Co robić, gdy się nudzi? 5 prostych sposobów na zabicie nudy

Co robić, gdy się nudzi? 5 prostych sposobów na zabicie nudy

Jakie są sposoby na nudę dla dzieci? Nawet my dorośli miewamy dni, kiedy każda propozycja spędzenia wolnego czasu wydaje się mało atrakcyjna. Z dziećmi bywa trudniej, bo nudząc się, bywają marudne. Pamiętaj, że czas spędzony z dzieckiem na wspólnej zabawie czy nauce służy nie tylko jego rozwojowi, ale też buduje więzi rodzinne. Potraktuj więc zabawy na nudy jako wartościowy czas, który zaprocentuje w przyszłości. Wiemy jednak, że znalezienie pomysłów na zabawę z kilkuletnim maluchem, stanowi czasem prawdziwe wyzwanie. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na nudę dla dzieci i całej rodziny.  

Kreatywne zabawy na zabicie nudy dla jedynaka i rodzeństwa 

“Mamo, nudzę się” – znasz to zdanie? Co można zrobić, gdy się nudzi w domu? Świetną zabawą na nudy jest przygotowanie z dzieckiem rekwizytów do domowego teatrzyku z kartonu i kolorowego papieru. Idąc dalej, zabawą na zabicie nudy jest wspólne wykonanie śmiesznych nakryć głowy. Jeśli szukasz inspiracji, jak samodzielnie stworzyć zabawki albo biurkowy przybornik dla dziecka przy wykorzystaniu pustych opakowań po kosmetykach dla dzieci, koniecznie zajrzyj do naszych filmów. W pracy twórczej do przygotowania fajnej zabawy na nudy pomoże nam na przykład BAMBINO Dzieciaki żel do mycia ciała i włosów, czy BAMBINO Dzieciaki szampon do włosów. Jak stworzyć z pustych opakowań rakietę lub samochód, możecie sprawdzić na poniższych filmach: 

Co robić, jak się nudzi? Zmień zwykłe czynności w przygodę! 

Pomysły na nudę dla dzieci w domu często są problemem, gdy zabawę musisz pogodzić z domowymi obowiązkami, a nawet pracą zdalną. Niestety rzadko kiedy jesteśmy w stanie poświęcić swoim pociechom 100% czasu. W tej sytuacji znajomość zabaw na nudy jest nieoceniona. Co robić, jak się nudzi Twoje dziecko, a Ty nie do końca masz czas, by poświęcić mu uwagę? Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym, angażując malucha w przeprowadzenie codziennych czynności w formie zabawy. Przykładem może być wspólne przygotowanie posiłku, które co prawda na pewno zajmie w ten sposób więcej czasu, ale dostarczy obu stronom wiele radości. 

Inną formą doskonałej zabawy na nudę w domu dla malucha może być też kąpiel. Wykorzystanie  kredek do rysowania w wannie, pienistych kosmetyków albo wodoodpornych zabawek i przedmiotów dnia codziennego zdecydowanie ją umili i stanie się jednym z ulubionych pomysłów na nudę dla dzieci w domu. Co wykorzystać do tej zabawy? Pomysły na umilenie kąpieli znajdziesz TUTAJ

Sposób na nudę dla dzieci - zabawy ruchowe  

Jeśli dziecko przez dłuższy czas przebywa w domu, w jego czas może wkraść się monotonia… Co może robić, gdy się nudzi w domu? Przypomnij mu o aktywności fizycznej! Warto zachęcić malucha do wspólnej, regularnej gimnastyki. Doskonałym pomysłem może się w tym przypadku okazać na przykład wspólna joga. W sieci bez trudu znajdziemy przykładowe ćwiczenia, które mogą wykonywać także dzieci. 

WF w domu 

Jeśli masz w domu prawie nastolatka, szczególnie mocno zachęcaj go do aktywności. W tym wieku dzieci są mocno narażone na otyłość. Dlatego sposobem na nudę dla dzieci od 11 lat jest oczywiście… lekcja wf-u! 

