Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Wystarczy, że malec zobaczy pastę do zębów w Twojej dłoni, a zasznurowuje buzię tak mocno, że próba manewrowania szczoteczką wymaga od Ciebie magicznych sztuczek? Niechęć do mycia zębów przez dzieci to częste zjawisko, co jednak nie oznacza, że należy się z nim pogodzić. Wręcz odwrotnie – warto szukać sposobów na to, jak nakłonić dziecko do mycia zębów. Oto nasze pomysły na przekonanie małego uparciucha. 

Dlaczego mycie zębów u małych dzieci jest tak ważne? 

Choć mleczaki wypadają w pierwszych latach życia maluszka, ich kondycja może się odbić na zdrowiu stałych zębów i skutkować ewentualnymi problemami z nimi. Co więcej, nieodpowiednia higiena jamy ustnej wpływa nie tylko na stan zębów, ale na cały organizm i może zagrozić zdrowiu dziecka, m.in. obniżyć jego odporność. Zwracając baczną uwagę na staranne mycie zębów u małego dziecka, dbasz zatem nie tylko o jego uśmiech, ale o jego ogólne bezpieczeństwo – teraz i w przyszłości. 

Kiedy rozpocząć mycie zębów u dzieci? 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, o właściwą higienę jamy ustnej maluszka należy dbać nawet wtedy, gdy jeszcze nie ma on zębów. Wystarczy zastąpić szczoteczkę i pastę miękkim, zwilżonym przegotowaną wodą wacikiem i przemywać nim dziąsła po każdym karmieniu. Pierwsze ząbki możesz myć specjalną, silikonową nakładką na palec, a o tradycyjnej technice mycia zębów u dziecka pomyśleć dopiero po jego 3. urodzinach. Dowiedz się więcej o myciu zębów niemowlaka

Kiedy możesz zaufać swojej pociesze i powierzyć jej samodzielne wykonywanie tej czynności higienicznej? Prawidłowe mycie zębów u dzieci wymaga nie tylko dobrej koordynacji ruchowej, lecz również zdolności zrozumienia schematów szczotkowania i pewnej dozy staranności. Wiele zależy też od ich tempa rozwoju i tego, jak dobrze wytłumaczysz im techniki mycia zębów u dzieci. Najczęściej rodzice decydują się na ten krok między 6. a 7. rokiem życia. 

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? 

Zanim zaczniesz przekonywać dziecko na siłę do dbania o higienę jamy ustnej, zastanów się nad tym, dlaczego spotykasz się z takim oporem za każdym razem, gdy szczoteczka zbliża się do jego buzi. Być może chodzi tu zwykły bunt przeciw nakazom? A może maluch cierpi na nadwrażliwość szkliwa? Może być też tak, że mycie zębów wywołuje u dziecka negatywne skojarzenia, bo kiedyś poczuło w czasie niego ból. Dopiero gdy wyeliminujesz takie problemy, możesz zacząć zastanawiać się nad tym, jak namówić dziecko do mycia zębów. 

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że używanie rozwiązań siłowych bądź karanie za brak współpracy ze strony dziecka przy myciu zębów absolutnie nie wchodzą w grę. To nic innego jak wzmacnianie negatywne, które na dłuższą metę przyniesie więcej szkody niż korzyści, a przy tym sprawi, że maluch straci do Ciebie zaufanie. Zamiast tego wypróbuj nasze sposoby na to, jak nakłonić dziecko do mycia zębów. 

Mycie zębów dwulatka – sprytne tricki 

Przekonanie zbuntowanego dwulatka do umycia zębów stanie się łatwiejsze, jeśli mu to uprzyjemnisz. W jaki sposób? Wyposażając go w niezbędne akcesoria z bohaterami ulubionych bajek czy gier, których nie będzie chciał wypuścić z rąk. Dużą rolę w motywowaniu dziecka do mycia zębów jest również dawanie mu dobrego przykładu. Jeśli uczynisz z wieczornego szczotkowania rodzinny rytuał, łatwiej przekonasz go do tego, że to nic złego. 

Zabawy i gry dla dzieci dotyczące mycia zębów 

Czy mycie zębów może być dla dzieci frajdą? Tak, jeśli nadasz mu formę rozrywki, np. korzystając z: 

  • płynów barwiących kamień nazębny – po ich zastosowaniu, wszystkie niedoczyszczone miejsca będą doskonale widoczne i maluch szybko naprawi niedociągnięcia w szczotkowaniu; 

  • aplikacji do mycia zębów dla dzieci – barwne ilustracje i animacje odwrócą uwagę maluszka od nieprzyjemnej dla niego czynności i ułatwią Ci umycie mu zębów. W przypadku starszych dzieci istotny może się okazać czynnik motywacyjny w postaci zbierania punktów w aplikacji za regularne dbanie o higienę jamy ustnej. 

Mamy nadzieję, że szybko uda Wam się pożegnać problem z niechęcia do mycia zębów u dziecka! Zachęcamy także do zapoznania się z ofertą naszych kosmetyków Bambino, a w szczególności kosmetyków dla dzieci