Jak się wyspać? Porady dla rodziców
Ledwie zamykasz oczy po ciężkim dniu, a do Twoich uszu dobiega kwilenie z pokoju maluszka? Choć bycie rodzicem to piękny czas, potrafi też dać się we znaki i czasem marzysz tylko o jednym: o dobrej, niczym nieprzerwanej drzemce. Jak spać, żeby się wyspać? Oto kilka wskazówek dla ciągle niedosypiających rodziców!
Jak się wysypiać przy noworodku?
Rodzicom oczekującym na przyjście maluszka na świat często radzi się, by wyspali się na zapas. Choć niestety nie jest to możliwe, doskonale obrazuje to, z czym muszą się zmierzyć po przywiezieniu maluszka do domu ze szpitala: z nieustannym uczuciem niewyspania i zmęczenia. A brak snu nie tylko pogarsza nastrój, lecz również wpływa negatywnie na koncentrację i zdrowie – a tych rodzice potrzebują do sprawowania opieki nad dzieckiem.
Co zrobić, żeby się wyspać, gdy masz w domu niemowlaka? Przedstawiamy kilka sposobów na dobry sen, które mogą się przydać w pierwszych miesiącach z maluszkiem.
- Najlepszym sposobem na spokojny sen przy niemowlaku jest odpoczywanie na zmianę. Gdy jeden z rodziców regeneruje siły, drugi czuwa nad maluszkiem i zajmuje się nim, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Rodzice mogą też dostosować się do rytmu dnia noworodka i spać wtedy, kiedy on. Co prawda taki maluszek budzi się bardzo często, więc nie ma tu mowy o kilku godzinach spędzonych w łóżku. Nawet krótka drzemka jest jednak lepsza niż nic i pozwoli Ci chociaż trochę wypocząć.
- Dobrą metodą na dobry sen może też być skorzystanie z pomocy najbliższych. Gdy czujesz, że brak snu dotkliwie Ci doskwiera, nie bój się poprosić przyjaciół czy rodziny o zajęcie się maluszkiem przez kilka godzin. Zdobyty w ten sposób czas przeznacz na dłuższą drzemkę, która pozwoli Ci zregenerować siły.
- Im szybciej nauczysz maluszka samodzielnego zasypiania w swoim łóżeczku, tym lepiej będziesz spać Ty. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w naszym artykule: Dziecko nie chce spać w łóżeczku – jak je do tego przekonać?
Domowe sposoby na dobry sen
Niestety nie ma gotowej recepty na to, jak się wyspać w krótkim czasie. Możesz jednak zadbać o to, by Twój sen był maksymalnie efektywny. Dzięki temu będziesz wyciągać jak najwięcej korzyści nawet z krótkich drzemek, gdy nie możesz sobie pozwolić na przespanie całej nocy. Poznaj naturalne sposoby na dobry sen!
Wyciszenie sposobem na lepszy sen
Jeśli chcesz się dobrze wyspać, odstaw wszystkie urządzenia elektroniczne na kilka godzin przed pójściem do łóżka. Niebieskie światło płynące z telewizora, komputera czy laptopa zaburza higienę snu. Dlaczego? Może zmniejszać produkcję tzw. hormonu snu (melatoniny), a tym samym utrudniać zasypianie oraz obniżać efektywność snu.
Co jest dobre… na dobry sen?
Nawet jeśli nie masz zbyt wiele czasu na spanie, warto przeznaczyć chwilę na relaksującą kąpiel przed pójściem do łóżka. Dobrze dobrane kosmetyki dla rodziny pomogą Ci się wyciszyć, a tym samym wprawią w nastrój sprzyjający zaśnięciu. W efekcie zaśniesz błyskawicznie, niemal od razu po położeniu głowy na poduszce. Relaks to najskuteczniejszy sposób na lepszy sen!
Po jakie kosmetyki sięgnąć przed spaniem? Dobrym wyborem będą te o kojącym zapachu, który niesie za sobą pozytywne skojarzenia z czymś miłym. Mogą to być np. żele pod prysznic o zapachach polskiego ogrodu, które przypomną Ci sielskie wakacje z dzieciństwa. Hiperdelikatne olejki pod prysznic zadbają z kolei o ukojenie ściągniętej i suchej skóry.
Jak się lepiej wysypiać przy niemowlaku?
Recepta na efektywny sen dla świeżo upieczonych rodziców jest prosta: jeśli maluszek dobrze śpi, to Ty również. Marzy Ci się przespanie kilku godzin bez konieczności wstawania do dziecka? Zadbaj o odpowiednią higienę jego snu oraz o zaspokojenie potrzeb przed położeniem do łóżeczka. Upewnij się, że dziecko jest nakarmione, ma czystą pieluszkę, a w pomieszczeniu panuje optymalna temperatura, zanim zaczniesz je usypiać. Możesz również wprawić je w nastrój do spania poprzez relaksujący masażyk, który pomoże mu się odprężyć.
Najistotniejsze jest ustalenie stałego planu dnia noworodka. Jeśli maluch będzie nauczony popołudniowych drzemek, będzie mu łatwiej zasypiać o tej konkretnej porze. A ty zyskasz kilka dodatkowych godzin na drzemkę wraz z nim.
Pamiętaj o tym, że długotrwałe rezygnowanie ze snu może Ci poważnie zaszkodzić. Po pewnym czasie możesz wręcz nie być w stanie odpowiednio zajmować się maluszkiem – a przecież on Cię potrzebuje. Aby mieć siłę do dbania o swój największy skarb, koniecznie zadbaj też o siebie.