostać w pieluszce, a jeśli jest chłodno – także w skarpetkach i czapeczce. Możesz też narzucić mu coś na plecki, by nie zmarzł.

W jakiej pozycji kangurować dziecko? W takiej, by było wam wygodnie i przyjemnie przez długi czas. Ułóż je na piersi tak jak do usypiania, połóż się wygodnie i… oddaj się relaksowi. Jeśli maluszek uśnie w międzyczasie, to znaczy, że czuje się równie błogo jak Ty.

Kangurowanie dziecka możesz rozpocząć od razu po kąpieli maluszka. Gdy delikatne kosmetyki dla niemowląt oczyszczą jego skórę, dotyk mamy będzie jeszcze przyjemniejszy. Możesz też posmarować jego ciałko oliwką dla niemowląt, która nada mu gładkość i miękkość – dla jeszcze lepszych doznań podczas tulenia do piersi mamy czy taty.

Co daje kangurowanie? Zalety tej metody

Kangurowanie niemowlaka niesie za sobą szereg zalet – i to nie tylko dla niego, ale dla całej rodziny. Dlaczego warto się na to zdecydować?

Kangurowanie – korzyści dla dziecka

Jak łatwo się domyślić, to właśnie w przypadku maluszka kangurowanie ma najwięcej zalet. Bezpośredni kontakt ze skórą rodzica pomaga mu odnaleźć się w nowym otoczeniu poza brzuchem mamy, zapewnia poczucie bliskości oraz sprawia, że czuje się bezpiecznie. Przytulony do piersi mamy czy taty maluch szybko usypia, śpi spokojnie i nie budzi się z płaczem.

Kangurowanie niemowlaka jest szczególnie zalecane w przypadku wcześniaków. Dlaczego? Pomaga maluszkom utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, a także sprzyja kształtowaniu prawidłowego odruchu ssania. Co więcej, kangurowane wcześniaki łatwiej i szybciej przybierają na wadze, a także lepiej się rozwijają.

Mama a kangurowanie dziecka w domu

Co może zyskać mama dzięki kangurowaniu niemowlaka? Do pozytywnych efektów mogą należeć:

  • poprawa nastroju i zmniejszenie ryzyka wystąpienia tzw. baby blues,
  • pobudzenie laktacji,
  • szybsza regeneracja po porodzie – szczególną rolę odgrywa kangurowanie po cesarce,
  • nawiązanie emocjonalnej więzi z maluszkiem,
  • zmniejszenie stresu po porodzie.

Kangurowanie dziecka przez ojca

Leżenie z maluszkiem przytulonym do piersi i czucie jego bijącego serduszka to najprzyjemniejsze uczucie pod słońcem! Nawet jeśli to mama spędza z dzieckiem najwięcej czasu, powinna czasem podzielić się tym wyjątkowym momentem z partnerem. Kangurowanie dziecka przez ojca pomaga nawiązać z nim głęboką więź, a także zapewnia zmęczonej mamie czas tylko dla siebie – a na pewno go potrzebuje.

Ile może trwać kangurowanie dziecka?

Zaleca się, aby rozpocząć kangurowanie dziecka od razu po porodzie i kontynuować aż do pierwszego karmienia. Jak długo powinno trwać kangurowanie w kolejnych miesiącach? Najlepiej, by pojedyncza sesja trwała nie krócej niż 60 minut (noworodki źle znoszą częste zmiany; nawet, jeśli nam wydaje się to długo, dla dziecka jest to czas optymalny). Absolutne minimum, aby zobaczyć pozytywne efekty tego procesu, to godzina dziennie. Jeśli jednak wygospodarujesz na to więcej czasu, to świetnie – im dłużej, tym lepiej. Możesz też przeprowadzać kangurowanie z dzieckiem kilka razy w ciągu dnia, w zależności od jego i Twoich potrzeb.

Do kiedy można przeprowadzać kangurowanie dziecka? Najlepiej do ukończenia przez maluszka 3. miesiąca życia lub później. Możesz robić to tak długo, jak długo Ty i dziecko tego potrzebujecie.

Źródła:

  1. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/preemie/Pages/About-Skin-to-Skin-Care.aspx
  2. 2. https://www.panidoktor.com.pl/piekny-poczatek-zyciowej-przygody-kangurowanie-noworodka-czyli-o-kontakcie-skora-do-skory/
  3. https://www.opiekaokoloporodowa.pl/artykul/opieka-nad-noworodkiem
  4. https://wczesniak.pl/kangurowaniewczesniakow/
  5. https://www.who.int/reproductivehealth/publications/maternal_perinatal_health/9241590351/en/

Prezentowane artykuły mają wyłącznie informacyjny charakter i nie stanowią porady medycznej, w szczególności treści zawarte w niniejszym artykule nie mają na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Zastosowanie jakichkolwiek treści, w szczególności związanych z wiedza specjalistyczną w tym medyczną, wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej. W każdym przypadku problemów zdrowotnych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który indywidualnie ocenia przypadek i ustala odpowiednie postępowanie na podstawie wskazań medycznych. Zachęcamy również do wykonywania regularnych badań profilaktycznych i kontrolnych.