Dziecko po porodzie – jak wygląda i na co trzeba się przygotować?
Ciąża to piękny czas, podczas którego rodzice powoli przygotowują się do nowej roli i z niecierpliwością oczekują, aż w ich życiu pojawi się maleństwo. To także czas, w którym pojawia się wiele wątpliwości i obaw. Pozwól, że rozwiejemy choć jedną z nich, wyjaśniając, jak wygląda dziecko po porodzie oraz jak się nim zajmować w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala. Upewnij się, czy na pewno to wszystko wiesz!
Jak wygląda dziecko po urodzeniu? Pierwsze dni
Gdy na Twojej piersi po raz pierwszy spocznie maluszek, nie będzie w niczym przypominać tego pulchnego, rumianego bobasa, którego sobie widzisz oczami wyobraźni. Przygotuj się na to, że jego wygląd zaraz po urodzeniu będzie kompletnie inny i dopiero z czasem ulegnie zmianie. Jak wygląda dziecko po porodzie?
-
Główka dziecka będzie lekko wydłużona i spłaszczona, często również obrzęknięta.
-
Jego skóra będzie czerwona lub różowa. Może być także pokryta resztkami mazi płodowej i krostkami. Jeśli znajduje się na niej owłosienie, zaniknie w krótkim czasie.
-
Sine dziecko po porodzie? W pierwszych dniach maluch może mieć sine zwłaszcza dłonie i stopy. To objaw niedojrzałego systemu termoregulacji.
-
Powieki maluszka będą silnie opuchnięte, a białka zaczerwienione – w końcu przez długi czas przebywał w brzuchu mamy i widzi jasne światło po raz pierwszy w życiu.
Wszystkie te cechy zanikną jednak w ciągu pierwszych dni lub tygodni życia dziecka po urodzeniu.
Dziecko po porodzie. Co jeszcze jest ważne dla rodziców?
Pierwsze dni z dzieckiem od razu po porodzie na pewno będą jednocześnie piękne i stresujące dla rodziców – szczególnie, jeśli to pierwszy maluszek w ich życiu. Pojawi się też wiele wątpliwości, np. dotyczących tego, jak nosić noworodka na rękach zajmować się nim, skoro jest taką kruchą i delikatną istotą. Wyjaśniamy kilka wątpliwości, które pojawiają się najczęściej.
Zaspokajanie potrzeb dziecka po urodzeniu
Chociaż maleństwo nie potrafi jeszcze przekazać, że czegoś mu brakuje lub coś sprawia mu dyskomfort, rodzice na pewno to odgadną, gdyż zakomunikuje to bez słów – najczęściej poprzez płacz. Początkowo możesz mieć trudność z odczytaniem, czy akurat boli go brzuszek, jest głodny, czy po prostu tęskni za kontaktem z mamą lub tatą, więc powinnaś przygotować się na to, że płacz dziecka w pierwszych dniach po narodzinach będzie dla Ciebie niezrozumiały.
Procesy fizjologiczne dziecka tuż po urodzeniu
Podczas pierwszych kilku dni po porodzie dziecko będzie dopiero przyzwyczajać się do życia poza bezpiecznym i przytulnym brzuchem mamy. W związku z tym, zamiast pierwszej kupki, na pieluszce zobaczysz tzw. smółkę w kolorze zielono-czarnym. To całkowicie normalne i po kilku dniach powinno ustąpić – nie ma powodu do niepokoju. Miej też na uwadze to, że w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecko będzie załatwiać się bardzo często, co wiąże się z koniecznością częstego zmieniania pieluszki – dla jego komfortu i aby uniknąć podrażnień delikatnej skóry.
Procesem fizjologicznym, który często niepokoi rodziców, jest tzw. ulewanie, czyli wymiotowanie pokarmem tuż po karmieniu. To również normalne. Żołądek i przełyk maluszka nie są jeszcze w pełni wykształcone i nie są w stanie utrzymać dużej ilości mleka, w związku z tym jego nadmiar wylewa się w krótkim czasie po jedzeniu. Proces ten jest zupełnie bezbolesny dla noworodka i nie musisz się nim martwić, o ile nie przebiega wyjątkowo intensywnie.
Delikatna pielęgnacja noworodka
Skóra dziecka zaraz po porodzie nie ma jeszcze w pełni wykształconej bariery ochronnej, a co za tym idzie – wymaga przemyślanej pielęgnacji, która zapobiegnie powstawaniu bolesnych podrażnień. Masz wątpliwości, czy mycie dziecka po porodzie w szpitalu to dobry pomysł? Słusznie. Możesz poprosić, by maluch nie był kąpany w pierwszej i drugiej dobie od narodzin, bo maź płodowa pełni funkcje ochronne.
W domu dobrym wyborem do kąpieli będą kosmetyki dla niemowląt Bambino, które odznaczają się łagodnym działaniem i uzyskały pozytywną opinię Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Pielęgnację możesz też wzbogacić masażykiem wykonanym z użyciem oliwki Bambino. O tym, jak go wykonywać, by był w pełni bezpieczny i przyjemny dla maluszka, przeczytasz w tym artykule: Masaż niemowlaka – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!