Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
Klikając przycisk „Wyrażam zgodę”, akceptujesz stosowanie przez nas narzędzi międzywitrynowych do przekazywania Ci indywidualnych informacji w celach marketingowych poprzez partnerów, również poza naszą stroną internetową. Narzędzia te pozwalają nam prezentować spersonalizowane reklamy internetowe, a także korzystać z rozszerzonych możliwości analizy i oceny grup docelowych oraz zachowania użytkowników. Wyrażasz też zgodę na to, że dane te mogą być przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych bez żadnych środków prawnych.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, klikając tutaj.
WYRAŻAM ZGODĘ
> DOSTOSUJ
Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Wystarczy, że malec zobaczy pastę do zębów w Twojej dłoni, a zasznurowuje buzię tak mocno, że próba manewrowania szczoteczką wymaga od Ciebie magicznych sztuczek? Niechęć do mycia zębów przez dzieci to częste zjawisko, co jednak nie oznacza, że należy się z nim pogodzić. Wręcz odwrotnie – warto szukać sposobów na to, jak nakłonić dziecko do mycia zębów. Oto nasze pomysły na przekonanie małego uparciucha. 

Dlaczego mycie zębów u małych dzieci jest tak ważne? 

Choć mleczaki wypadają w pierwszych latach życia maluszka, ich kondycja może się odbić na zdrowiu stałych zębów i skutkować ewentualnymi problemami z nimi. Co więcej, nieodpowiednia higiena jamy ustnej wpływa nie tylko na stan zębów, ale na cały organizm i może zagrozić zdrowiu dziecka, m.in. obniżyć jego odporność. Zwracając baczną uwagę na staranne mycie zębów u małego dziecka, dbasz zatem nie tylko o jego uśmiech, ale o jego ogólne bezpieczeństwo – teraz i w przyszłości. 

Kiedy rozpocząć mycie zębów u dzieci? 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, o właściwą higienę jamy ustnej maluszka należy dbać nawet wtedy, gdy jeszcze nie ma on zębów. Wystarczy zastąpić szczoteczkę i pastę miękkim, zwilżonym przegotowaną wodą wacikiem i przemywać nim dziąsła po każdym karmieniu. Pierwsze ząbki możesz myć specjalną, silikonową nakładką na palec, a o tradycyjnej technice mycia zębów u dziecka pomyśleć dopiero po jego 3. urodzinach. Dowiedz się więcej o myciu zębów niemowlaka

Kiedy możesz zaufać swojej pociesze i powierzyć jej samodzielne wykonywanie tej czynności higienicznej? Prawidłowe mycie zębów u dzieci wymaga nie tylko dobrej koordynacji ruchowej, lecz również zdolności zrozumienia schematów szczotkowania i pewnej dozy staranności. Wiele zależy też od ich tempa rozwoju i tego, jak dobrze wytłumaczysz im techniki mycia zębów u dzieci. Najczęściej rodzice decydują się na ten krok między 6. a 7. rokiem życia. 

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? 

Zanim zaczniesz przekonywać dziecko na siłę do dbania o higienę jamy ustnej, zastanów się nad tym, dlaczego spotykasz się z takim oporem za każdym razem, gdy szczoteczka zbliża się do jego buzi. Być może chodzi tu zwykły bunt przeciw nakazom? A może maluch cierpi na nadwrażliwość szkliwa? Może być też tak, że mycie zębów wywołuje u dziecka negatywne skojarzenia, bo kiedyś poczuło w czasie niego ból. Dopiero gdy wyeliminujesz takie problemy, możesz zacząć zastanawiać się nad tym, jak namówić dziecko do mycia zębów. 

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że używanie rozwiązań siłowych bądź karanie za brak współpracy ze strony dziecka przy myciu zębów absolutnie nie wchodzą w grę. To nic innego jak wzmacnianie negatywne, które na dłuższą metę przyniesie więcej szkody niż korzyści, a przy tym sprawi, że maluch straci do Ciebie zaufanie. Zamiast tego wypróbuj nasze sposoby na to, jak nakłonić dziecko do mycia zębów. 

Mycie zębów dwulatka – sprytne tricki 

Przekonanie zbuntowanego dwulatka do umycia zębów stanie się łatwiejsze, jeśli mu to uprzyjemnisz. W jaki sposób? Wyposażając go w niezbędne akcesoria z bohaterami ulubionych bajek czy gier, których nie będzie chciał wypuścić z rąk. Dużą rolę w motywowaniu dziecka do mycia zębów jest również dawanie mu dobrego przykładu. Jeśli uczynisz z wieczornego szczotkowania rodzinny rytuał, łatwiej przekonasz go do tego, że to nic złego. 

Zabawy i gry dla dzieci dotyczące mycia zębów 

Czy mycie zębów może być dla dzieci frajdą? Tak, jeśli nadasz mu formę rozrywki, np. korzystając z: 

  • płynów barwiących kamień nazębny – po ich zastosowaniu, wszystkie niedoczyszczone miejsca będą doskonale widoczne i maluch szybko naprawi niedociągnięcia w szczotkowaniu; 

  • aplikacji do mycia zębów dla dzieci – barwne ilustracje i animacje odwrócą uwagę maluszka od nieprzyjemnej dla niego czynności i ułatwią Ci umycie mu zębów. W przypadku starszych dzieci istotny może się okazać czynnik motywacyjny w postaci zbierania punktów w aplikacji za regularne dbanie o higienę jamy ustnej. 

Mamy nadzieję, że szybko uda Wam się pożegnać problem z niechęcia do mycia zębów u dziecka! Zachęcamy także do zapoznania się z ofertą naszych kosmetyków Bambino, a w szczególności kosmetyków dla dzieci