Czyszczenie nosa noworodka – jak robić to dobrze?
Czyszczenie noska u niemowlaka to zabieg, który należy włączyć to codziennej pielęgnacji maluszka. Dlaczego to takie istotne i jak bezpiecznie oczyścić nos noworodka? Oto kilka wskazówek dla rodziców.
Dlaczego czyszczenie nosa noworodka jest takie ważne?
Zastanawiasz się, czemu ma służyć czyszczenie nosa u noworodka? Pamiętaj o tym, że maluszek nie potrafi jeszcze oddychać przez usta, gdyż tę umiejętność nabywa z czasem, zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia. Rezygnacja z regularnego czyszczenie noska niemowlakowi może więc zagrażać jego życiu i zdrowiu, gdyż całkowicie zatkany uniemożliwia maluszkowi oddychanie. Jego częściowe zaczopowanie wydzieliną może też utrudnić dodatkowe zadania nosa, takie jak:
-
podgrzewanie wdychanego powietrza,
-
oczyszczanie go z bakterii, pyłów i alergenów,
-
zapobieganie podrażnieniom gardła i krtani,
-
rozpoznawanie zapachów i smaków.
Czyszczenie noska u noworodka ma na celu utrzymywanie jego drożności – tak, aby mógł spełniać wszystkie te funkcje przez cały czas. Warto więc włączyć tę czynność do codziennej pielęgnacji maluszka i wykonywać zgodnie z zapotrzebowaniem, najlepiej o stałych porach.
Czyszczenie noska niemowlaka – czym?
Aby ułatwić wypływanie wydzieliny, przed przystąpieniem do czyszczenia nosa noworodka zakrop go solą fizjologiczną, czyli 0,9-procentowym roztworem chlorku sodu, który kupisz w aptece. Jej działanie polega na rozrzedzaniu wydzieliny, aby jej usunięcie nie sprawiało trudności. Jeśli kropienie stresuje malca, aplikuj ją poprzez inhalację – zadziała tak samo.
Czyszczenie noska noworodka – akcesoria
Przy oczyszczaniu nosa noworodka możesz się wspomagać następującymi akcesoriami:
-
gruszka kauczukowa – choć stanowi najbardziej klasyczne narzędzie, dziś powoli odchodzi się od czyszczenia nosa gruszką. Dlaczego? Przy zbyt silnej sile ssania możliwe jest popękanie błony śluzowej noska, która u niemowląt jest bardzo wrażliwa na uszkodzenie. Czyszczenie noska u noworodka gruszką wymaga wyprawy i wyczucia;
-
gruszka-aspirator – działa na podobnej zasadzie co ta klasyczna, jednak z mniejszą siłą. Dzięki temu czyszczenie noska aspiratorem jest bezpieczniejsze dla maluszka;
-
elektryczny odciągacz – czyszczeniu noska dziecka odkurzaczem elektrycznym może towarzyszyć odtwarzanie melodyjek, które odciągną uwagę malca od nielubianej czynności.
Jak oczyścić nos noworodka przy katarze?
Oczyszczanie nosa u niemowlaka nie jest trudne – szczególnie wtedy, kiedy dziecko trzyma główkę samodzielnie – i z pewnością szybko nabierzesz wprawy. Ewentualne problemy mogą pojawić się wtedy, gdy dojdzie do stanu zapalnego błony śluzowej, czyli kataru. Duża ilość wydzieliny i ogólna „marudność” maluszka, który zmaga się chorobą, sprawiają, że ta na pozór prosta czynność urasta do rangi niemal niemożliwej do wykonania.
Jak czyścić nos u noworodka, który ma katar? O ile w przypadku starszych dzieci w ograniczeniu ilości wydzieliny pomogą specjalne krople do nosa, o tyle zwykle nie można ich stosować u niemowląt. Skoro nie możesz się wspomagać lekami obkurczającymi śluzówkę, czyszczenie nosa noworodka powinno być częstsze niż na co dzień.
Musisz też wziąć pod uwagę to, żeby operować przy nosku delikatniej niż zazwyczaj – malec i tak jest już rozdrażniony i zaniepokojony chorobą. Jeśli katar spowoduje otarcia na delikatnej skóry dziecka, zastosuj krem Bambino, który ukoi zaognione miejsca i przyniesie malcowi ulgę.
Samo czyszczenie nosa u niemowląt cierpiących na katar może się okazać niewystarczające. Warto rozważyć również skonsultowanie się z pediatrą. Choć w Twoim przypadku to nic groźnego, dla niego może się okazać schorzeniem grożącym poważnymi powikłaniami.
Zapoznaj się też z naszą ofertą kosmetyków dla niemowląt i kosmetyków dla dzieci w kolejnych latach życia.