3-latek w przedszkolu. Jak pomóc maluchowi w adaptacji?
Chociaż obowiązek przedszkolny dotyczy nieco starszych dzieci, coraz więcej rodziców decyduje się na wcześniejsze wysłanie malucha do przedszkola nawet przed ukończeniem 3. roku życia. Czy trzylatek w przedszkolu to dobry pomysł i jak powinna wyglądać adaptacja malucha do przedszkola? Oto wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Co powinien umieć 3-latek w przedszkolu?
Polskie prawo pozwala na zapisanie do przedszkola 3-, a nawet 2,5-latka. Musi jednak spełnić pewne wymagania. Co powinien umieć 3-latek w przedszkolu?
- sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, samodzielnie dmuchać nosek i załatwiać się,
- znać podstawowe zasady higieny,
- radzić sobie z ubieraniem oraz jedzeniem,
- słuchać poleceń i wykonywać je,
- potrafić bawić się z innymi dziećmi,
- rozumieć to, że rodzice wrócą po niego później.
Więcej o tym, jak pomóc maluchowi opanować pewne higieniczne umiejętności, dowiesz się z artykułów: Mycie rączek – ważna sprawa dla przedszkolaka oraz Jak nauczyć dziecko zasad higieny?.
Pamiętaj o tym, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i nie w każdej sytuacji posłanie trzylatka do przedszkola będzie szczęśliwym pomysłem. Warto też wiedzieć, że wysłanie 2-latka do przedszkola nie jest możliwe, a przede wszystkim nie jest wskazane. 2-latek a 3-latek w przedszkolu są na zupełnie innym etapie rozwoju. 2-latek ma inne potrzeby żywieniowe, umiejętności i często nie wie, jak bawić się w grupie. 2-latki do przedszkola nie mogą zostać zapisane zgodnie z zaleceniami specjalistów. Dla wielu osób nawet 2,5-latek w przedszkolu jest dość kontrowersyjnym tematem. Wszystko jednak warto rozważać indywidualnie.
A co jeśli Twój 3-letni maluszek nie nabył jeszcze wyżej wymienionych umiejętności? Nie ma w tym nic złego – to zupełnie normalne. Na pewno nauczy się wszystkiego, gdy będzie na to gotowy. Nie posyłaj go jednak do przedszkola, zanim ten moment nie nastąpi, gdyż może go to jedynie kosztować dużo stresu. Warto także przed zapisaniem dziecka dopytać pracowników konkretnej placówki, co powinien umieć 3-latek w przedszkolu.
Bunt 3-latka w przedszkolu – jak może się objawiać?
Aby trzylatek w przedszkolu dobrze się czuł i czerpał korzyści z uczestnictwa w zajęciach oraz zabawach, musi być gotowy na ten krok. Co może się stać, jeśli zapomnisz o właściwej adaptacji 3-latka do przedszkola? Będzie to skutkować buntem dziecka – mniej lub bardziej świadomym – który może być manifestowany poprzez:
- marudzenie – może też zdarzyć się tak, że w chwilę po zostawieniu w przedszkolu 3-latek zacznie płakać z tęsknoty za rodzicem i obawy, że już go nie zobaczy;
- zagubienie 3-latka w życiu przedszkolnym – jeśli malec będzie czuć się nieswojo, może izolować się od innych. Jego zagubienie w nowym otoczeniu rozpoznasz bez problemu, gdyż 3-latek nie będzie bawić się z innymi dziećmi w przedszkolu;
- odrzucanie autorytetów – nieprzygotowany właściwie 3-latek może nie słuchać nauczyciela w przedszkolu i odmawiać wykonywania poleceń. Może się to okazać kłopotliwe zarówno podczas zabawy i nauki, jak i wtedy, gdy 3-latek w przedszkolu nie będzie chciał leżakować i jeść wraz z innymi dziećmi;
-
agresję u 3-latka w przedszkolu – niepokój związany z nową sytuacją może sprawić, że 3-latek będzie niegrzeczny w przedszkolu. W jaki sposób będzie się to objawiać? 3-latek może bić inne dzieci w przedszkolu podczas zabawy, a nawet atakować opiekuna.
