Jak usypiać niemowlę?

Jak usypiać niemowlę?

Jak usypiać niemowlę na noc? To pytanie, które przychodzi rodzicom do głowy już po pierwszej nieprzespanej nocy. Wieczorny niepokój u niemowlaka może sprawić, że cała noc minie Ci pod znakiem problemów z zasypianiem u niemowlaka. Pomóc mogą rytuały, które są bardzo ważne w życiu niemowlęcia, ponieważ dają mu poczucie bezpieczeństwa. Wieczorne rytuały dodatkowo pozwalają odpowiednio przygotować maluszka do snu – dzięki nim po pewnym czasie dziecko będzie szybko i chętnie zasypiało w swoim łóżeczku. Jak jednak właściwie je wprowadzić? Jak wyciszyć niemowlę przed snem? 

Wieczorne rytuały dla niemowlaka – dlaczego są tak ważne?

Usypianie niemowlaka może powodować u dziecka niepokój, jeśli za każdym razem proces przygotowywania do snu wygląda inaczej. Niemowlęta niewiele jeszcze rozumieją z tego, co się wokół nich dzieje, dlatego gdy wykonujesz wokół dziecka dobrze mu znane, łatwe do przewidzenia czynności, wzrasta jego poczucie bezpieczeństwa. Z tego powodu tak ważne są dla niego nawyki oraz rytuały, do których przyzwyczajamy dziecko. Rytuały mogą pomóc nie tylko w problemach z wieczornym zasypianiem niemowlaka, ale także np. w przyzwyczajeniu go do kąpieli.

W pewnym momencie maluch zaczyna kojarzyć, że po jednym karmieniu wychodzicie na spacer, po innym jest czas na zabawę, natomiast po kąpieli nadchodzi pora snu. Kluczowa jest tutaj powtarzalność – ważne, by wszystkie czynności odbywały się w konkretnym porządku i o możliwe zbliżonej porze, ponieważ wszelkie odstępstwa od rutyny mogą wzbudzić niepokój u niemowlaka.

Jak wyciszyć niemowlę? Przede wszystkim przez wypracowanie dobowego rytmu. Rytuały pomogą nam też wyregulować naturalny zegar biologiczny maleństwa. Zazwyczaj rozwija się on między 8. a 12. tygodnia życia – mniej więcej w tym czasie dziecko zaczyna odróżniać dzień od nocy oraz zasypiać i budzić się o podobnych porach. To doskonały moment, by wypracować swoje sposoby, jak usypiać niemowlę na noc, ustalić rytm dnia dziecka i skrupulatnie go przestrzegać. Szczególnie istotna jest jego popołudniowa część, gdyż już wtedy powoli rozpoczyna się proces wyciszania dziecka przed snem i usypiania go.

Czytaj także: Dlaczego stały plan dnia noworodka jest tak ważny?

Co pomaga zasnąć? Wieczorny rytuał krok po kroku 

Problemy z zasypianiem niemowlaka są częste, jednak najczęściej łatwo je wyeliminować. Wystarczy opanować stopniowe i delikatne wyciszanie dziecka przed snem. Dobry sen maluszka zależy od jego odpowiedniego przygotowania. Wieczorny rytuał niemowlaka obejmuje kilka etapów: popołudniowo-wieczorne wyciszenie, kąpiel, pielęgnację i masaż, karmienie, cichą muzykę lub kołysankę, odkładanie do łóżeczka oraz bajkę na dobranoc. Regularne i cierpliwe wykonywanie wszystkich tych czynności – koniecznie w tej samej kolejności – po pewnym czasie sprawi, że Twoja pociecha będzie szybko i chętnie zasypiała w łóżeczku, a problemy z zasypianiem niemowlaka znikną jak ręką odjął. Brak wypracowanych nawyków i rytuałów może natomiast wywołać problem z zasypianiem.

Jak usypiać dziecko? Wyciszenie, kąpiel i masaż 

Popołudniowo-wieczorne wyciszenie dziecka przed snem to dla malucha znak, że powoli zbliża się pora, by zgasić światło i odpłynąć w spokojny sen. Sygnałem ją zapowiadającym może być zasłonięcie okien oraz zapalenie nocnej lampki. Często problemy z wieczornym zasypianiem niemowlaka wynikają z jego pobudzenia, dlatego około półtorej godziny przed kąpielą lub wieczorną pielęgnacją malca unikaj rozbawiania go, ścisz muzykę, wyłącz telewizor oraz nie wykonuj prac domowych, które wymagają korzystania z głośnych urządzeń. Usiądź z dzieckiem na kanapie, przytulaj je, poczytaj mu lub wspólnie oglądajcie książeczki obrazkowe. Czas trwania tego etapu wyciszania dziecka przed snem zależy od malucha – warto więc dobrze obserwować pociechę, by nie przegapić, gdy stanie się ona senna.

