Jak przetrwać ulewanie u niemowlaka?
Nauczeni doświadczeniem rodzice z pewnością wiedzą, że ulewanie u niemowlaka po jedzeniu jest czymś, co zdarza się dość często, więc są na to przygotowani. Niemniej jednak może to być męczące. Dlaczego występuje i jak sobie radzić z ulewaniem u niemowlaka? Poznaj nasze wskazówki.
Przyczyny ulewania u noworodka
Czy ulewanie u niemowląt jest normalne? Tak, to naturalny proces fizjologiczny, który jest spowodowany niedojrzałością układu pokarmowego dziecka. W dużym skrócie, jego żołądek jest malutki, a niedomknięty zwieracz przełyku stanowi furtkę, przez którą wydostaje się nadmiar pokarmu – ten, który nie zmieścił się w brzuszku. W efekcie z jego buzi wypływa częściowo przetrawione mleko o konsystencji lekko rozrzedzonego twarożku. Proces ten odbywa się samoczynnie i bezboleśnie – maluszek nawet tego nie czuje.
Chociaż ulewanie u niemowląt jest naturalne, istnieją czynniki, które mogą je nasilać. Zalicza się do nich m.in.:
-
podawanie dziecku zbyt dużych porcji pokarmu,
-
łapczywe, bardzo szybkie picie, które sprzyja połykaniu pęcherzyków powietrza,
-
układanie maluszka do karmienia w pozycji poziomej.
Ulewanie u niemowlaka – kiedy mija?
Ulewanie u noworodka to proces, który pojawia się i znika samoczynnie. Jednak kiedy tygodnie mijają, a ulewanie nie ustaje, możesz zacząć się niecierpliwić. Do kiedy objawy ulewania u niemowlaka powinny zaniknąć? U każdego maluszka wygląda to inaczej. Część dzieci przestaje ulewać, gdy tylko ukształtuje się ich zwieracz przełyku, czyli w okolicach 3-4 miesiąca życia. Inne dopiero wtedy, gdy nauczą się samodzielnie siedzieć, a w skrajnych przypadkach nawet po ukończeniu roczku.
Pamiętaj, że Twój maluszek rozwija się we własnym tempie, które może odbiegać od tempa rozwoju innych dzieci. Jeśli niepokoi Cię to, że ulewanie u niemowlaka trwa zbyt długo, skonsultuj się z lekarzem, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku.
4 domowe sposoby na ulewanie u niemowląt
Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby ograniczyć ciągłe odbijanie i ulewanie u niemowlaka? Przedstawiamy 4 triki, które mogą Ci w tym pomóc. Wypróbuj je!
Jak przygotować niemowlę do karmienia?
Zanim przystąpisz do karmienia maluszka piersią czy butelką, pobudź do pracy jego jelita poprzez delikatny masażyk brzuszka. Rób to bardzo ostrożnie i z wyczuciem, a jeśli zauważysz, że dziecko odczuwa dyskomfort – natychmiast przestań. Taki masażyk powinien być dla niego przyjemny i zapewniać mu poczucie bliskości z rodzicem.
Ulewanie u noworodka a pozycja karmienia
Na czas karmienia ułóż dziecko w taki sposób, by na wpół leżało, a jego główka znajdowała się wyżej niż reszta ciała. Dzięki temu pokarm będzie spływać prosto do żołądka.
Silne ulewanie u niemowląt? Problem z szybkim wypływem pokarmu z piersi
Ulewanie u niemowlaka jest spowodowane tym, że jego żołądek jest za mały, by pomieścić przyjęty pokarm. Jeśli będziesz karmić maluszka mniejszymi porcjami, ale za to częściej, możesz ograniczyć występowanie tego zjawiska bez obawy o to, że dziecko będzie głodne. Jeśli w Twoich piersiach zbiera się więcej pokarmu niż potrzebujesz, odciągaj go i przechowuj na później.
Co zrobić po karmieniu, by zapobiec ulewaniu u niemowlaka?
Pilnuj tego, by po każdym posiłku dziecko odbiło połknięte powietrze. Najlepiej rób to, trzymając je na rękach, a jeśli już kładziesz je do łóżeczka po jedzeniu, to koniecznie na boku – aby nie zakrztusiło się mlekiem.
Czy częste ulewanie u niemowlaka wymaga konsultacji z lekarzem?
Jak już wspomnieliśmy, ulewanie u niemowląt jest naturalnym procesem. Pewne odstępstwa od normy powinny Cię jednak zaniepokoić. Należą do nich:
-
wyjątkowo obfite, chlustające ulewanie u niemowlaka,
-
wysoka temperatura ciała,
-
marudność, drażliwość i płaczliwość malucha,
-
silna biegunka lub uporczywe zaparcia,
-
nieprawidłowy wzrost masy ciała dziecka,
-
krztuszenie i zachłystywanie się zwracanym pokarmem,
-
nietypowy kolor ulanego mleka.
Jeśli ulewaniu u niemowlaka po jedzeniu towarzyszą powyższe objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Pamiętaj, że przy częstym ulewaniu nie zawsze możliwe jest dokładne oczyszczenie skóry dziecka. Czasem mleko wręcz niezauważalnie spływa na tył głowy i szyję, mogąc wywoływać podrażnienia. Jeśli Twoje dziecko intensywnie ulewa, nie rezygnuj z codziennych kąpieli np. z płynem dla niemowląt od pierwszego dnia życia od Bambino. Zadbaj również o wrażliwą skórę swojego maluszka, pielęgnując ją przy użyciu kosmetyków dla niemowląt o wyjątkowo delikatnym działaniu.
Dla starszaków wybieraj kosmetyki dla dzieci – równie łagodne, a jednak przystosowane do potrzeb skóry starszego dziecka. Dla siebie zaś olejki pod prysznic lub żele pod prysznic o zapachach polskiego ogrodu, które pomogą Ci zrelaksować się i zdystansować wobec problemu z ulewaniem (czy innych codziennych zmartwień związanych z wychowaniem dziecka). Poznaj ofertę Bambino dla całej rodziny!