Drzemka – korzyści dla całej rodziny!
Uwielbiasz krótkie drzemki w ciągu dnia? Nie ma się czego wstydzić! Okazuje się, że posiadają one wiele zalet. Jeśli dodatkowo jesienna aura, praca w domu czy nieprzespana noc sprawiają, że szybciej ogarnia Cię senność i chęć na relaksującą drzemkę – koniecznie sprawdź dlaczego warto drzemkować i jak robić to najefektywniej. Oto nasze wskazówki!
Zalety drzemki w ciągu dnia
Badania nad zaletami stosowania drzemek w trakcie dnia są prowadzone od dawna. Choć o ich dobrym wpływie na zdrowie mówi się wiele, do potwierdzonych korzyści regularnego drzemania zalicza się:
-
obniżenie poziomu stresu i poprawę nastroju,
-
stymulację rytmu serca i pobudzenie porównywalne z tym po wypiciu filiżanki kawy,
-
mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca i nadciśnienie,
-
zwiększenie kreatywności i czujności,
-
poprawę koncentracji i skupienia.
Czy są jakieś wady? Jeśli drzemka się przedłuży i zaśniesz na dłużej, możesz mieć w nocy problem z zaśnięciem. Na dłuższą metę może to spowodować rozregulowanie rytmu dobowego, a to z kolei może już poważnie wpłynąć na Twoją codzienność na wielu polach.
Ile czasu powinna trwać energetyczna drzemka?
Zastanawiasz się, co to jest energetyczna drzemka? To krótki odpoczynek w ciągu dnia, podczas którego przechodzisz przez pierwszą fazę snu (NREM), jednak omijasz drugą (REM). Dlaczego to takie ważne? Dzięki temu Twój mózg odpocznie, jednak nie zaburzy to Twojego nocnego odpoczynku. Co więcej, nie tylko nie utrudni Ci późniejszego zaśnięcia, lecz wręcz je ułatwi.
Ile powinna trwać taka drzemka energetyczna dla osoby dorosłej? Najlepiej, by nie przekraczała 30 minut. Chociaż 10- czy 20-minutowy wypoczynek może wydawać się za krótki, w rzeczywistości wystarcza w zupełności, by pobudzić mózg do pracy i dostarczyć energii na resztę dnia.
Jaka jest najlepsza pora na regeneracyjną drzemkę
Zwolennicy drzemki w ciągu dnia z pewnością powiedzą, że każda pora jest na nią dobra. W rzeczywistości wygląda to jednak nieco inaczej. Co lepiej wybrać: drzemkę po obiedzie lub kolacji czy drzemkę w trakcie pracy? I jak wyglądają różnice w drzemaniu u dzieci i dorosłych?
Popołudniowa drzemka u dorosłych
Planując energetyczną drzemkę, warto kierować się wskazówkami dawanymi przez organizm i udać się na nią wtedy, gdy poczujesz oznaki zmęczenia, rozkojarzenia i braku energii podczas pracy. To właśnie wtedy krótki odpoczynek w wygodnym miejscu, z przyciemnionym światłem i przymkniętymi powiekami, może dać Ci najwięcej korzyści.
Unikaj jednak drzemek na 4 godziny przed snem właściwym, gdyż mogą się one przedłużyć, a to sprawi, że wypoczynek nocny będzie mniej efektywny niż zazwyczaj – albo w ogóle go uniemożliwi. W efekcie kolejnego dnia będziesz czuć zmęczenie, któremu będziesz przeciwdziałać następną drzemką. Takie działanie może w krótkim czasie doprowadzić do sytuacji, w której przestawisz swój wewnętrzny zegar na spanie w ciągu dnia – a zatem zasypianie nocą będzie Ci przychodzić z trudnością.
Drzemka w ciągu dnia u dzieci
Drzemki w dzień odgrywają ogromną rolę w życiu dzieci – i to zarówno niemowląt, jak i starszaków udających się na „leżakowanie” w przedszkolu.
Z pewnością najwięcej drzemek znajdzie się w planie dnia najmłodszych dzieci. Szacuje się, że noworodek przesypia nawet do 20 godzin na dobę, niemowlę do 6. miesiąca życia ok. 15 godzin, a dwulatek od 11 do 14 godzin. Z czasem dzieci coraz częściej odmawiają drzemek w ciągu dnia, a później nie zawsze mogą sobie na nie pozwolić – ze względu na szkołę i obowiązki domowe.
Z dobroczynnego działania drzemek regeneracyjnych powinny też korzystać dzieci w wieku szkolnym. 10- czy 20-minutowy odpoczynek po szkole sprawi, że szybko odzyskają koncentrację i uporają się z pracami domowymi w błyskawicznym tempie.
Maluszek marudzi, a Ty chcesz wprowadzić go w nastrój sprzyjający popołudniowej drzemce? Nic nie przygotuje go do zaśnięcia tak, jak relaksująca kąpiel, najlepiej ta z użyciem ulubionych kosmetyków dla niemowląt. Poznaj również naszą ofertę kosmetyków dla dzieci oraz kosmetyków dla rodziny – równie delikatnych i zapewniających uczucie świeżości.