Adaptacja w przedszkolu - zabawy i inne sposoby na oswojenie nowej sytuacji
Pierwsze dni w przedszkolu 3-latka są kluczowe, by maluch łagodnie wszedł w nową sytuację. Nie da się ukryć, że w przypadku 3-latka w przedszkolu kluczem do sukcesu jest właściwa adaptacja. Jeśli malec zrozumie, o co w tym wszystkim chodzi, jak wygląda nowe otoczenie i co będzie w nim robił, łatwiej przystosuje się do zasad panujących w tym środowisku.
Na czym powinna polegać adaptacja 3-letniego dziecka do przedszkola? Aby 3-latek w przedszkolu nie czuł się zagubiony i przytłoczony, zacznij od nauczenia go stałego rytmu dnia. Jeśli maluch przyzwyczai się do wstawania, jedzenia posiłków, bawienia się i drzemania o konkretnych godzinach, nie będzie mieć problemów z robieniem tego samego w przedszkolu.
Przed pierwszymi dniami w przedszkolu 3-latka, wytłumacz dziecku, dlaczego musicie się rozstać i kiedy po niego wrócisz. Jeśli dziecko będzie pewne, że mama lub tata zabiorą go do domu za kilka godzin, łatwiej zniesie rozłąkę. Ponadto, z trzylatkiem w przedszkolu staraj się żegnać tak szybko, jak to możliwe. Im dłużej będzie trwać pożegnanie w drzwiach przedszkolnej sali, tym większe ryzyko, że maluch nie będzie chciał rozstać się z Tobą.
Jakich błędów nie popełniać w czasie pierwszych dni trzylatka w przedszkolu? Uważaj na to, by nie obiecywać dziecku nagrody materialnej za to, że wytrzyma kilka godzin bez Ciebie. Dlaczego to zły pomysł? Po pierwsze, zrzucasz na jego barki dużą odpowiedzialność, która jest przytłaczająca dla 3-latka w przedszkolu. Po drugie, z każdym kolejnym „dużym krokiem” dziecko będzie oczekiwać coraz większych nagród.
Nie zrażaj się też pierwszymi niepowodzeniami i nie rezygnuj po kilku ciężkich dniach. Oswojenie się z nowym miejscem wymaga czasu, a rezygnacja i powtarzanie tego samego po jakimś czasie to tylko dodatkowa dawka negatywnych emocji i doświadczeń. Jeśli maluch źle znosi początki swojej przedszkolnej drogi, zostawiaj go tam krócej, ale nie odpuszczaj całkowicie.
Pierwsze dni 3-latka w przedszkolu mogą nie należeć do najłatwiejszych. Postaraj się więc zadbać o dobry nastrój maluszka po powrocie do domu. W odprężeniu się po dniu pełnym wrażeń pomoże np. zabawa podczas kąpieli z pięknie pachnącymi i łagodnymi dla oczu kosmetykami dla dzieci, na przykład pianką do mycia Bambino. Zobacz również nasze kosmetyki dla rodziny.
Adaptacja w przedszkolu to też zabawy - na przykład urządzenie w domu misiowego przedszkola. Zabawa dla 3-latka w przedszkolu pozwoli oswoić nową sytuację i dostrzec jej pozytywne aspekty. W końcu 3-latek w przedszkolu poznaje nowe dzieci i zabawy, rozwija się, a po powrocie do domu - może opowiedzieć wszystkie swoje wrażenia swoim rodzicom.
Czytaj także:
Jak przygotować dziecko do żłobka? Kilka rad od BAMBINO
Nauka samodzielnej kąpieli w 3 krokach
Jak przekonać dziecko do mycia zębów?