Tata chroni,
mama koi
Pierwsze dni noworodka – stwórzcie rodzinny rytuał
Nikogo nie trzeba przekonywać, że pielęgnacja noworodka staje się łatwiejsza, jeśli do pomocy mamy drugą osobę. Mama i Tata razem mogą bardzo sobie pomóc. Jak?
Kiedy w Waszym życiu pojawia się maleńki człowieczek, najważniejsze jest, żebyście wzajemnie wspierali się w jego wychowaniu, ale też w prostych czynnościach, jak choćby przewijanie noworodka. Mądrzy rodzice to tacy, którzy uczą się wszystkiego razem. Będziecie sobie wdzięczni, kiedy piętrzące obowiązki będzie można równo podzielić pomiędzy Was dwoje.
Jako mama i tata twórzcie rodzinne rytuały, niech wieczorna kąpiel maluszka, o jasno określonej godzinie stanie się czasem, kiedy cała Wasza rodzina jest razem. Więcej o roli rytuałów w rozwoju psychicznym niemowlęcia przeczytacie w artykule Wieczorne rytuały dla niemowlęcia.
Wymagajcie od siebie nawzajem, żeby przynajmniej na początku był to czas tylko dla Waszej trójki. Ma to ogromne znaczenie dla młodej mamy, która czuje wsparcie, dla rozwoju emocjonalnego dziecka i dla budowania relacji dzidziusia również z tatusiem. O tym, co to jest rozwój emocjonalny dziecka przeczytacie także w artykule Rola czułości w rozwoju dziecka.
Rozwój emocjonalny dziecka - budowanie więzi rozwija
Wydawałoby się, że siła więzi między rodzicem, a dzidziusiem jest związana z ilością czasu, który ze sobą spędzają, a także z faktem, że to ta osoba karmi i przewija. Jednak badania nad rozwojem psychicznym niemowlęcia pokazały, że niekoniecznie tak jest. Głównym czynnikiem wpływającym na siłę więzi i rozwój emocjonalny dziecka jest jakość spędzanego razem czasu i wrażliwe reagowanie na potrzeby dziecka. Kąpiel jest świetną okazją do okazania dziecku czułości przez mamę i tatę. Według teorii przywiązania (ang. attachment theory) więź, która tworzy się między dzieckiem a rodzicem, jest fundamentem zdrowia psychicznego i istotnie wpływa na jego zdrowy rozwój społeczny i emocjonalność dziecka. Bądźcie czułymi, mądrymi rodzicami - zacznijcie wspierać rozwój emocjonalny dziecka jak najwcześniej, od drobnych gestów, czułego masażu po kąpieli, delikatnego pielęgnowania małego człowieczka. Te kilkanaście minut poświęconych na wieczorny rytuał kąpieli może okazać się bardzo ważny również dla rozwoju psychicznego waszego dziecka. Odkryjcie, jak dbać o rozwój emocjonalny dziecka czytając Rodzicielstwo bliskości - jak stosować je w praktyce?
Pielęgnacja skóry noworodka - dobra organizacja Mamy i Taty
To normalne, że pierwsze dni noworodka w domu bywają trudne. Niech kąpiel stanie się momentem relaksującym Was wszystkich, okazją do zadbania o rozwój emocjonalny dziecka, ale też będzie przyjemnym czasem dla Was. Jako mądrzy rodzice z pewnością wiecie, co znaczy dobra organizacja. Ustawcie wanienkę na stabilnym podłożu (stojaku lub stole). Wkładajcie dzidziusia do wanienki, podtrzymując mu ręką plecy, barki i główkę. Ruchy rodzica powinny być delikatne, ale pewne. Dno wanienki warto wyłożyć specjalną matą zabezpieczającą przed poślizgnięciem.
Czytaj także:
Jak budować więź z dzieckiem różnymi zmysłami?
Kosmetyki dla noworodka
Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego kosmetyki dla niemowląt także powinny takie być. Pielęgnacja skóry noworodka wymaga na początku dużej ostrożności. Zawsze sprawdzajcie, czy kosmetyk nie wywoła alergii, stosujcie kosmetyki hiperdelikatne i pamiętajcie, że sucha skóra noworodka najlepiej reaguje na emolienty. Stosujcie kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych. W przyjemnej i bezpiecznej kąpieli sprawdzi się z pewnością kojący żel do mycia ciała i włosów Bambino.
Do mycia nie należy używać żadnych myjek czy gąbek, których nie można prać w pralce. Najlepiej obmywać skórę dłonią.
Czytaj także:
W czym kąpać niemowlę? 4 przydatne kosmetyki
Mydło czy żel? 4 kosmetyki Bambino do mycia dla niemowląt
Jak dbać o rozwój emocjonalny dziecka? Masaż noworodka
Po kąpieli możecie wykonać delikatny masaż oliwką, na przykład pokochaną przez miliony dzieci i dorosłych legendarną oliwką Bambino. Masaż noworodka działa na niego bardzo odprężająco - wspiera rozwój pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Takie masażyki wykonywane codziennie pozwolą nie tylko zadbać o delikatną skórę dziecka, ale też ułatwią mu zasypianie. Masaż noworodka jest niezwykle istotny w rozwoju emocjonalnym dziecka. Dowiedzcie się więcej Dlaczego masażyki są tak ważne?
Przewijanie noworodka
Pamiętajcie o jak najczęstszej zmianie pieluszki. Nawet te najbardziej chłonne warto jak najczęściej ściągać, pozostawiając choć na chwilę dziecko bez pieluszki. To pomaga skórze oddychać i przyspiesza gojenie się wszelkich podrażnień. W razie odparzeń stosujcie Krem ochronny + kojący dla niemowląt i dzieci przeznaczony do bardzo wrażliwej skóry najmłodszych.
Czytaj także:
Letnia kosmetyczka niemowlaka – co może, a co musi się w niej znaleźć?