Jak zorganizować bezpieczne wakacje dla rodziny?

Jak zorganizować bezpieczne wakacje dla rodziny?

Planujesz rodzinny wyjazd z dziećmi i zastanawiasz się, jak zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny podczas niego? Zobacz, na jakie kwestie zwrócić uwagę jeszcze przed wybraniem kierunku podróży, aby nie martwić się o bezpieczeństwo w trakcie wakacji. 

Wyjazd rodzinny – gdzie się udać z dziećmi? 

Gdzie udać się na wakacje z niemowlakiem, a gdzie zabrać starszaka? Wszystko zależy od preferencji wszystkich członków rodziny. Wiek dziecka nie wyklucza żadnej z wakacyjnych destynacji, a co najwyżej nakłada na rodziców obowiązek staranniejszego zadbania o bezpieczeństwo maluszka w czasie wakacji. 

Musisz też pamiętać o tym, by dopasować miejsce rodzinnego wyjazdu z dziećmi do możliwości swoich i dzieci. Wybierając się na plażę z niemowlęciem, weź pod uwagę to, że musisz starannie osłonić je przed słońcem, a jednocześnie zabrać cały potrzebny asortyment. Wjechanie na plażę wózkiem nie jest proste nawet wtedy, gdy jest on prawie pusty.  

Idąc na górską wyprawę najpewniej przyjdzie Ci nieść dziecko – czy to w chuście, czy na plecach. Długi spacer pod górę może też zmęczyć starszaka, który zacznie marudzić i będzie potrzebować pomocy w zejściu do hotelu. Decyduj się więc na takie wakacyjne atrakcje, którym mogą sprostać wszyscy członkowie rodziny. W końcu wybieracie się na rodzinny wyjazd wakacyjny po to, by odpocząć i dobrze się razem bawić. 

Nie masz pomysłu na to, gdzie pojechać na wyjazd rodzinny z dziećmi? Możesz zainspirować się naszymi propozycjami. Zobacz również, jak urozmaicić maluchom wypoczynek w domu.  

Wakacje bezpieczne dla dzieci – o czym pamiętać? 

Jadąc na wakacje z niemowlęciem lub małym dzieckiem, musisz mieć na uwadze to, że nie możesz skupić się jedynie na własnym odpoczynku. Planuj wakacyjne rozrywki w taki sposób, by  przez cały czas mieć maluszka przy sobie i czuwać nad jego bezpieczeństwem, czy to na plaży, nad wodą czy w górach. 

Starszak najpewniej będzie chciał spędzić trochę czasu z dala od rodziców – na samodzielnej zabawie albo zdobywaniu nowych kolegów i koleżanek. Zanim mu na to pozwolisz, upewnij się, że zna podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie wakacji. 

Bezpieczne wakacje nad wodą 

Jak zadbać o to, aby wakacje nad morzem czy jeziorem były bezpieczne dla dziecka? Przede wszystkim pilnuj go wtedy, gdy wchodzi do wody – nawet jeśli potrafi pływać. Na kąpiele pozwalaj tylko w miejscach będących pod nadzorem profesjonalnego ratownika i blisko brzegu. 

Aranżując miejsce do wypoczynku na plaży, posprzątaj z niego śmieci, po które mogłaby sięgnąć Twoja pociecha. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, a nowe znalezisko znajdzie się w buzi malucha, a na pewno chcesz tego uniknąć. 

Pamiętaj, że skóra dziecka jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż Twoja. Co za tym idzie, chroniące przed słońcem kosmetyki dla niemowląt i starszych dzieci należy aplikować częściej niż u dorosłych. Kąpiele słoneczne trzeba też dawkować. Zamiast spędzać na plaży cały dzień, podziel go na dwa lub trzy krótsze wypady. 

Bezpieczny wyjazd rodzinny w góry 

Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie wakacji spędzanych w górach? Przede wszystkim dostosuj aktywności do prognoz pogody i zaleceń odpowiednich służb. Miej też na uwadze to, jak szybko zmienia się pogoda w górach i staraj się być przygotowanym na jej nagłe załamanie.  

Przy wytyczaniu trasy do przejścia kieruj się możliwościami najsłabszego uczestnika wyjazdu rodzinnego w góry. Najpewniej będą to młodsze dzieci czy rodzice, którzy niosą malucha w chuście lub nosidełku, a tym samym maszerują z dodatkowym obciążeniem. 

W górach nietrudno o urazy. Przed wyruszeniem w drogę poinformuj maluchy o zasadach bezpieczeństwa, których powinny przestrzegać – nie biegać, nie znikać z oczu rodzicom, patrzeć pod nogi itp. Zabierz też ze sobą podstawową apteczkę, by w razie potrzeby opatrzyć drobne skaleczenia już na miejscu. 

Co zabrać na wyjazd z dziećmi? 

Zanim przystąpisz do pakowania walizek przed wyjazdem rodzinnym z dziećmi, przygotuj na spokojnie listę tego, czego będziesz potrzebować. Weź tu pod uwagę następujące kwestie: 

  • wiek i potrzeby dzieci – im mniejsza jest Twoja pociecha, tym większy bagaż musisz zabrać ze sobą na wakacje. O ile w przypadku starszaków wystarczy kilka kompletów ubrań, ulubiona zabawka i stosowane na co dzień kosmetyki dla dzieci, o tyle pielęgnacja niemowląt wymaga wielu preparatów i akcesoriów; 

  • kierunek wakacyjny – innych rzeczy potrzebujesz na rodzinny wyjazd nad morze, a innych na wyprawę w góry; 

  • miejsce noclegowe – jeśli będziecie nocować w hotelu w większym mieście, dokupienie czegoś na miejscu nie będzie problemem. Wybierając się w miejsce z utrudnionym dostępem do sklepów i aptek, lepiej zabrać ze sobą więcej rzeczy niż stresować się podczas wypoczynku. 

Co zabrać do apteczki na wyjazd z dzieckiem? Przede wszystkim wszystkie przyjmowane regularnie leki i krem przeciwsłoneczny, a jeśli wybierasz się nad jezioro, to także maści łagodzące swędzenie po ukąszeniach komarów. Przydatne mogą się również okazać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz podstawowy zestaw opatrunkowy – dzięki temu zdarte kolano czy drobne zadrapanie na ręce nie zepsują wakacyjnego odpoczynku. 

Więcej wskazówek dotyczących kompletowania najpotrzebniejszych rzeczy na rodzinny wyjazd znajdziesz w tym artykule: Co zabrać na wyjazd z dzieckiem? Lista najpotrzebniejszych rzeczy. Przyjrzyj się również naszej ofercie kosmetyków dla całej rodziny, które będą odpowiednie do skompletowania wspólnej kosmetyczki dla rodziców i starszaków.