Odparzona pupa? Poznaj 8 sposobów na ten problem
Odparzona pupa u niemowlaka to powszechny problem, z którym prędzej lub później muszą zmierzyć się niemal wszyscy rodzice. Odparzenia pieluszkowe powodują zaczerwienienie skóry i mogą wywoływać ból, przez co malec jest niespokojne i płacze. Poznaj 8 sposobów na odparzoną pupę, dzięki którym szybko i skutecznie pomożesz dziecku.
Sposób 1: Regularnie zmieniaj pieluszkę
Regularna zmiana pieluszki to bez wątpienia jedna z lepszych metod profilaktyki odparzeń. Jednak jeszcze większego znaczenia nabiera, gdy odparzenia już się pojawią. Jak często trzeba zmieniać pieluszkę? Jeśli jest tylko zamoczona, wystarczy co dwie godziny, ale nie można z tym zwlekać, kiedy dziecko zrobi kupę.
Sposób 2: Myj pupę dziecka przy każdej zmianie pieluszki
Odparzona pupa u niemowlaka wymaga regularnego oczyszczania. Najlepiej myj ją podczas każdej zmiany pieluszki ciepłą wodą bez mydła. Możesz to zrobić na dwa sposoby: delikatnie przecierając skórę wacikami zmoczonymi wodą albo myjąc maluszka pod bieżącą wodą. Dobrym rozwiązaniem będą też chusteczki nawilżane, tylko zwróć uwagę, by były dobrze nasączone płynem – w przeciwnym razie mogą trzeć o skórę podczas jej oczyszczania. Świetnie sprawdzą się tu nawilżające chusteczki Bambino, które w 99% składają się z wody. To wyjątkowo łagodny, hipoalergiczny produkt, który może być stosowany już od pierwszych dni życia.
Sposób 3: Dokładnie osuszaj pupę po myciu
Osuszając pupę dziecka po myciu, delikatnie przykładaj ręcznik do skóry, by wchłonął całą wodę. Zwróć uwagę, by osuszyć nie tylko pośladki, ale także pachwiny i wszystkie fałdki skórne. Jeśli na odparzonej pupie malca pojawiły się nadżerki, a skóra jest uszkodzona, lepiej sięgnij po ręczniki jednorazowo – na bawełnianych, które wiszą w łazience, mogą gromadzić się bakterie. Skóry nie należy pocierać, bo może to sprawić dziecku dodatkowy ból.
Sposób 4: Wietrz pupę dziecka po myciu
By odparzona pupa u dziecka dobrze doschła, po jej umyciu i osuszeniu ręcznikiem odczekaj co najmniej kilkanaście minut zanim założysz pieluszkę. Połóż maluszka na rozłożonym na podłodze kocyku i postaraj się zainteresować go jakąś zabawkę, by nie domagał się noszenia. Pod kocyk możesz podłożyć nieprzemakalną ceratkę, która zabezpieczy podłogę, jeśli dziecko w tym czasie się zmoczy.
Sposób 5: Stosuj odpowiednie środki na odparzenia
Dobre kosmetyki dla niemowląt, takie jak kremy i maści, nie tylko przyniosą ulgę podrażnionej skórze dziecka, ale przede wszystkim pomogą szybciej uporać się z odparzeniem. Co na odparzoną pupę najlepiej się sprawdzi? Wybierając preparat, zwróć uwagę, by w jego składzie znalazły się substancje łagodzące zmiany zapalne, takie jak alantoina, pantenol czy tlenek cynku.
Istotny składnik, jakim jest tlenek cynku, zawiera krem ochronny + kojący dla niemowląt i dzieci Bambino. Jego hiperdelikatna formuła doskonale chroni skórę, łagodzi zaczerwienienia oraz odparzenia i może być stosowany już od pierwszych dni życia. Kosmetyk nakładaj na całą czystą, dokładnie osuszoną i przewietrzoną skórę, omijając błony śluzowe. Warstwa kosmetyku powinna być cienka, by nie blokowała dostępu powietrza do skóry. Co równie ważne, nie używaj kremu i zasypki jednocześnie – puder zbije się w grudki, które będą boleśnie ocierać się o skórę.
Sposób 6: Sprawdź domowe sposoby na odparzenia pupy u dzieci
Jednym z polecanych domowych sposobów jest zasypka z mąki ziemniaczanej na odparzenia – zawarta w niej skrobia skutecznie łagodzi zmiany skórne. Trzeba jednak uważać, czy w połączeniu z wilgocią nie tworzą się grudki, które mogą podrażniać pupę. Jeśli ten pomysł nie do końca Cię przekonuje, przygotowując kąpiel dla niemowlaka, możesz dodać garść mąki ziemniaczanej do wanienki. Zastanawiasz się, czy napar z nagietka lub rumianek na odparzoną pupę będą odpowiednie? Nie są one jednoznacznie polecane z uwagi na ryzyko wystąpienia alergii.
Sposób 7: Ostrożnie zakładaj pieluszkę
By nie urazić chorej, podrażnionej skóry, pieluszkę zakładaj wyjątkowo ostrożnie. Nie zapinaj pieluszki zbyt mocno – w ten sposób zapewnisz swobodny dostęp powietrza do skóry, co przyspieszy jej gojenie.
Sposób 8: Zadbaj o najlepszą pielęgnację skóry
Nawet gdy już uporasz się z odparzeniem, dbaj o właściwą pielęgnację skóry maluszka. Używaj wyłącznie sprawdzonych, wysokiej jakości kosmetyków, takich jak płyn do kąpieli dla niemowląt i dzieci Bambino, który delikatnie myje skórę i chroni ją przed wysuszeniem. Po kąpieli i dokładnym osuszeniu skóry, sięgnij po krem Bambino o właściwościach nawilżających. Świetnym uzupełnieniem pielęgnacji będą również relaksujące masaże – idealnie nadaje się do tego oliwka dla dzieci i niemowląt Bambino, która nawilża i natłuszcza skórę oraz chroni ją przed podrażnieniami i wysuszeniem. Oliwka dla dzieci Bambino przyda Ci się też do przygotowania natłuszczającej kąpieli dla dziecka.
Choć odparzona pupa to często występujący u niemowląt problem, nie wszyscy wiedzą, jak zatroszczyć się o skórę dziecka. Powyższe sposoby na odparzoną pupę u niemowlaka pozwolą jednak Ci szybko i skutecznie pomóc maluszkowi oraz przywrócić jego skórze zdrowy wygląd.