Włosy niemowlaka – jak o nie dbać?

Włosy niemowlaka – jak o nie dbać?

Delikatne włosy u noworodka wymagają specjalnej pielęgnacji – odmiennej od tej, którą stosujesz w przypadku starszych dzieci. Jak dbać o włosy niemowlaka? Podpowiadamy. 

Jak dbać o włosy noworodka? 

Podstawową zasadą pielęgnacji włosów dziecka w pierwszych miesiącach życia powinno być… jej ograniczenie. Delikatna jeszcze nie w pełni wykształcona skóra może reagować podrażnieniem przy zbyt częstym i zbyt intensywnym myciu. W tym miejscu znajduje się też wiele receptorów, których dotykanie może czasem powodować u malca dyskomfort, a tym samym nastrajać go negatywnie do tej czynności.  

Miej też na uwadze to, że ten delikatny meszek na głowie dziecka nie brudzi się tak jak u starszych dzieci, a jego mieszki nie produkują ochronnego łoju. Z tego powodu codzienne mycie włosów u noworodka nie jest konieczne – wystarczy to robić ok. 2 razy w tygodniu. 

W okolicach 4-6 miesiąca życia maluszka możesz się spodziewać, że meszek na jego głowie zacznie się zanikać – to zjawisko nazywane wycieraniem włosów u niemowląt. Ten naturalny proces jest spowodowany słabą strukturą włosków płodowych i leżącym trybem życia dziecka. Ich utracie będzie jednak towarzyszyć wzrost „prawdziwych” włosów, które zostaną z nim na dłużej i które możesz już pielęgnować nieco intensywniej – choć wciąż delikatnie. 

Mycie włosów niemowlaka – praktyczne wskazówki 

Jak dbać o włosy niemowlaka? Przede wszystkim delikatnie i w taki sposób, by woda nie wpadła ani do oczu, ani do uszu maluszka. Zrezygnuj też z intensywnego wycierania włosów u niemowląt lub ich suszenia. Po prostu lekko odciśnij z nich nadmiar wody i pozostaw do samoczynnego wyschnięcia. 

Aby nie zrazić maluszka do mycia włosów, koniecznie wybieraj takie kosmetyki dla niemowląt, które nie szczypią w oczy. A jeśli mimo to maluch protestuje przy każdej próbie zmoczenia głowy, wypróbuj wskazówki, które zebraliśmy w tym artykule: Dziecko nie chce myć głowy? 5 sposobów, by je przekonać! 

Jak pielęgnować włosy dziecka? Czesanie 

Zarówno początkowy meszek, jak i późniejsze włoski malca wymagają czesania. W przeciwnym razie skołtunią się, a ich rozplątywanie przysporzy dziecku wiele stresu i bólu. Jak pielęgnować włosy dziecka? Używaj do tego szczotki lub grzebienia z naturalnym włosiem lub tych zakończonych miękkimi kuleczkami, które nie zranią delikatnej skóry na główce maluszka. Za ich sprawą czesanie będzie równocześnie masażem, który poprawi krążenie podskórne, pobudzi mieszki włosowe do pracy, a nawet... uspokoi malca. 

Pielęgnacja kręconych włosów u dzieci 

Choć wiele dzieci rodzi się z kręconymi włosami, u niewielkiego odsetka z nich ten stan utrzymuje się na stałe. Z biegiem czasu kosmyki stają się coraz grubsze i ulegają wyprostowaniu – niezależnie od starań rodziców. 

Niezależnie od tego, jak długo utrzymają się kręcone włosy u niemowlaka, możesz zadbać o nie tak, aby podkreślić ich atuty. Pielęgnacja loków u dzieci w tym wieku polega przede wszystkim na czesaniu ich wyłącznie na mokro w celu podkreślenia skrętu i ograniczenia puszenia. 

Pielęgnacja włosów u dziecka – problemy 

W przypadku małych dzieci raczej nie napotkasz zbyt wielu problemów podczas mycia. Wypadające włosy niemowlaka mogą być z kolei oznaką niedoborów w diecie, niedawno przebytych infekcji lub stresu. Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę utraty włosków i wdroży działania mające na celu zapobieganie temu stanowi rzeczy. Jeśli natomiast pojawi się ciemieniucha, rozprawisz się z nią, sięgając po oliwkę. Sprawdzi się tu oliwka Bambino, która poradzi sobie z ciemieniuchą.  

Oliwka Bambino to uniwersalny kosmetyk, który sprawdzi się też w wielu innych sytuacjach, i to nie tylko u maluszka. Oliwka na rozstępy? Przyszłe mamy często korzystają z jej dobrodziejstwa, pielęgnując nią rosnący brzuszek. Możesz też aplikować oliwkę Bambino na włosy, np. w postaci maski z żółtkiem oraz miodem. Dzięki niej odżywisz suche i zniszczone kosmyki, zapewnisz im odpowiedni poziom nawilżenia i nadasz blask. 

Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów niemowlaka? 

Jak dbać o włosy dzieci w pierwszych miesiącach życia? Przy pomocy kosmetyków dla dzieci dostosowanych do potrzeb wrażliwej skóry malców. Dobrym wyborem będzie chociażby Żel do mycia ciała i włosów dla dzieci i niemowląt BAMBINO, który sprawdza się już od pierwszych dni życia. Cechuje go wyjątkowa delikatność i nie powoduje łzawienia, zatem malec z pewnością go pokocha.