Jak nosić niemowlę na rękach?

Jak nosić niemowlę na rękach?

Maluszek wydaje Ci się tak malutki i kruchy, że boisz się go podnieść? Nie ma powodu do obaw – dzieci uwielbiają kontakt z bliskimi, a trzymanie na rękach daje im poczucie bezpieczeństwa i miłości. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak prawidłowo nosić niemowlę, by było to dla niego w pełni bezpieczne, a dla Ciebie komfortowe. 

Czy nosić niemowlę na rękach? Obalamy mity 

Poczucie bezpieczeństwa i bliskości rodziców to jedna z najważniejszych potrzeb noworodka. Z pewnością zauważyłaś, że wiele razy maluszek błyskawicznie przestał płakać po tym, jak wzięłaś go na ręce – potrzebował Twojej uwagi i chciał poczuć ciepło płynące z ciała mamy. 

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy nosić noworodka na rękach lub w chuście w celu budowania z nim bliskości, zapoznaj się z ideą rodzicielstwa bliskości. Zgodnie z jego założeniami dziecko, które ma częsty kontakt z rodzicami, ma do nich większe zaufanie i szybciej się rozwija. Sprzyja to również nawiązywaniu głębokiej więzi emocjonalnej między rodzicem a maluchem, a także rozwijaniu jego empatii. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz również w tym artykule: Rola czułości w rozwoju dziecka

Jak nosić niemowlaka na rękach? 

Zanim wyjaśnimy, jak nosić noworodka na rękach, skupmy się na tym, jak go do tego przygotować. Pamiętaj o tym, że dzieci w pierwszych miesiącach życia widzą wyraźnie tylko to, co znajduje się bardzo blisko ich twarzy. Jeśli nie chcesz przestraszyć maluszka, chwytając go nagle, gdy zupełnie się tego nie spodziewa, najpierw podejdź tak, aby stanąć w zasięgu jego wzroku. Odezwij się, by mógł poznać Twój głos, i delikatnie go dotknij – dopiero teraz możesz go podnieść. 

Jak nosić noworodka na rękach, by było to dla niego bezpieczne? Prezentujemy Ci 3 sposoby. Wypróbuj je, by sprawdzić, który najbardziej przypadnie do gustu Tobie i dziecku. 

Noszenie niemowlaka na przedramieniu 

Najbardziej klasyczna pozycja trzymania maluszka to ta, w której spoczywa na Twoim przedramieniu. Jak prawidłowo nosić niemowlę w takiej pozycji? 

  • W przypadku dzieci, które jeszcze nie trzymają samodzielnie główki, zadbaj o jej podparcie i umieść ją w zgięciu ręki. 

  • Tułów niemowlęcia ułóż na swoim ramieniu w taki sposób, by przyjął lekko zaokrągloną pozycję, która jest dla niego anatomicznie najkorzystniejsza. 

  • Pomiędzy jego nóżki włóż dłoń i lekko je rozchyl. Takie szerokie rozstawienie nóżek podczas noszenia niemowlaka ma za zadanie chronić go przed dysplazją stawu biodrowego. 

Noszenie na rękach niemowlaka przytulonego do piersi 

Tulenie maleństwa do piersi to chyba najprzyjemniejsza pozycja i dla rodzica, i dla dziecka, gdyż zapewnia bardzo bliski kontakt skóry ze skórą. Co więcej, jej prawidłowe wykonanie jest wyjątkowo proste. Po prostu przyciągnij maluszka do piersi, podkurcz lekko jego nóżki i złap go jedną ręką za pupę, a drugą za tył główki. Możesz też lekko odchylić swoje ciało do tyłu, aby dziecko mogło się wygodnie ułożyć w półleżącej pozycji sprzyjającej wypoczynkowi w ramionach mamy lub taty. 

Jak nosić niemowlę w pionie? 

Jeśli dziecko chętnie przygląda się otoczeniu, gdy nosisz je na rękach, możesz zdecydować się na trzymanie go w pionie. Jak nosić niemowlaka na rękach, by mógł przyjąć bezpiecznie pionową pozycję?  

Oprzyj jego brodę o swoje ramię i pozwól rączkom swobodnie zwisać z tyłu. Pupę podtrzymuj stabilnie jedną ręką, a plecki i kark drugą – aby maluch nie mógł się wyślizgnąć do tyłu, a jego główka pozostawała w jednej pozycji. 

Noszenie niemowlęcia na rękach będzie jeszcze przyjemniejsze, jeśli Twoja skóra będzie miękka i gładka. Zadbaj o nią przy użyciu hiperdelikatnych olejków pod prysznic oraz żeli pod prysznic o zapachach polskiego ogrodu, których słodki aromat od razu wprawi w dobry nastrój zarówno Ciebie, jak i maluszka. Ciałko dziecka pielęgnuj z kolei kosmetykami dla niemowląt, które działają łagodnie i skutecznie nawilżają wrażliwą skórę.