Kiedy nocnik i jak zacząć przygodę z odpieluchowaniem?
Odpieluchowanie – temat, który stresuje rodziców w równym stopniu, co dzieci. Jak rozpoznać, czy to już właściwa pora i jak przeprowadzić je w taki sposób, by stymulować malucha pozytywne, a nie negatywnie? Odpowiadamy!
Kiedy najlepsza pora na odpieluchowanie dziecka?
Z pewnością nie raz słyszałeś historie swoich rodziców, sąsiadów czy znajomych o udanym odpieluchowaniu roczniaka albo jeszcze młodszego dziecka. Czy to możliwe? Oczywiście – każde dziecko rozwija się w innym tempie i dla każdego pora na pożegnanie z pieluszką przychodzi w innym czasie. Co za tym idzie, nie masz się czego wstydzić, przeprowadzając odpieluchowanie dwulatka czy nawet trzylatka. Ważne jest to, by dopasować ten proces do tempa rozwoju malucha i nie wywierać na nim presji.
Po czym rozpoznać, że to właściwa pora na odpieluchowanie?
Zastanawiasz się nad tym, czy Twoje dziecko jest już wystarczająco świadome swoich potrzeb fizjologicznych, by rozpocząć odzwyczajanie go od pieluszki? Obserwuj maluszka, wypatrując następujących oznak gotowości do odpieluchowania:
- coraz dłuższych przerw między opróżnianiem pęcherza – powinny trwać co najmniej 2 godziny lub dłużej, np. całą popołudniową drzemkę,
- sygnalizowania prostych potrzeb – nie chodzi tu tylko o potrzeby fizjologiczne czy chęć zmiany pieluszki, ale również o głód czy komunikowanie innych potrzeb,
- wyraźnych oznak wskazujących na chęć wypróżnienia – słowami, wyrazem twarzy albo poprzez dotykanie pieluszki czy szukanie intymnego miejsca do załatwienia potrzeb,
- odpowiedniej koordynacji ruchów – o odpieluchowaniu dziecka można zacząć myśleć dopiero wtedy, gdy samodzielnie siada i chodzi, a także jest w stanie bez pomocy ściągnąć i podciągnąć majtki oraz spodenki, a także umyć ręce,
- zainteresowania tematem toalety – dziecko podąża za Tobą do toalety lub obserwuje starsze rodzeństwo, które siada na nocniku.
Jak nauczyć dziecko siadania na nocnik bez stresu?
Zanim przystąpisz do odpieluchowania dziecka, uzbrój się w cierpliwość i zapas majtek oraz pozostałych części garderoby, gdyż wpadki z pęcherzem na pewno będą się zdarzać, i to często. Warto też wyposażyć się w wodoodporne ochraniacze na materac, które pomogą w przypadku problemów z nocnym odpieluchowaniem, oraz w odpowiednie kosmetyki dla dzieci, które zapobiegną ewentualnym podrażnieniom skóry na pupie, doskonale sprawdzi krem, który może być stosowany do ochrony i ukojenia okolicy podpieluszkowej.
Pierwszym krokiem na drodze do pożegnania z pieluszką powinno być wyjaśnienie dziecku, dlaczego panowanie nad potrzebami fizjologicznymi jest ważne i jak korzystać z nocnika. Możesz wspomóc się w tym kolorowymi książeczkami do odpieluchowania, które przykują uwagę malucha.
Warto też wprowadzić dziecku element rutyny i sadzać je na nocniku o stałych porach. Podczas takich „posiedzeń” delikatnie zachęcaj malucha do załatwienia potrzeb i nagradzaj go, jeśli mu się to uda. Jeśli nie zrobi siku ani kupki, nie trzymaj go na nocniku na siłę – może kolejny raz okaże się szczęśliwszy.
Pomocnym narzędziem w odpieluchowaniu dziecka mogą być tzw. majtki treningowe, które nie przeciekają, a jednak za ich sprawą dziecko wyraźnie odczuje dyskomfort, gdy zrobi siku. Uważaj jednak na to, by regularnie je zmieniać i dbać o skórę dziecka, aby nie powstały na niej odparzenia. Stosuj kosmetyki dla niemowląt, które złagodzą ewentualne podrażnienia zaczerwienienia, takie jak chociażby Hipoalergiczne mleczko dla niemowląt. O sposobach na unikanie bolesnych odparzeń podczas używania majtek treningowych przeczytasz tutaj: Odparzona pupa? Poznaj 8 sposobów na ten problem.
Jak długo może trwać odpieluchowanie dziecka?
Pamiętaj też o tym, że całkowite odpieluchowanie dziecka może się udać w ciągu kilku dni, ale wcale nie musi. Szybkość nauki zależy od dziecka i choć zdarzają się maluchy, które opanowują tę czynność błyskawicznie, stanowią rzadkość. Zazwyczaj trwa od 1 do 2 tygodni, ale w przypadku wyjątkowo trudnego odpieluchowania może trwać nawet kilka czy kilkanaście miesięcy.
Niezależnie od tego, jak długo trwa ten proces, staraj się kryć swoje zniecierpliwienie i nie zastępować pozytywnego wzmacniania tym negatywnym, czyli np. ośmieszaniem dziecka po wpadce z pęcherzem czy wręcz wyznaczaniem mu kar za zmoczenie majtek. Stymulowanie malucha w ten sposób być może pozwoli na ekspresowe odpieluchowanie, jednak w dłuższej perspektywie się skończyć wystąpieniem emocjonalnych i fizjologicznych problemów.