Złap oddech!Osiągnij relaksw 5 prostych krokach!

Złap oddech!
Osiągnij relaks
w 5 prostych krokach!

 

 

Złap oddech! Osiągnij relaks w 5 prostych krokach

W życiu każdego rodzica przychodzi czas, gdy odpowiedzialność i ilość obowiązków związanych z opieką nad dziećmi sprawiają, że poziom zmęczenia zaczyna dezorganizować codzienne funkcjonowanie. Jak w kilku łatwych krokach zadbać o siebie? Pamiętaj, że aby być szczęśliwą i spełnioną mamą i partnerką, nie musisz z niczego rezygnować. Poniżej podpowiadamy, jak przeprowadzić szybką i efektywną terapię dla ciała i ducha.

Rodzicielskie wyzwania

Każdy rodzic pragnie dać swoim dzieciom to, co najlepsze. Od pierwszych dni życia opiekuje się swoim maleństwem i uważnie pielęgnuje je tak, by w przyszłości było samodzielne, mądre, dbało o siebie i innych. 
Codzienna opieka nad dzieckiem wymaga zegarmistrzowskiej logistyki, nierzadko anielskiej cierpliwości i wyjątkowego zorganizowania. Im dziecko starsze, tym więcej komunikuje, więc łatwiej o zaspokajanie jego potrzeb, które wraz z wiekiem i coraz większą samodzielnością rosną, stawiając przed rodzicem nowe wyzwania.

Wypoczęta mama

Jak poradzić sobie z wszystkimi wyzwaniami, które stawia przed Tobą rodzicielstwo i zachować balans? Opanowanie i cierpliwość kończą się tam, gdzie zaczyna się długotrwałe zmęczenie. Poniżej przedstawiamy krótką, szybką i skuteczną drogę do odzyskania spokoju w sytuacjach kryzysowych. Przetestuj i zobacz, jak w kilku krokach złapać oddech i odzyskać spokój.

1. Wybierz odpowiedni moment

Pora dnia, w której najwięcej się dzieje, biegające dzieci, hałas, a w tle cała masa obowiązków: pranie, przygotowywanie posiłków, pomoc w odrabianiu lekcji… To zdecydowanie nie są sprzyjające warunki do tego, by znaleźć choćby najkrótszą chwilę dla siebie. Jak ją wygospodarować? Kiedy Twoje dzieci są w wieku szkolnym, możecie się umówić na spędzanie czasu w pojedynkę na zabawach, które wcześniej zaplanujecie. Im wcześniej zaczniecie uczyć dzieci samodzielności, tym łatwiej będzie o wygospodarowanie chwili na relaks. Co w przypadku mniejszych latorośli? Umów się z partnerem na czas, w którym będziesz miała chwilę dla siebie, następnie zrób to samo dla niego. Twoja druga połówka na pewno też chętnie pomoże Ci w wygospodarowaniu chwili dla siebie. Poproś partnera o zabranie dzieci na spacer, plac zabaw, zaproponuj aktywność poza domem, tak byś miała całkowity spokój i błogą ciszę. Pamiętaj, że spokojny i odprężony rodzic, to szczęśliwe i uśmiechnięte dzieci.

2. Wybierz przestrzeń

Poszukaj miejsca, w którym możesz pobyć całkowicie sama. Być może jest to sypialnia, pokój, w którym akurat nikt nie przebywa, a może wygodna kanapa w salonie.
Pamiętaj, że ważne jest poczucie, że nikt nie przeszkodzi Ci w chwili, która została zaaranżowana tylko dla Ciebie. Nie miej wyrzutów, Twój odpoczynek i relaks są potrzebne tak samo Tobie i Twoim najbliższym. Wasze relacje tylko na tym zyskają!

3. Usiądź wygodnie i złap balans

Masz upragnioną chwilę, wybrałaś miejsce, zorganizuj nieco otaczającą Cię przestrzeń. Zadbaj o to, by przestrzeń, w której spędzisz najbliższy czas była uporządkowana. Otwórz okno, wpuść świeże powietrze, tak by Twój umysł i ciało mogły wykorzystać ten czas jak najpełniej. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, po przewietrzeniu zamknij okno, tak by zminimalizować poziom docierającego hałasu. Pamiętaj, żeby wyłączyć telefon i telewizor. Za chwilę jedyne, na czym się skupisz, to Twoje ciało i oddech.