Jak urządzić kilkulatkowi lekcję wf-u w domu? Przede wszystkim – rób ćwiczenia razem z nim! To świetna okazja na spędzenie razem czasu, a także na pokazanie, że „lekcja” może być świetną zabawą oraz pełną endorfin odpowiedzią na pytanie, co robić, gdy się nudzi w domu! Zarezerwujcie sobie 15-20 minut, ubierzcie się w wygodne ubrania i włączcie wesołą muzykę – w takiej atmosferze na pewno będzie się świetnie ćwiczyć! Poznaj krok po kroku sposób na nudę dla dzieci w wieku 11 lat – a także starszych i młodszych! 

 Zacznijcie od krótkiej rozgrzewki: 

  • 30s biegu w miejscu, lub wzdłuż korytarza, 

  • 10 pajacyków z klaskaniem w dłonie nad głową, 

  • 5 podskoków i skłonów do ziemi, 

  • 10 przysiadów, 

  • po 5 skłonów do każdej nogi. 

Jeśli już przy rozgrzewce okazuje się, że Twoja pociecha ma lepszą kondycję niż Ty – to miejsce na pochwałę! Powiedz dziecku, że świetnie mu idzie, a na pewno zachęcisz je do dalszych sportowych wyczynów. 

Co zrobić, gdy się nudzicie razem? Sprawdź, jakie ćwiczenia w domu możesz wykonać z dzieckiem: 

  • Rzucanie do celu – ustaw kosz lub karton w odległości kilku kroków od dziecka i wręcz mu piłeczkę lub inną, miękką zabawkę – nawet maskotkę. Rzucajcie na zmianę, a co kilka rzutów przesuń karton o krok dalej, żeby zwiększyć trudność zadania. 

  • Klasy – tą grę każdy z nas pamięta z dzieciństwa! Wyznacz pola sznurkiem i już – można zaczynać. 

  • Podłoga to lawa – dzieci uwielbiają tą zabawę, która przy okazji daje im dużo ruchu i rozwija zręczność! 

  • Przenoszenie zabawek – ustaw po 3 zabawki w obu rogach pokoju. Ty zajmij jeden narożnik, dziecko drugi. Oboje staracie się przenieść maskotki ze swojej części do części drugiej osoby. Uwaga: na raz można przenosić tylko jedną zabawkę, więc wygra ten, kto szybciej biega tam i z powrotem i w krótszym czasie pozbędzie się zabawek ze swojego kącika! 

  • Tor przeszkód – z mebli i przedmiotów codziennego użytku może powstać nie lada tor przeszkód! Poustawiaj stacje i przy każdej zostaw dziecku narysowaną instrukcję, żeby wiedziało, co ma w tym miejscu wykonać: przeskoczyć, przejść pod spodem, a może okrążyć krzesło zanim będzie mogło ruszyć dalej? Zmieniaj tor co kilka tur! 

Sport jest ekscytujący, dlatego to najlepszy sposób na nudę dla dzieci. Ruchowe zabawy na nudy uczą koordynacji, sprawności, równowagi i myślenia strategicznego! Wykorzystaj zalety sportu i gimnastyki - ucz swoje dziecko od najmłodszych lat, że sport to zdrowie i najlepsza zabawa na nudy! 

Gdy przychodzi wieczór… Co robić, gdy się nudzicie?  

Nadchodzi wieczór, a Wy nie macie planu na fajną zabawę? Powszechnie wiadomo, że spędzanie zbyt wiele czasu przed ekranem komputera czy telewizora może być szkodliwe, jednak czasem możemy pójść na drobne ustępstwo, zwłaszcza, gdy nie wiecie co robić, gdy się nudzicie. Zwykłe oglądanie bajki czy filmu dla dzieci może okazać się prawdziwą przygodą. Jeśli dysponujecie rzutnikiem, przygotujcie dla malucha domową salę kinową. Możecie w tym celu wykorzystać także tablet albo telewizor – i razem z talerzem zdrowych przekąsek oraz specjalnie przygotowanym na seans miejscem zapewnić dziecku wyjątkowe przeżycie i naprawdę fajną zabawę na nudy. 

