Kiedy jest czas na telefon dla dziecka? Porady
Kiedyś dzieci marzyły o cudownych zabawkach, układankach, książkach. Teraz jako idealny prezent często wskazują telefon komórkowy. Jednak czy Twoje dziecko jest już gotowe na pierwszy telefon? Czy na pewno go potrzebuje? Od kiedy telefon dla dziecka staje się naprawdę niezbędny?
Telefon dla dziecka – zalety
Wszystko ma swoje wady i zalety. Podobnie jest w kwestii telefonów komórkowych dla dziecka.
Do największej korzyści posiadania telefonu zaliczamy przede wszystkim stały kontakt z rodzicem. Niezależnie, czy dziecko wychodzi do szkoły, czy wyjeżdża z klasą na wycieczkę, to sposób na szybką wymianę informacji i zwiększenie bezpieczeństwa. Urządzenie często zawiera wbudowany GPS, a najróżniejsze aplikacje podpowiadają rodzicom, gdzie dziecko znajduje się w danej chwili. Dzięki telefonowi dziecko ma też szansę samodzielnie wezwać pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. Pamiętaj tylko, że na nic zda się własny telefon, gdy dziecko nie nauczyło się dotąd numerów alarmowych.
Telefon komórkowy ma też wbudowany aparat, dzięki któremu dziecko może zachować swoje wspomnienia za pomocą zdjęć dobrej jakości lub filmików. Poza tym komórka to dostęp do szybkich informacji, które pomagają odnaleźć się w codzienności i wyjść dziecku obronną ręką w przeróżnych sytuacjach. Telefon to często nauka odpowiedzialności i dojrzałości.
Smartfon dla dziecka – wady
Co jest złego w pierwszym telefonie dla dziecka? Urządzenie to, podobnie jak wszystkie inne, może uzależniać. W odróżnieniu od komputera, jest dostępny przez cały czas, zawsze pod ręką. Wiele dzieci woli godzinami grać w gry na smartfonach, niż spotkać się z rówieśnikami i korzystać z życia. Telefon to nie tylko złodziej wolnego czasu najmłodszych. Komórka dla dziecka to również sposób na prosty i szybki kontakt bez spotkań, i ujawniania emocji, dlatego może niekorzystnie wpływać na rozwój emocjonalny dziecka oraz zdolność integracji.
Dzieci w coraz młodszym wieku zakładają własne konta w mediach społecznościowych. Telefon zatem służy im do codziennego, wielogodzinnego korzystania z aplikacji. Podczas gdy tego typu portale są dość przydatne w utrzymywaniu kontaktu oraz przesyłaniu bieżących informacji, potrafią wywołać dużą presję społeczeństwa, zwłaszcza u podatnego na tego typu treści dziecka. Przede wszystkim dotkliwa tu jest presja na wygląd, która może powodować gorsze zdrowie psychiczne i ma ogromny wpływ na samoocenę.
Telefon komórkowy to również szybki dostęp dziecka do informacji, które zdaniem rodziców, powinny dotrzeć do najmłodszych jak najpóźniej. Blokada rodzicielska to absolutne minimum, jednak nie zapewnia pełnej kontroli nad oglądanymi treściami.
Kiedy pierwszy telefon dla dziecka?
Decyzja o zakupie telefonu komórkowego dla dziecka zależy wyłącznie od rodziców oraz dziecka. Posiadanie komórki przynosi wiele korzyści i doskonale spisuje się podczas wyjazdów na obozy czy samodzielnych wyjść. Dlatego wskazuje się, że wiek 7 lat to najniższa granica gdy posiadanie komórki przez dziecko nabiera sensu. Niemniej, ważne jest, aby znać swoje dziecko i być przekonanym, że nawet pod presją koleżeństwa nie użyje telefonu do złych celów, np. żartobliwego dzwonienia na numery alarmowe, czy też dokonywania zakupów przez internet bez zgody rodziców. Wręczenie pierwszego telefonu powinna poprzedzać szczera rozmowa o warunkach i odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem urządzenia.
A co z młodszymi dziećmi? Czy telefon dla 4-latka to dobry wybór? Należy pamiętać, że pierwszy telefon nie wpływa pozytywnie na adaptację do przedszkola, nawet jeśli ma służyć wyłącznie „niewinnej rozrywce”. W trosce o rozwój dzieci większość przedszkoli nie rekomenduje wnoszenia na teren placówek telefonów, a jeśli jest to konieczne, prosi o pozostawienie ich w szatniach. Podczas zajęć dziecko powinno skupiać się na zadaniach i wykorzystać czas z rówieśnikami na zabawy i tworzenie więzi, które są w tym wieku dużo cenniejsze.
Często ulegamy presji, bo jeżeli inne dzieci już „coś” posiadają to znak, że moje również powinno. To nieprawda. Rodzice nierzadko kupują pierwszy telefon maluchom, aby zabić ich nudę. My z całego serca polecamy przeczytać nasze artykuły: Zabawy z 3-latkiem – 18 rozwijających propozycji i Zabawy edukacyjne dla 4-latka: 3 pomysły na zabawy i odwlec decyzję o zakupie pierwszego telefonu dla dziecka poniżej 7. roku życia.
Zabawy zamiast pierwszego telefonu komórkowego dla dziecka
Kiedy dzieci mają wokół siebie mnóstwo zabawy, nie myślą o telefonach jako o jedynej możliwości spędzenia z uśmiechem wolnego czasu. Warto zadbać o świetną rozrywkę, nawet podczas codziennej kąpieli. Pomogą nam w tym kosmetyki dla rodziny, które cudownie oczyszczają i nawilżają skórę oraz kosmetyki dla dzieci z uwielbianymi bohaterami z bajek. Bąbelki i piana mogą okazać się świetnym sposobem na doskonałą zabawę dla całej rodziny!
W ciągu dnia możesz też śmiało postawić na kolorowanki! Przejdź na nasz artykuł: Kolorowanki i inne sposoby na zabawy z dziećmi, aby pobrać darmowe kolorowanki do druku z Bolkiem i Lolkiem oraz odkryć jeszcze więcej sposobów na nudę.