Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
Klikając przycisk „Wyrażam zgodę”, akceptujesz stosowanie przez nas narzędzi międzywitrynowych do przekazywania Ci indywidualnych informacji w celach marketingowych poprzez partnerów, również poza naszą stroną internetową. Narzędzia te pozwalają nam prezentować spersonalizowane reklamy internetowe, a także korzystać z rozszerzonych możliwości analizy i oceny grup docelowych oraz zachowania użytkowników. Wyrażasz też zgodę na to, że dane te mogą być przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych bez żadnych środków prawnych.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, klikając tutaj.
WYRAŻAM ZGODĘ
> DOSTOSUJ
3-latek w przedszkolu. Jak pomóc maluchowi w adaptacji?

3-latek w przedszkolu. Jak pomóc maluchowi w adaptacji?

Chociaż obowiązek przedszkolny dotyczy nieco starszych dzieci, coraz więcej rodziców decyduje się na wcześniejsze wysłanie malucha do przedszkola, nawet przed ukończeniem 3. roku życia. Czy to dobry pomysł i jak powinna wyglądać adaptacja 3-latka do przedszkola? Oto wszystko, co musisz o tym wiedzieć! 

Co powinien umieć 3-latek idący do przedszkola? 

Polskie prawo pozwala na zapisanie do przedszkola 3-, a nawet 2,5-latka. Musi jednak spełnić pewne wymagania. Jakie umiejętności 3-latka są niezbędne do uczęszczania do przedszkola? Maluch powinien: 

  • sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, samodzielnie dmuchać nosek i załatwiać się, 

  • znać podstawowe zasady higieny

  • radzić sobie z ubieraniem oraz jedzeniem, 

  • słuchać poleceń i wykonywać je, 

  • potrafić bawić się z innymi dziećmi, 

  • rozumieć to, że rodzice wrócą po niego później. 

Pamiętaj o tym, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jeśli Twój 3-letni maluszek nie nabył jeszcze tych umiejętności, nie ma w tym nic złego – to zupełnie normalne. Na pewno nauczy się wszystkiego, gdy będzie na to gotowy. Nie posyłaj go jednak do przedszkola zanim ten moment nie nastąpi, gdyż może go to jedynie kosztować dużo stresu. 

Bunt 3-latka w przedszkolu – jak może się objawiać? 

Aby dziecko dobrze się czuło w przedszkolu i czerpało korzyści z uczestnictwa w zajęciach oraz zabawach, musi być gotowe na ten krok. Co może się stać, jeśli zapomnisz o właściwej adaptacji 3-latka do przedszkola?  Będzie to skutkować buntem dziecka – mniej lub bardziej świadomym – który może być manifestowany poprzez: 

  • marudzenie – może też zdarzyć się tak, że w chwilę po zostawieniu w przedszkolu 3-latek zacznie płakać z tęsknoty za rodzicem i obawy, że już go nie zobaczy; 

  • zagubienie 3-latka w życiu przedszkolnym – jeśli malec będzie czuć się nieswojo, może izolować się od innych. Jego zagubienie w nowym otoczeniu rozpoznasz bez problemu, gdyż 3-latek nie będzie bawić się z innymi dziećmi w przedszkolu; 

  • odrzucanie autorytetów – nieprzygotowany właściwie 3-latek może nie słuchać nauczyciela w przedszkolu i odmawiać wykonywania poleceń. Może się to okazać kłopotliwe zarówno podczas zabawy i nauki, jak i wtedy, gdy 3-latek nie będzie chciał leżakować i jeść w przedszkolu wraz z innymi dziećmi; 

  • agresję u 3-latka w przedszkolu – niepokój związany z nową sytuacją może sprawić, że 3-latek będzie niegrzeczny w przedszkolu. W jaki sposób będzie się to objawiać? 3-latek może bić inne dzieci w przedszkolu podczas zabawy, a nawet atakować opiekuna. 

Na czym powinna polegać adaptacja dziecka 3-letniego do przedszkola? 

W przypadku 3-latka idącego do przedszkola po raz pierwszy w życiu kluczem do sukcesu jest właściwa adaptacja. Jeśli malec zrozumie, o co w tym wszystkim chodzi, jak wygląda nowe otoczenie i co będzie w nim robił, łatwiej przystosuje się do zasad panujących w tym środowisku. 

Na czym powinna polegać adaptacja 3-letniego dziecka do przedszkola? Zacznij od nauczenia go stałego rytmu dnia. Jeśli maluch przyzwyczai się do wstawania, jedzenia posiłków, bawienia się i drzemania o konkretnych godzinach, nie będzie mieć problemów z robieniem tego samego w przedszkolu. 

Zanim po raz pierwszy pójdziesz do przedszkola z 3-latkiem, wytłumacz mu, dlaczego musicie się rozstać i kiedy po niego wrócisz. Jeśli dziecko będzie pewne, że mama zabierze go do domu za kilka godzin, łatwiej zniesie rozłąkę. Staraj się też żegnać z nim tak szybko, jak to możliwe. Im dłużej będzie trwać pożegnanie w drzwiach przedszkolnej sali, tym większe ryzyko, że maluch nie będzie chciał rozstać się z Tobą. 

Uważaj tylko na to, by nie obiecywać dziecku nagrody materialnej za to, że wytrzyma kilka godzin bez Ciebie. Dlaczego to zły pomysł? Po pierwsze, zrzucasz na jego barki dużą odpowiedzialność, która jest przytłaczająca dla malucha w tym wieku. Po drugie, z każdym kolejnym „dużym krokiem” dziecko będzie oczekiwać coraz większych nagród. 

Nie zrażaj się też pierwszymi niepowodzeniami i nie rezygnuj po kilku ciężkich dniach. Oswojenie się z nowym miejscem wymaga czasu, a rezygnacja i powtarzanie tego samego po jakimś czasie to tylko dodatkowa dawka negatywnych emocji i doświadczeń. Jeśli maluch źle znosi początki swojej przedszkolnej drogi, zostawiaj go tam krócej, ale nie odpuszczaj całkowicie. 

Postaraj się również zadbać o dobry nastrój maluszka po powrocie do domu. W odprężeniu się po dniu pełnym wrażeń pomoże np. zabawa podczas kąpieli z pięknie pachnącymi i łagodnymi dla oczu kosmetykami dla dzieci. Zobacz również nasze kosmetyki dla rodziny