Co można robić, gdy się nudzi w domu? Zróbcie talent show! 

Ten sposób na nudę w domu dla dzieci polecamy zwłaszcza większym rodzinom. Odkryjcie i pochwalcie się swoimi talentami, odważcie się na występ przed rodzinną publicznością. Ukryty dar wokalny, wschodząca gwiazda taneczna, a może urodzony komik? Najlepsze, co można robić, gdy się nudzi Wam w domu, to poznawać siebie! Wybierzcie spośród Was jury (najlepiej niech to będzie jeden rodzin i jedno dziecko) oraz uczestników. Dajcie sobie kilkanaście minut na przygotowanie i… do dzieła! Końcowe owacje na stojąco i oceny jury mogą dostarczyć Wam mnóstwo radości i śmiechu.  

Co robić, jak się nudzimy? Nic! 

To oczywiście tylko kilka pomysłów na nudę w domu dla dzieci i rodzin. Napiszcie koniecznie, jakie są Wasze sposoby na wspólnie spędzony czas? A my na koniec dodamy jeszcze jedną radę na to, co zrobić, gdy się naszym pociechom i nam nudzi. Czasem warto po prostu odpuścić i pozwolić sobie na nicnierobienie. Nuda – ta dziecięca i u dorosłych – bywa potrzebna. 

Współczesny świat pełen informacji i bodźców dochodzących do nas ze wszystkich stron przytłacza i buduje w nas przekonanie, że nuda to trwonienie czasu. Stąd ciągle szukamy kolejnych zabaw na nudy dla dzieci i sami wpadamy w pułapkę ciągłej zajętości.  

Jak się okazuje, czasem dziecko, gdy pyta, co robić, gdy się nudzi, wcale nie potrzebuje kolejnych zajęć i bodźców. Bywa, że jest to znak, że chce się po prostu przytulić i wyciszyć przy rodzicu. Pozwól mu na tę bliskość. Ta po kilku minutach może sprawić, że dziecko nagle wpadnie samo na zabawę na zabicie nudy. Dziecko pod wpływem obecności rodzica staje się pewniejsze, bezpieczne, naładowane dobrą energią. A co, gdy minuty mijają, a pomysły na nudę w domu dla dzieci nie przychodzą? To nic! 

Psychologowie już dawno odkryli, że świat dzieci bywa za mocno przepełniony obecnością rodziców, którzy (w dobrej wierze) stale animują im czas, wypełniają każdą minutę zabawą i nauką. Tymczasem dziecko nie zawsze tego potrzebuje. Snucie się po mieszkaniu, chwile ciszy i bezruchu są dziecku potrzebne, by uspokoiło się, odetchnęło i samemu pomyślało, co możne zrobić, gdy się nudzi. To czas fantazjowania i kreatywnych marzeń. To w końcu od nich zaczyna się realizacja najbardziej dziwacznych dziecięcych planów i pomysłów. Dajmy pociechom szansę, by zaskoczyło siebie i nas swoją niczym nieskrępowaną wyobraźnią. Czasem nie trzeba szukać sposobów na nudę z dziećmi. Wystarczy dać sobie i im przestrzeń, by pobyły chwilę tylko w swojej głowie, miały szansę wymyślać najdziwniejsze scenariusze zabaw, wynalazków, czy podróży. Sprawdź, czy u Twojego dziecka takie przyzwolenie na nudę zadziała stymulująco. Czasem najfajniejsze zabawy przychodzą właśnie wtedy, gdy dziecko samo nie wie, co ze sobą zrobić i jak wypełnić czas.  

Czytaj także: 

Zabawy w wannie nie tylko dla maluchów 
Zabawy dla 4-latka: 3 pomysły na zabawy edukacyjne 
Zabawy edukacyjne dla 3-latka: 3 pomysły 
Zabawy dla 2-latka - jak zająć maluchowi czas w domu? 
Zabawy sensoryczne w domu. Jak je zorganizować? 
Zabawy dla dzieci w domu, które nie angażują rodziców