Kiedy odstawić smoczek?
Kiedy odstawić smoczek?
Dziecko i smoczek - duet, który funkcjonuje ze sobą w absolutnej zgodzie, jednak do czasu, gdy nastąpi nieunikniony moment rozstania… Kiedy odstawić smoczek i w jaki sposób przejść ten proces możliwie łagodnie dla maluszka? Te pytania stawia sobie wielu rodziców. W naszym artykule dowiesz się więcej na ten temat!
Odstawianie od smoczka - łagodny proces
Zanim przejdziemy do wątku kiedy odstawić smoczek, warto, żebyś wiedziała, dlaczego dziecko potrzebuje smoczka.
Ssanie jest naturalnym odruchem dla malucha, który w końcu należy do rodziny ssaków! Wbrew pozorom odruch ssania nie tylko zaspokaja potrzeby pokarmowe. Poprzez ssanie dziecko uspokaja się, relaksuje, odpoczywa. Taka forma autoregulacji jest niezwykle istotna w momentach rozdrażnienia, niepokoju, ale też nudy. Zrozumienie tych korzyści, jakie daje ssanie smoczka, pozwoli Ci lepiej zainicjować proces odstawienia smoczka. To ważne, by do odstawienia smoczka podejść właśnie jak do procesu - często o różnej długości i przebiegu, jednak nigdy jak do procesu gwałtownego.
W końcu jednak przychodzi ten moment, kiedy odstawienia smoczka jest konieczne. To czas pełen wyzwań, do którego należy podejść na spokojnie, z dużą dawką cierpliwości i miłości. W końcu odstawienie smoczka służy dobru dziecka. Dlaczego?
Dlaczego odstawienie smoczka jest tak ważne?
Kiedy odstawimy smoczek dziecku w sposób gwałtowny, wprowadzamy do życia maluszka stres i niepokój. W końcu dotąd poprzez smoczek maluch zaspokajał swoją potrzebę wyciszenia i relaksu. Odstawienie od smoczka w pewnym momencie jest jednak konieczne - wskazują na to nie tylko pediatrzy, ale również logopedzi i stomatolodzy. Jeśli na odstawienie smoczka zdecydujemy się zbyt późno, istnieje ryzyko, że maluch będzie miał problemy prawidłową wymową. Seplenienie oraz inne wady wymowy są często spowodowane właśnie zwlekaniem rodziców z odstawieniem od smoczka.
Z kolei dentyści i ortodonci zwracają uwagę, że kiedy odstawienie od smoczka jest zbyt późne - dzieci mogą borykać się z problemami ze zgryzem, krzywymi ząbkami, a nawet próchnicą.
Podpowiadamy - kiedy odstawić smoczek?
No dobrze, ale kiedy odstawić smoczek? Zdania specjalistów są podzielone. Wielu jednak wskazuje na czas, do którego dziecko powinno mieć swobodny dostęp do smoczka. To pierwsze 6 miesięcy życia. Już po tym okresie wielu rodziców decyduje się odstawić smoczek. Dlaczego? Po 6 miesiącu życia następuje rozszerzanie diety niemowlęcia, a więc dostarczanie maluchowi nowych wrażeń i bodźców w okolicy jamy ustnej.
Pediatrzy, logopedzi i dentyści w temacie tego, kiedy najlepiej odstawić smoczek, nierzadko zwracają uwagę na granicę czasową, do której odstawienie smoczka dziecku powinno zostać zakończone. To czas między 12. a 15. miesiącem życia. Warto jednak pamiętać o tym, że odstawienie smoczka może być trudne dla malucha i kosztować go wiele stresu i negatywnych emocji. Dzieci są różne i ich rozwój także przebiega w sposób zróżnicowany. Nie przejmuj się więc, jeśli Twoje dziecko ma już ponad rok i wciąż potrzebuje smoczka.
