Jak budować więź dziecka z tatą?
Więź dziecka z tatą ma zupełnie inny, unikalny charakter niż ta, która łączy maluszka z mamą. Z rozpoczęciem jej budowania nie warto zwlekać. Im więcej czasu będziesz spędzał ze szkrabem i przestaniesz ograniczać swą rolę do pomocnika mamy, tym szybciej poczujesz się pełnoprawnym tatą. Podpowiadamy, jak stworzyć więź ojca z dzieckiem.
Kiedy mężczyzna zostaje tatą?
Zwykło się mówić, że kobieta staje się matką w dniu porodu. A kiedy mężczyzna zostaje ojcem? Na to akurat nie mają wpływu żadne procesy biologiczne – wszystko zależy od świeżo upieczonego taty. Od tego, czy będzie on chciał zbudować jedyną w swoim rodzaju więź z dzieckiem, wziąć odpowiedzialność za swoją pociechę i towarzyszyć jej na każdym etapie rozwoju. I choć wielu mężczyzn poczuwa się do roli taty niemal od razu po narodzinach dziecka, zrozumienie, na czym polega ojcostwo, niekiedy zajmuje im więcej czasu.
Rola ojca w życiu dziecka
Być może będzie to dla Ciebie zaskakujące, ale nawet noworodki odróżniają mamę od taty. Ojcowskie ramiona są z reguły szersze i mocniejsze, dzięki czemu maluszek czuje się w nich pewniej. Gdy mama jest zmęczona i zdenerwowana, to zaangażowany tata ukoi dziecięcy płacz. A jak przychodzi czas na odkrywanie świata, ojciec nie tylko wymyśla świetne zabawy. Czasem pozwala też na większą samodzielność, co jest najlepszym dowodem zaufania, a ponadto sprzyja opanowywaniu różnych umiejętności.
By stworzyć więź ojca z córką czy synem, tata wcale nie musi udawać mamy. Każdy rodzic w życiu malca ma do odegrania inną rolę – i każda z nich jest tak samo ważna. W tym także tkwi wyjątkowość relacji, jaka łączy dziecko z ojcem – jest inna niż ta, którą nawiązuje ono z mamą. Gdy oboje rodzice uczestniczą w podobnym stopniu w życiu i rozwoju swojej pociechy, niemowlę zaczyna ich odróżniać i odkrywać charakterystyczne dla nich cechy.
Jak nawiązać relację z dzieckiem?
Budowanie więzi między dzieckiem a tatą zachodzi całkiem naturalnie, gdy młody ojciec angażuje się w codzienną opiekę nad maluszkiem. Dzięki temu szybko nauczysz się rozumieć potrzeby dziecka i odpowiednio na nie reagować. Co więcej, przekonasz się, że nie musisz mieć żadnego specjalnego daru do zajmowania się szkrabem. Wystarczą Ci dobre chęci, dużo czułości wpływającej na rozwój dziecka i jeszcze więcej miłości, którą będziesz mu okazywał. Opieka nad dzieckiem i wspólne spędzanie czasu to najprostszy sposób, by tata i niemowlę stworzyli niezwykłą, trwałą więź.
Jak więc to zrobić? Niezawodną metodą jest przytulanie noworodka – tak niewiele, a może naprawdę dużo znaczyć dla małego szkraba, który może wciąż czuć się niepewnie w nowym, otaczającym go świecie. Doskonale sprawdza się również kangurowanie dziecka przez ojca. Pod tym tajemniczo brzmiącym sformułowaniem kryje się nic innego, jak bliski kontakt polegający na dotykaniu przez dziecko gołą skórą nagiej skóry rodzica. Taki dotyk pozwala na nawiązanie więzi z niemowlakiem, ale przynosi też szereg innych korzyści. Kangurowane dzieci rzadziej płaczą, są bardziej zrelaksowane i łatwiej usypiają. Nie bez przyczyny ta metoda jest także wykorzystywana na oddziałach intensywnej terapii noworodków, które przychodzą na świat przed terminem i muszą przebywać przez pewien czas w inkubatorze.
Inne czynności, które sprawią, że tata z niemowlakiem z sukcesem zbudują niepowtarzalną więź, to kołysanie dziecka do snu. Świetnym pomysłem jest przytulanie niemowlaka do piersi, co może pomóc mu zapaść w głęboki, sprzyjający rozwojowi sen. Kontakty ojca z dzieckiem pielęgnuje się również poprzez wspólne zabawy, ćwiczenia i wsparcie w nauce nowych umiejętności, takich jak podnoszenie główki.
Codzienna opieka a budowanie więzi dziecka z ojcem
By stworzyć więź dziecka z tatą, powinien on też uczestniczyć w codziennej opiece nad malcem. Wśród jej elementów wymieniamy przewijanie dziecka przez ojca i przebieranie dziecka przez ojca, a ponadto kąpanie dziecka. Ostatni z wymienionych od początkowo przerażającej nie tylko dla dziecka czynności, może przerodzić się w nieodłączny punkt wieczornego rytuału niemowlęcia. By jednak kąpiel miała szansę zacząć pozytywnie się kojarzyć, musi być właściwie przygotowana.
Ogromne znaczenie mają także kosmetyki dla dzieci, których używasz do mycia ciała czy włosów pociechy. Muszą one być przede wszystkim dopasowane do wieku dziecka – dla najmłodszych odpowiednie są wyłącznie kosmetyki dla niemowląt, opracowane z myślą o wyjątkowych potrzebach ich skóry, które nie podrażnią podczas kąpieli, dzięki czemu nie będzie się ona negatywnie kojarzyła maluchowi. Produkty dla noworodków rozpoznasz natomiast po tym, że są one oznaczone jako przeznaczone do stosowania od 1. dnia życia.
Kosmetykiem, który na pewno Ci się przyda, jest płyn do kąpieli dla niemowląt i dzieci Bambino z pozbawioną mydła formułą, która delikatnie myje skórę i chroni ją przed wysuszeniem. Dobrym preparatem do mycia włosków jest szampon dla dzieci i niemowląt Bambino zawierający witaminę B3. Kosmetyk pielęgnuje włosy, wykazuje działanie łagodzące na skórę głowy i nie powoduje łzawienia. Praktycznym rozwiązaniem są również produkty 2w1. Takim kosmetykiem jest żel do mycia ciała i włosów dla dzieci i niemowląt Bambino, który jednocześnie dba o skórę i włosy maluszka.
Budowanie więzi dziecka z tatą może zachodzić w sposób naturalny, ale wymaga od młodego ojca pewnego wysiłku i zaangażowania. Od nich w głównej mierze zależy, jak silna będzie Twoja relacja z córką czy synem, a także kiedy z mężczyzny staniesz się tatą.