Rodzicielstwo bliskości – jak stosować je w praktyce?
Rodzicielstwo bliskości to stworzona przez amerykańskiego pediatrę filozofia, na którą składa się 7 wskazówek dotyczących budowania więzi z dzieckiem. Czy warto wprowadzić ją w życie i jak się do tego zabrać? Odpowiadamy!
Na czym polega rodzicielstwo bliskości?
Jak wychować dziecko, korzystając ze wskazówek dotyczących rodzicielstwa bliskości? Poniżej prezentujemy najważniejsze filary tej filozofii wraz z praktycznymi przykładami ich zastosowania.
Budowanie więzi od pierwszego spojrzenia
Nowonarodzone dziecko potrzebuje kontaktu z mamą już od pierwszych minut po przyjściu na świat. Dotyk jej skóry działa uspokajająco i ułatwia zapoznanie z nową sytuacją, w której dziecko się znalazło.
Karmienie noworodka piersią
Mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, a sam proces karmienia piersią to intymny moment, podczas którego umacnia się więź matki z dzieckiem, co z kolei ułatwia jej odczytywanie potrzeb maluszka.
Noszenie blisko rodzica
Noworodek, które spędził w brzuchu mamy 9 miesięcy, ma silną potrzebę bycia blisko niej. Noszenie go na rękach lub w specjalnej chuście wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa, a także prowadzi do wzrostu poziomu oksytocyny zwanej hormonem szczęścia.
Bliskość także podczas snu
Spanie z dzieckiem w jednym łóżku lub ulokowanie łóżeczka blisko rodziców niesie za sobą wiele korzyści, jak również ułatwia opiekę nad nim w pierwszych miesiącach życia. Bliskość i towarzysząca jej czułość mają ogromne znaczenie dla podtrzymania więzi rodzica z dzieckiem, o czym możesz przeczytać w naszym artykule: Rola czułości w rozwoju dziecka.
Komunikacja rodzica z dzieckiem
Niektóre metody wychowawcze głoszą, że rodzic nie powinien reagować na każdy płacz noworodka, gdyż może to utrudnić mu usamodzielnienie. Według rodzicielstwa bliskości płacz to nic innego, jak sposób komunikowania potrzeb malucha, który nie potrafi wyrazić ich w inny sposób. Ignorowanie go burzy więzi rodzica z dzieckiem – czuje się ono opuszczone i tak, jak gdyby nie mogło na Ciebie liczyć.
Własne wyobrażenie o relacjach rodzic-dziecko
Choć wiele osób z pewnością będzie chciało przekonać Cię do własnych metod wychowawczych, to Ty wiesz, co jest najlepsze dla Twojego dziecka. Intuicja mamy i taty wystarczy, by zapewnić maluszkowi wszystko, czego potrzebuje.
Pamiętanie o własnych potrzebach
To naturalne, że jako rodzic masz tendencję do przedkładania potrzeb maluszka nad własne lub pozostałych członków rodziny. Zadbaj o to, by bycie rodzicem noworodka nie przesłoniło Ci innych aspektów życia – kontaktów z pozostałymi członkami rodziny, konieczności odpoczynku czy potrzeby uznania.
Partnerska relacja rodzic-dziecko – czy to może się udać?
Przeciwnicy wychowywaniu dzieci zgodnie z zasadami rodzicielstwa bliskości często powołują się na to, że to nic innego, jak pozwalanie dziecku na wszystko. W rzeczywistości wygląda to zgoła odmiennie. To nie jest tak, że dziecko Tobą rządzi i robi wszystko, co zechce – po prostu Ty nie rządzisz nim.
Jak to działa w praktyce? Rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że maluch ma jeszcze ograniczoną wiedzę o świecie, a najlepszą nauką jest próbowanie i wyciąganie wniosków. Akceptuje też to, że w pewnych sytuacjach to on ma rację – np. co do tego, czy jest głodny, jakie ubranie mu się podoba albo czy nie jest mu zimno.
Jednocześnie uczy go też tego, by szanował potrzeby nie tylko swoje, ale też pozostałych członków rodziny, którzy są tak są tak samo ważni. Takie postępowanie wpaja dziecku odpowiedzialność i empatię, a także sprzyja budowaniu więzi emocjonalnej – maluch wie, że rodzic jest jego partnerem i może na niego zawsze liczyć. W przyszłości może to zaprocentować łagodniejszym przebiegiem buntu 2-latka i tego w wieku nastoletnim.
Czy rodzicielstwo bliskości równa się bezstresowemu wychowaniu?
Choć często mylone, rodzicielstwo bliskości i bezstresowe wychowanie są zupełnie innymi pojęciami. Czym się różnią? W tym pierwszym przypadku rodzice akceptują wszystkie emocje towarzyszące dziecku, pozytywne oraz negatywne, i pomagają mu z poradzeniem sobie z nimi. W tym drugim – próbują całkowicie odizolować je od negatywnych bodźców i stresu, tym samym zaburzając jego rozwój emocjonalny.
Rodzicielstwo bliskości to nie sztywne reguły albo poradnik mówiący, jak wychowywać dzieci krok po kroku. To raczej zestaw wskazówek dotyczących relacji rodzica z dzieckiem, które każdy powinien interpretować na własny sposób i dopasowywać do indywidualnych potrzeb swojego maluszka.
Przyjrzyj się również ofercie naszych hiperdelikatnych kosmetyków, np. oliwce Bambino i całej serii Bambino Rodzina. Ich stosowanie to również przejaw czułej i troskliwej opieki na Twoim maluchem, sprawdź nasze przepisy na czułe masażyki, które nie tylko pielęgnują i rozwijają, ale są również doskonałym sposobem na wspólną zabawę.