Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz nie wyrazić na to zgody, klikając tutaj.

Używamy narzędzi, by zapewnić Ci indywidualną informację produktową o przeznaczeniu marketingowym, również poza naszą stroną internetową. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
OK Zmień ustawienia
Nauka samodzielnej kąpieli w 3 krokach

Nauka samodzielnej kąpieli w 3 krokach

 

1. Krok pierwszy – uczymy, jak się myć.

Na tym etapie myjemy dziecko sami, ale dokładnie i wyraźnie mówimy, jak to robić prawidłowo. Zwracamy uwagę, jakie miejsca myć szczególnie starannie, przypominamy o higienie okolic intymnych, uczulamy, jak ważne jest dokładne spłukanie ciała. Dzieci chętnie uczą się różnych wierszyków i piosenek, które przypominają im o wszystkich zabiegach higienicznych. Możecie wymyślać własne rymowanki i wspólnie je recytować: „Nóżki, paszki, potem szyję, wszystko dobrze dziś umyję”, „Namydlone całe ciałko, dobrze spłukać wszystko warto”, „Nie zapomnij też o uszkach, umyj, prosi Cię poduszka”. Jeśli Wasze dziecko jest szczególnie muzykalne – możecie tez wyśpiewać z nim pewne wskazówki, pamiętacie zabawną piosenkę Fasolek  „Mydło wszystko umyje?

2. Krok drugi - pierwsze samodzielne próby

Niektóre przedszkolaki są bardzo samodzielne i szybko uczą się dbania o higienę bez pomocy rodziców. Są jednak takie dzieci, które trzeba do tego mocno zachęcać. Nie róbcie niczego na siłę. Dziecko musi być gotowe fizycznie, ale też psychicznie do takiej samodzielnej próby. U niektórych dzieci potrzeba kąpieli bez asysty rodzica pojawia się wcześniej, u innych później. Nie ma normy. Na pewno musicie być pewni, że dziecko stabilnie porusza się w wannie, będzie potrafiło z niej bezpiecznie wyjść i przypilnować temperatury wody z kranu. Zaopatrzcie się w matę antypoślizgową – lub na początku ułóżcie na dnie wanny ręcznik. Jeśli boicie się, że dziecko może uderzyć się o kran – możecie założyć na niego praktyczną osłonkę.

Ustawcie przy wannie stołeczek, warto kupić taki, który przyda się też do korzystania z umywalki. Wanna – czy prysznic, to oczywiście kwestia indywidualna, dzieci nieco chętniej zostają same w kąpieli, bo mogą wtedy również pobawić się w wodzie. Jeśli dostaniecie sygnał, że dziecko chce spróbować myć się samo -  zacznijcie od zostawiania go samego na chwilę i nie róbcie niczego na siłę. Niech wie, że drzwi są otwarte i może w każdej chwili poprosić o pomoc. Kontrolujcie wszystko, ale w taki sposób, żeby czuło się samodzielne, możecie przynieść ręcznik, piżamkę, ustawić coś na półce, jednocześnie kontrolując, czy wszystko w porządku. 

3. Krok trzeci – myję się sam

Jeśli zauważycie, że mycie nie stanowi już dla dziecka problemu – możecie zostawiać go samego na całą kąpiel. Przygotujcie wszystko, co może być potrzebne. Może sprawicie maluchowi specjalny ręczniczek z kapturem? Są równie praktyczne, jak szlafroki. Po skończonej kąpieli pochwalcie, nawet jeśli łazienka tonie w wodzie, a do wycierania zużyto 4 ręczniki. Dzieci uwielbiają być doceniane za swoją samodzielność.  W nagrodę możecie razem wybrać cały zestaw dziecięcych kosmetyków. Może dziecku spodobają się opakowania z Bolkiem i Lolkiem. Niech maluch sam wybierze, czym chce się myć.