Odstawienie smoczka u 2-latka nie jest niczym niezwykłym. To dobry moment, zwłaszcza jeśli Twój maluch zacznie niedługo przygodę ze żłobkiem. Pamiętaj o tym, że odstawienie smoczka u 2-latka musi być procesem, w którym dostarczysz maluchowi innych bodźców na przykład poprzez zabawy, rozmowy i wspólny czas. Ponieważ dziecko w tym wieku potrafi dość gwałtownie wyrażać i odczuwać emocje, odstawienie smoczka u 2-latka możesz złagodzić na przykład relaksującymi kąpielami z kosmetyki dla dzieci, w czasie których maluch będzie miał szansę poczuć się w pełni zaopiekowany. Co zrobić, kiedy odstawienie smoczka w tym wieku nie przyniosło rezultatów? Wielu rodziców mierzy się z odstawieniem smoczka u 3-latka, a nawet 4-latka. Najlepszą metodą odstawienia smoczka u 3-latka i starszych dzieci jest zmiana smoczka na inną rzecz, która przyniesie dziecku uspokojenie - na przykład przytulankę lub inną zabawkę. Jakie są inne skuteczne metody na odstawienie smoczka?
Praktyczne metody na odstawienie smoczka
Wiesz już, kiedy najlepiej odstawić smoczek. Pozostaje więc pytanie - jak to zrobić? Metod na odstawienie smoczka jest dużo. Poznaj trzy, które naszym zdaniem są najskuteczniejsze. Warto również podzielić odstawianie smoczka na etapy. Może w pierwszej kolejności ucz dziecko funkcjonowania bez smoczka w dzień? Wielu rodziców chwali sobie takie rozwiązanie!
Odstawienie smoczka - odwróć uwagę malucha
Kiedy odstawić dziecku smoczek? Jeśli zdecydowałaś się na dość wczesne odstawienie smoczka, musisz przygotować się na to, by nauczyć się odwracać uwagę malucha od swojego ulubionego gadżetu. Pomocne okażą się kołysanki przed snem i spokojne, relaksujące kąpiele z bezpiecznymi i niepowodującymi łzawienia (a więc dodatkowego stresu) kosmetykami dla niemowląt.
Odstawienie smoczka, a może wymiana na coś innego?
Odstawienie smoczka może kojarzyć się źle, jeśli nie dasz maluchowi pewnej rekompensaty. Może więc zamiast o tym, kiedy odstawić smoczek, myśl o tym procesie, jak o wymianie smoczka na coś innego.
Ta metoda zadziała zwłaszcza podczas odstawienia smoczka u 2-latka, 3-latka i 4-latka. Kiedy dziecko jest starsze, może mocniej okazywać swoje emocje, przede wszystkim, jeśli w tym czasie musi mierzyć się z dość trudnym okresem wyrzynania ząbków. W łagodniejszym przechodzeniu tego dyskomfortu pomogą twarde przekąski (a w przypadku młodszych dzieci - gryzaki). W odstawieniu smoczka u 3-latka i starszych dzieci wsparciem będą także zabawki, które nie tylko odwrócą uwagę dziecka, ale również pomogą mu się uspokoić.
Praktyczna podpowiedź dla rodziców, których dzieci w czasie odstawiania smoczka mierzą się również z wyrzynaniem ząbków - w tym czasie z pewnością maluch będzie mocno się ślinił. Warto mieć więc przy sobie zawsze Chusteczki nawilżające do buzi i rączek dla niemowląt Bambino - bezpieczne do stosowania już od pierwszych dni życia.
Rozmowa - najlepsza metoda na odstawienie smoczka
W procesie odstawiania smoczka najprostszą i najlepszą metodą, o której często zapominamy, jest rozmowa. Pokaż dziecku, że jest bezpieczne, że znajdziesz zawsze czas na to, by zwierzyło się ze swoich emocji. Pokaż mu także, że starsze dzieci i dorośli nie potrzebują smoczka. Taki pozytywny wzór z pewnością ułatwi proces odstawiania od smoczka!
Czytaj także: Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?