Co może wywoływać alergię kontaktową u dziecka?
Na skórze maluszka pojawiły się czerwone, mocno swędzące ślady? Może to oznaczać alergię kontaktową w reakcji na jakiś czynnik z jego otoczenia. Sprawdź, po czym rozpoznać objawy alergii kontaktowej i jak z nią walczyć!
Co to jest alergia kontaktowa?
Alergia to nic innego jak nieprawidłowa reakcja organizmu człowieka na czynnik, który zazwyczaj nie wywołuje żadnych objawów chorobowych. W przypadku alergii kontaktowej reakcję tę wywołuje alergen, który ma bezpośredni kontakt ze skórą – i to właśnie na niej objawiają się oznaki wystąpienia uczulenia.
Co istotne, przy alergii kontaktowej reakcja może pojawić się nawet wtedy, gdy czynnik uczulający ma kontakt z nieuszkodzonym naskórkiem. Cząsteczki alergenów i tak przenikną do ustroju i zostaną błędnie rozpoznane przez układ odpornościowy jako patogeny, wywołując uciążliwe objawy.
Jak rozpoznać objawy alergii kontaktowej?
Najbardziej charakterystyczne dla alergii kontaktowej jest to, kiedy się ona pojawia. Chociaż pierwsze objawy mogą się pojawić nawet w kilkanaście godzin po spotkaniu z alergenem, szczyt nasilenia objawów występuje zazwyczaj po upływie 24-72 godzin od tego momentu. Z tego powodu ustalenie, co właściwie wywołało reakcję alergiczną, sprawia czasem problem i wymaga przeprowadzenia naskórkowych testów płatkowych.
Jak objawia się alergia kontaktowa? Można ją rozpoznać po takich symptomach, jak:
- zaczerwienienie i obrzęk skóry,
- grudkowata wysypka,
- silny świąd,
- przezroczyste pęcherze wypełnione płynem,
- łuszczenie się skóry.
Jakie czynniki mogą spowodować alergię kontaktową u dziecka?
Tak u maluszka, jak u dorosłego alergię kontaktową może wywoływać wiele czynników. Do tych najczęściej występujących można zaliczyć:
- metale – głównie nikiel, chrom i kobalt,
- składniki kosmetyków – zazwyczaj najsilniej uczulają mocne substancje zapachowe, konserwanty (np. formaldehyd czy alkohol lanolinowy), składniki pochodzenia naturalnego (np. olejki eteryczne); jeśli chodzi o składniki takie jak SLES i SLS, to nie są to substancje powodujące alergię, a jedynie tzw. wyprysk z podrażnienia,
- barwniki ubrań – np. koszenila lub żółcień pomarańczowa,
- lateks,
- żywica epoksydowa.
Leczenie alergii kontaktowej u dzieci – wskazówki
Jeśli podejrzewasz u dziecka alergię kontaktową, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Ten przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski, a jeśli uzna, że są ku temu wskazania, skieruje dziecko do alergologa lub dermatologa, który zrobi naskórkowy test płatkowy. To pomoże ustalić, czy diagnoza jest trafna. Dobierze też odpowiednie leki, które złagodzą objawy alergii kontaktowej.
Najlepszym sposobem na ograniczenie nieprzyjemnych skutków uczulenia jest odizolowanie maluszka od czynnika, która wywołuje reakcję alergiczną.
Na wystąpienie alergii kontaktowej są szczególnie narażone dzieci z atopowym zapaleniem skóry ze względu na osłabioną barierę naskórkową. O taką skórę należy dbać w szczególny sposób, aby nie nasilać objawów chorobowych.
Najważniejsze jest stosowanie emolientów, które zapewnią naskórkowi odpowiednie nawilżenie. Dobrze sprawdzą się w tej roli hiperdelikatne kosmetyki dla niemowląt Bambino, a w szczególności krem ochronny+kojący, który doskonale pielęgnuje skórę atopową i alergiczną. Do innych kosmetyków dla dzieci, które mogą się tutaj sprawdzić, należy też nasza legendarna oliwka – idealna chociażby do relaksującego masażu niemowlaka czy do natłuszczającej kąpieli.
Jak długo może trwać alergia kontaktowa u dziecka?
Reakcja uczuleniowa zazwyczaj ustępuje już w kilka dni po odizolowaniu dziecka od czynnika, który wywołuje u niego alergię kontaktową. Jeśli przebieg alergii jest wyjątkowo ostry i towarzyszą mu wysoka bolesność oraz pojawienie się wypełnionych płynem bąbli lub wysięków, proces gojenia się może potrwać nieco dłużej. Jeśli wydaje Ci się, że objawy alergii kontaktowej utrzymują się zbyt długo po odstawieniu substancji uczulającej, skontaktuj się z lekarzem.
Warto dodać, że alergia kontaktowa może się przydarzać również dorosłym. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia można zmniejszyć, stosując na co dzień kosmetyki o łagodnych formułach, jak np. kosmetyki dla rodziny Bambino.
Źródło:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/67190,alergiczny-wyprysk-kontaktowy-u-dzieci
Prezentowane artykuły mają wyłącznie informacyjny charakter i nie stanowią porady medycznej, w szczególności treści zawarte w niniejszym artykule nie mają na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Zastosowanie jakichkolwiek treści, w szczególności związanych z wiedza specjalistyczną w tym medyczną, wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej. W każdym przypadku problemów zdrowotnych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który indywidualnie ocenia przypadek i ustala odpowiednie postępowanie na podstawie wskazań medycznych. Zachęcamy również do wykonywania regularnych badań profilaktycznych i kontrolnych.