Dziecko nie chce spać w łóżeczku – jak je do tego przekonać?
Ciepło niemowlęcego ciałka, które leży tuż przy Tobie jest takie przyjemne! Zrezygnowanie z tej bliskości będzie dla Ciebie trudne, ale maluszek na pewno odczuje to jeszcze mocniej. Jak nauczyć dziecko spania w łóżeczku? Podpowiadamy, jak to zrobić skutecznie i bezstresowo.
Dlaczego dziecko nie chce spać w łóżeczku?
Zanim przystąpisz do nauki samodzielnego spania, spróbuj wczuć się w rolę maluszka i zrozumieć, dlaczego niemowlę nie chce spać w łóżeczku. W gruncie rzeczy chodzi tu o emocje, które odczuwasz także Ty – chęć bliskości i poczucie bezpieczeństwa, gdy dziecko jest blisko mamy i taty. Kluczem do sukcesu jest zatem odtworzenie tej bezpiecznej atmosfery poza łóżkiem rodziców.
Jak nauczyć niemowlaka spać w łóżeczku?
Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na to, jak nauczyć dziecko spać we własnym łóżeczku. Pomocne może być wprowadzanie rytuałów dotyczących zasypiania, powolne ograniczanie bodźców sensorycznych tuż przed snem czy zmęczenie malucha tak, aby sam poczuł potrzebę odpoczynku, leżąc we własnym łóżeczku. Istotne jest tylko to, aby przez cały czas czuł bliskość rodzica i czuł się bezpiecznie w nowym otoczeniu.
Roczne dziecko nie chce spać w łóżeczku
Gdy dziecko nie chce spać w łóżeczku, choć wcześniej nie miało z tym problemu, należy zastanowić się nad przyczyną. Być może maluch ząbkuje i dlatego marudzi przy zasypianiu? A może wystraszył się czegoś we własnym łóżeczku lub też przestało być mu tam wygodnie? Gdy już dowiesz się, dlaczego dziecko nie chce spać w swoim łóżeczku, i rozwiążesz ewentualny problem, powrót do samodzielnego spania będzie prosty.
Gdy roczne dziecko nagle nie chce spać w łóżeczku, może też chodzić o… zwykły bunt. Maluszek po prostu zrozumiał, że spanie z rodzicami jest przyjemne, i próbuje „wymusić” na Tobie powrót do dawnych zwyczajów. W takiej sytuacji najważniejsza jest konsekwencja i zapewnienie mu bezpieczeństwa. Malec musi mieć świadomość tego, że może zawsze przyjść do Ciebie w nocy, gdy obudzi się przestraszony. Jednocześnie powinien jednak zrozumieć, że nie spowoduje to powrotu do starego układu, czyli spania z rodzicami – bo za każdym razem zaprowadzisz go z powrotem do jego łóżeczka, poczekasz aż zaśnie i wrócisz do siebie.
Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku całą noc?
Udało Ci się przekonać maluszka do oddzielenia od łóżka rodzica, a jednak wciąż zdarza się tak, że dziecko wstaje z łóżeczka i nie chce spać samodzielnie? Jedynym sposobem na oduczenie go tego jest cierpliwość. Malec wraca do Ciebie w nocy, gdy potrzebuje bliskości i bezpieczeństwa – i będzie wracać tak długo, jak długo będzie mieć taką potrzebę. Gdy w końcu uświadomi sobie, że Ty i tak nad nim czuwasz, choć nie jesteś tuż obok, zacznie samodzielnie przesypać całe noce bez pobudek.
Jak nauczyć dziecko spać samemu?
Choć usypianie dziecka jest rytuałem przyjemnym tak dla niego, jak dla rodzica, w końcu nadejdzie taki moment, w którym zasypianie powinno przestać być zależne od obecności rodzica. Jak nauczyć dziecko samodzielnie spać? Przede wszystkim, malec musi być na to gotowy. Jeśli nie będzie przygotowany, zmuszanie go do zasypiania bez Ciebie nic nie da – jedynie go zestresuje lub sprawi, że poczuje się odrzucony i samotny.
Dobrym sposobem na to, jak nauczyć dziecko samemu zasypiać w łóżeczku, jest pozostawanie w jego pobliżu, lecz bez bezpośredniego kontaktu, i nie reagowanie na jego próby odwleczenia momentu zaśnięcia. Z czasem możesz pójść o krok dalej – pozostawiać drzwi od pokoju dziecka otwarte i obserwować z progu, jak zapada w sen. Po pewnym czasie maluch oswoi się z tym na tyle, że wystarczy tylko buziak na dobranoc i zaśnie zupełnie bez marudzenia.
Przeczytaj też o tym, jak pokonać lęk separacyjny u dziecka.
Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku w dzień?
Za kilka czy kilkanaście lat dziecko z pewnością będzie tęsknić za czasami, gdy mogło bezkarnie drzemać w ciągu dnia. Teraz jednak musisz je z tym oswoić. Jak nauczyć niemowlę spania w łóżeczku, gdy pozostali domownicy nie śpią i wokół dzieje się tyle ciekawych rzeczy? Postaraj się ograniczyć ilość bodźców, które do niego docierają – zasłoń okna, przycisz muzykę i poproś domowników o chwilę ciszy. Jeśli stworzysz dla maluszka środowisko kojarzące się ze snem, nie trzeba będzie go do tego namawiać.
Pamiętaj też o tym, że dziecko potrzebuje stałego planu dnia. Jeśli będzie przyzwyczajone do drzemania o określonych godzinach, zaśnięcie przyjdzie mu łatwo. Planuj więc dzień w taki sposób, by w czasie drzemek nie działo się nic odwracającego uwagę maluszka od snu, jak np. spacer. Obserwuj dziecko i wyłapuj momenty, gdy jego oczka same się zamykają – to znak, że czas na drzemkę.
Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku, gdy ono stanowczo tego odmawia? Przekonaj je do chwili odpoczynku dla zregenerowania sił. Przeprowadź cały rytuał przedrzemkowy (czytanie bajki, przytulanie czy buziak) i... obserwuj, jak powoli zasypia, przyzwyczajone do tego, że te czynności poprzedzają drzemkę.
Życzymy kolorowych snów (dla dziecka i dla rodziców)! Przy okazji zachęcamy Cię także do sprawdzenia, jakie kosmetyki dla niemowląt i kosmetyki dla dzieci znajdziesz w ofercie Bambino.