4. Złap oddech i odzyskaj spokój

Znalazłaś ciche i komfortowe miejsce, teraz czas na skupienie się wyłącznie na sobie! Usiądź wygodnie, a jeśli masz możliwość i czujesz, że pozycja leżąca jest dla Ciebie bardziej odprężająca, skorzystaj z niej. Staraj się znaleźć taką pozycję, której nie zmienisz przez najbliższych kilka minut. Zamknij oczy i daj sobie chwilę na odzyskanie spokoju. Wsłuchaj się w swój oddech, wyprostuj się, skup się na klatce piersiowej, brzuchu, poczuj ciężar swoich nóg, pośladków i pleców. Na początku spróbuj delikatnie wydłużać każdy wdech i wydech. Kiedy poczujesz, że Twój oddech jest miarowy i stabilny, a Twoje tętno spowolnione, przejdź do intensywnego wydłużania rytmu oddychania. Teraz zaczerpnij wdech tak głęboko, jak potrafisz. Poczuj, jak wypełnia Twoją klatkę piersiową i brzuch. Już kilkukrotne powtórzenie tego ćwiczenia sprawi, że poczujesz się odprężona, zrelaksowana i wyciszona. Jeśli chcesz skorzystać z innych technik, poznaj „4 proste techniki oddychania, które przywrócą Ci spokój” i zobacz, które z nich najszybciej i najefektywniej pozwolą Tobie odzyskać równowagę.

5. Działaj na zmysły!

Dotyk i zapach to zmysły, dzięki którym, poprzez odpowiednią stymulację, możesz poczuć przyjemność i odprężenie. Pobyt w spa wydaje się być idealnym rozwiązaniem, ale wymaga nakładu czasu i może wpłynąć na rodzinny budżet. Nie musisz umawiać się na masaż, żeby Twoje ciało stało się rozluźnione. Możesz zafundować sobie domowe mini spa, w którym nie tylko złagodzisz skutki stresu, ale nabierzesz sił witalnych na kolejne dni.
Jak? Najprostszym rozwiązaniem jest wzięcie kąpieli lub prysznica. Kilka minut pod strumieniem wody o zmiennej temperaturze może mieć zbawienne skutki dla Twojej skóry i duszy. Jeśli dodasz do tego zapachowy olejek pod prysznic, który, nawilżając i natłuszczając Twoją skórę, jednocześnie wpływa na Twój zmysł powonienia, możesz być pewna efektu w postaci spokoju i relaksu.
Jak zrobić to dobrze? Pamiętaj, że zbyt gorąca woda nie jest dobra dla Twojego ciała, dlatego jeśli jesteś do niej przyzwyczajona, spróbuj nieco obniżyć temperaturę. Korzystając z przyjemnego strumienia wody, wykonaj krótki masaż, nakładając, a następnie spłukując olejek zapachowy – w ten sposób ukoisz nerwy i poczujesz głębokie odprężenie. Jeśli wkrótce będziesz kładła się spać, na tym poprzestań. Jeśli jednak przed Tobą jeszcze spora część dnia, możesz zafundować sobie naprzemienny prysznic zimną i letnią wodą – zobaczysz, jak wiele energii zyskasz, Twój organizm będzie dotleniony, a głowa z powrotem zacznie pracować na wysokich obrotach!
Jeśli posiadasz wannę, wypełnij ją wodą, pamiętając o tym, by nie była zbyt gorąca. Dodaj odrobinę olejku i zafunduj sobie aromatyczny seans relaksacyjny. Nie zapomnij wetrzeć olejku w ciało, delikatnie masując poszczególne mięśnie i kark.

Kto na tym zyskuje?

Czas, który powinnaś sobie poświęcić, by poczuć widoczny efekt, to minimum 15-20 minut, jeśli jednak masz możliwość wydłużyć nieco ćwiczenia oddechowe, nie wahaj się. Skorzystasz na tym nie tylko Ty, ale przede wszystkim rodzina, której na niczym bardziej nie zależy niż na uśmiechniętej, szczęśliwej i zadowolonej mamie!

 

Powrót >