Co to znaczy, że kosmetyki są hipoalergiczne?

Co to znaczy, że kosmetyki są hipoalergiczne?

Poszukując idealnych kosmetyków dla Twojego dziecka, które nie podrażnią jego delikatnej skóry, z pewnością wielokrotnie natknęłaś się na produkty hipoalergiczne. Czym jednak tak właściwie są kosmetyki hipoalergiczne, co różni je od zwykłych preparatów i czy naprawdę nie powodują uczuleń? 

Kosmetyki hipoalergiczne – czyli jakie? 

Określenie hipoalergiczny stosuje się nie tylko w odniesieniu do kosmetyków, ale także przedmiotów codziennego użytku, roślin czy zwierząt. Czy jednak mamy świadomość, co to słowo tak dokładnie oznacza? Panuje dość powszechne przekonanie, że hipoalergiczny to niewywołujący alergii. To duże uproszczenie, w dodatku nie do końca zgodne z prawdą. W rzeczywistości bowiem produkty nieuczulające nie istnieją, a nawet kosmetyk hipoalergiczny teoretycznie może spowodować reakcję alergiczną. Jak to możliwe? 

Śpieszymy z wyjaśnieniami. Przedrostek hipo pochodzi z języka greckiego i oznacza mniej lub poniżej normy. Hipoalergiczne kosmetyki zatem uczulają mniej i zdecydowanie rzadziej, gdyż mają obniżone właściwości alergizujące, ale nie musi to oznaczać, że wcale. Tego typu produkty są pozbawione substancji najczęściej wywołujących alergie, co jest główną cechą odróżniającą je od ich tradycyjnych odpowiedników. I choć nie ma pewności, że taki preparat nikogo nie uczuli, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest o wiele mniejsze. 

Kosmetyki hipoalergiczne – jak działają? 

Zapewne zastanawiasz się, na czym więc polega skuteczność kosmetyków hipoalergicznych. Jak już wspomnieliśmy, w ich składzie nie znajdziesz najpopularniejszych potencjalnych alergenów – a ich brak w dużym skrócie oznacza niższe ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. Jakie to składniki? Ich lista jest bardzo długa, a figurują na niej między innymi alkohol etylowy, substancje zapachowe, barwniki, konserwanty – z wyłączeniem tych absolutnie niezbędnych do zachowania trwałości produktu. 

Minimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia alergii to jednak niejedyne zadanie preparatów, które określamy mianem hipoalergicznych. Kosmetyki te zazwyczaj wykazują też dodatkowe działanie, wspierające warstwę ochronną skóry. Jest to możliwe dzięki zawartości substancji o właściwościach łagodzących podrażnienia i zapobiegających ich powstawaniu, wzmacniających naturalną barierę obronną skóry lub wspomagających jej odbudowę.  

Kosmetyki hipoalergiczne – dla kogo? 

Produkty hipoalergiczne są przeznaczone przede wszystkim dla osób ze skórą wrażliwą, która łatwo ulega podrażnieniom, źle reaguje na tradycyjne środki i często przejawia uczulenie na kosmetyki zawierające określone substancje. Preparaty hipoalergiczne często sprawdzają się także jako kosmetyki dla alergików – przed zakupem warto jednak upewnić się, że w ich składzie nie znajduje się żadna substancja, która mogłaby nas uczulić. 

Wyjątkowo delikatna, podatna na podrażnienia, zaczerwienienia, a w końcu alergie jest również skóra dziecka. Preparaty hipoalergiczne to zatem doskonałe kosmetyki dla dzieci, które zmniejszają ryzyko wystąpienia uczulenia, a jednocześnie zapewniają skórze najmłodszych odpowiednią, dostosowaną do ich potrzeb pielęgnację. Wśród produktów hipoalergicznych znajdziesz też kosmetyki dla niemowląt, z którymi zatroszczysz się o skórę swojej pociechy już od pierwszych dni jej życia. 

Kosmetyki hipoalergiczne dla dzieci i niemowląt 

Jednym z nich jest hipoalergiczne mleczko dla niemowląt Bambino – łagodny emolient przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. To bezzapachowy kosmetyk, który może być stosowany nawet przy skórze atopowej i wrażliwej, który zmniejsza podrażnienia i niweluje uczucie swędzenie skóry oraz pozwala zapobiegać ich powstawaniu. 

Wzbogacona o alantoinę i witaminę E formuła mleczka wspiera utrzymanie prawidłowej równowagi hydrolipidowej oraz właściwego poziomu nawilżenia – będzie więc świetne jako kosmetyk po kąpieli. Ponadto mleczko bardzo łatwo się rozprowadza, nie pozostawia tłustej warstwy na skórze oraz nadaje jej gładkość i miękkość. To doskonała propozycja także dla osób, które kompletują kosmetyki dla noworodka – mleczko może być używane już od pierwszego dnia życia dziecka. 

Przy codziennej pielęgnacji znakomicie sprawdzają się też hipoalergiczne chusteczki bezzapachowe do buzi i rączek Bambino. To niezwykle delikatne chusteczki, których skład w 98% stanowi woda. Są niezastąpione podczas przewijania, w trakcie zabawy zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, na spacerze lub przy wspólnym posiłku. Chusteczki pozwalają szybko i skutecznie oczyścić skórę, pozostawiając ją odświeżoną i gładką. 

Podczas zakupów w drogerii na pewno wiele razy spotkałaś się na określenie kosmetyki hipoalergiczne. Teraz jednak nie musisz już zastanawiać, co tak dokładnie oznacza ten termin. I choć produkty hipoalergiczne nie niwelują całkowicie ryzyka pojawienia się reakcji uczuleniowej, jest ono znacznie niższe niż przy stosowaniu zwykłych środków do pielęgnacji twarzy czy ciała – a w przypadku dzieci, których skóra jest szczególnie delikatna, wrażliwa i skłonna do podrażnień, ma to niebagatelne znaczenie.