Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz nie wyrazić na to zgody, klikając tutaj.

Używamy narzędzi, by zapewnić Ci indywidualną informację produktową o przeznaczeniu marketingowym, również poza naszą stroną internetową. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
OK Zmień ustawienia
Ząbkowanie u niemowląt - mity, w które wciąż wierzymy

Ząbkowanie u niemowląt - mity, w które wciąż wierzymy

Ząbkowanie to zazwyczaj trudny okres zarówno w życiu malucha, jak i jego rodziców, u których dodatkowo wywołuje szereg pytań. Czy ząbkowanie u niemowlaka zawsze wygląda tak samo? Czy proces ten musi boleć i przebiegać z gorączką? I kiedy tak właściwie dziecko powinno zacząć ząbkować? Przedstawiamy popularne mity, w które wciąż wierzymy! 

Mit 1: Dzieci zaczynają ząbkować w tym samym czasie 

Z ząbkowaniem jest tak samo, jak z podnoszeniem główki, pierwszymi krokami czy nauką mówienia – jest to kwestia indywidualna i u każdego dziecka może rozpocząć się w innym momencie. Jeśli zatem zastanawiasz się, kiedy zaczyna się ząbkowanie, pamiętaj, że widełki czasowe są tutaj dość szerokie – pierwsze ząbki wyrzynają się bowiem między 4. a 10. miesiącem życia. Mitem jest więc stwierdzenie, że ząbkowanie rozpocznie się, gdy Twoja pociecha skończy pół roku. Może ono pojawić się dwa miesiące później, tak jak zupełnie normalne jest ząbkowanie w 3 miesiącu. A to nie wszystko – zdarza się nawet, że pierwszy ząbek jest widoczny już u noworodka! 

Nie ma zatem powodów do paniki, gdy u Twojego dziecka wystąpiło późne ząbkowanie. I odwrotnie – nie należy też martwić się, gdy pierwszy ząbek pojawił się u trzymiesięcznego brzdąca. Konsultacja ze specjalistą będzie jednak zalecana, gdy maluch skończył rok, a ząbkowanie jeszcze się nie rozpoczęło. Na wizytę u lekarza można się także zdecydować, gdy mamy wątpliwości co do prawidłowości przebiegu całego procesu. 

Mit 2: Ząbkowanie zawsze boli

Tak, to prawda, że nabrzmiałe dziąsła mogą wywoływać spory dyskomfort, a przebijające się przez nie ząbki – powodować ból. Wówczas dziecko często staje się marudne i płaczliwe, dając w ten sposób wyraz dolegliwościom, z jakimi się boryka. Mimo to twierdzenie, że tak jest zawsze, należy uznać za mit. Niekiedy ząbkowanie u dzieci mija naprawdę łagodnie – choć nie sposób przewidzieć, jak będzie ono wyglądało w przypadku Twojej pociechy. 

Na bolesne ząbkowanie są jednak skuteczne sposoby. Możesz wypróbować chłodzący żel na ząbkowanie o działaniu kojącym i łagodzącym. Często polecany jest również gryzak na ząbkowanie, który przed podaniem dziecku warto włożyć do lodówki. Dobre efekty może przynieść też delikatny masaż dziąseł przy pomocy specjalnej silikonowej nakładki na palec. 

Ząbkowanie u dziecka może także powodować wzmożone ślinienie, co czasem skutkuje podrażnieniem jego delikatnej skóry. By tego uniknąć, należy pamiętać o stosowaniu kremów przeznaczonych dla najmłodszych. Świetną propozycją jest krem pielęgnacyjny Bambino, który dogłębnie nawilża i koi skórę, a jednocześnie zapewnia jej ochronę przed wysuszeniem. Można po niego sięgać już od pierwszych dni życia dziecka – doskonale sprawdza się jako krem po kąpieli. Inna możliwość to krem ochronny + kojący Bambino – hiperdelikatny emolient o właściwościach łagodzących podrażnienia, którego można używać nawet do pielęgnacji skóry atopowej i alergicznej. 

Mit 3: Podczas ząbkowania zawsze pojawia się gorączka lub biegunka

Nie jest prawdą, że w okresie ząbkowania zawsze występuje gorączka lub biegunka. Owszem, podwyższona temperatura może się pojawić, lecz nie należy traktować jej jako jeden z objawów ząbkowania. Gdy dziecko staje się niespokojne, nie ma apetytu, wystąpi biegunka lub stwierdzimy wysoką gorączkę, należy skontaktować się z lekarzem, który sprawdzi czy nie ma innych przyczyn tych dolegliwości oraz przepisze leki obniżające temperaturę i nawadniające organizm. 

Mit 4: Ząbki zawsze wyrastają w tej samej kolejności 

W tym przypadku istnieje pewna reguła – zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się jedynki dolne, później wyrzynają się jedynki górne, a następnie dwójki, czwórki, trójki oraz piątki. Mitem jest jednak twierdzenie, że nie ma tu miejsca na absolutnie żadne odstępstwa. Może się bowiem zdarzyć, że u Twojego dziecka najpierw pojawi się górna jedynka – jeśli w ślad za nią podążają kolejne ząbki, nie ma powodów do niepokoju. Pamiętaj też o odpowiedniej higienie jamy ustnej – czyszczeniu dziąseł od pierwszych dni jego życia oraz myciu zębów niemowlaka od chwili, gdy pojawią się one w jamie ustnej. Jeżeli zaś zauważysz, że niektóre zęby nie chcą się wyrzynać lub zaobserwujesz, że robią to niewłaściwie – skonsultuj się z stomatologiem. 

Mit 5: Gryzaki na ząbkowanie należy wkładać do zamrażarki 

Wielu rodziców zastanawiających się, co na ząbkowanie jest najlepsze, chętnie sięga po gryzaki. Praktyka umieszczania ich w zamrażarce, a następnie podawania dziecku może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku. To wyjątkowo groźny mit, ponieważ gryzaki wyjęte z zamrażarki mogą przyczynić się do powstawania podrażnień czy nawet odmrożenia skóry! Gryzaki można wkładać do lodówki – chłodne szybko przynoszą ulgę obolałym dziąsłom – ale jak już zostało wspomniane, nigdy do zamrażarki. 

Wokół ząbkowania u dzieci narosło wiele mitów, w które bardzo często wierzą zwłaszcza młodzi, niedoświadczeni jeszcze rodzice. Zanim więc uznasz każdą usłyszaną czy przeczytaną informację za pewną, postaraj się zweryfikować jej prawdziwość i przekonać się, czy nie jest ona tylko popularnym mitem.