Kolejny krok w procesie usypiania niemowlaka to kąpiel – ciepła woda z reguły działa na maluchy uspokajająco i rozluźniająco. Pożądany efekt pomoże osiągnąć spokojna, wręcz leniwa atmosfera – staraj się unikać szalonego pluskania, pisków oraz zabaw. Wieczorne mycie nie powinno także być zbyt długie, by nie wywoływało niepokoju u niemowlaka – zaleca się, by kąpiel trwała nie dłużej niż kwadrans, szczególnie jeśli Twoja pociecha za nią nie przepada. Pamiętaj jednak, że w przypadku najmłodszych niemowląt (tych, które jeszcze nie czworakują, a jedynie leżą i tym samym nie mają okazji się wyraźnie pobrudzić w ciągu dnia) kąpiel zalecana jest co 2-3 dni. W dni, w które kąpiel nie przypada, nie musisz jednak rezygnować z wieczornego rytuału. Po prostu zastąp go samą pielęgnacją twarzy, dłoni i okolicy pieluszkowej.  

Bardzo istotny jest również dobór odpowiednich kosmetyków dla niemowląt. Nierzadko zdarza się, że problem z zasypianiem niemowlaka wiąże się z podrażnioną, swędzącą, czy zbyt suchą skórą. Bez względu na to, czy są to pierwsze kąpiele Twojego dziecka, czy ma ono je już dawno za sobą, postaw na sprawdzone, delikatne dla skóry niemowląt preparaty. Świetną propozycją jest płyn do kąpieli dla niemowląt Bambino o pielęgnującej formule, który dokładnie myje skórę i zapobiega jej wysuszeniu. Inna możliwość to żel do mycia ciała i włosów Bambino – wygodny produkt 2w1, który chroni skórę przed utratą nawilżenia oraz pozostawia włosy czyste i miękkie; godna uwagi jest też pianka do mycia Bambino, która w swojej formule zawiera m.in. kojący panthenol.

Następny etap to pielęgnacja skóry niemowlaka – po osuszeniu malca, sięgnij po dobrej jakości krem po kąpieli lub mleczko dla niemowląt Bambino. Ta część rytuału jest bardzo ważna, jeśli borykasz się z wieczornym niepokojem u niemowlaka. Pielęgnacja to nie tylko ważny dla skóry zabieg – to też moment, w którym poprzez dotyk możesz sprawić, że dziecko poczuje się kochane i bezpieczne. Świetnym sposobem na problemy z zasypianiem u niemowlaka jest też relaksujący masaż, który możesz wykonać, korzystając z wcześniej wspomnianych kremu lub mleczka. Jeszcze lepiej sprawdzi się w tym celu legendarna oliwka dla dzieci Bambino. Kontakt z ciepłymi dłońmi rodzica to niezawodny sposób na to, jak wyciszyć niemowlę przed snem. Spokojny masaż wzmacnia również poczucia bezpieczeństwa dziecka, a jednocześnie skuteczne odpręża.

Czytaj także:

W czym kąpać niemowlę? 4 przydatne kosmetyki

Jaki krem po kąpieli dla dziecka? Porady od Bambino

Masaż niemowlaka - wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Usypianie niemowlaka – karmienie, cicha muzyka i bajki

To już ostatnie kroki w kierunku usypiania niemowlaka. Po kąpieli przyjdzie czas na ostatnie przed snem karmienie – najlepiej, by odbywało się ono w pomieszczeniu, w którym pali się tylko lampka nocna. Nie ma znaczenia, czy karmisz dziecko piersią, czy butelką – w tym czasie nie szczędź malcowi czułości, czule do niego mów i łagodnie się uśmiechaj. Po karmieniu możesz włączyć cichą muzykę lub kołysankę. Muzyka dla niemowlaka do snu powinna być spokojna, wolna, ale rytmiczna. Sprawdzą się do tego dostępne w Internecie kołysanki dla noworodków. Najlepszą muzyką uspokajającą dla niemowląt będzie jednak Twój delikatny śpiew, mruczenie lub nucenie. Śpiewane kołysanki od wieków są znanym i skutecznym sposobem na problemy z zasypianiem niemowlaka.

Następny krok w usypianiu niemowlaka to odkładanie dziecka do łóżeczka – a z niego również możesz zrobić rytuał! Ubierz maluszka w piżamkę, otul go kocykiem lub rożkiem i pobujaj chwilę w ramionach, chodząc wolno po pokoju. Po chwili spróbuj delikatnie odłożyć dziecko do łóżeczka – początkowo może wywoływać to niepokój u niemowlaka, ale po kilku dniach dziecko powinno się przyzwyczaić i przestać reagować płaczem. Gdy malec leży już w łóżeczku, sięgnij po polecane bajki do zasypiania i poczytaj mu. Książki, podobnie jak muzyka dla niemowlaka do snu działają bardzo relaksująco. Nawet jeśli dziecko nie jest w stanie jeszcze zbyt wiele zrozumieć z opowieści, Twoja obecność i spokojny głos utwierdzą go w przekonaniu, że może czuć się bezpiecznie.

Wieczorne rytuały – począwszy od wyciszenia, przez kąpiel i masaż, aż po czytanie bajek i słuchanie muzyki dla niemowlaka – są najlepszą odpowiedzią na to, jak usypiać niemowlę. Jednak wspólnie wypracowane nawyki nie tylko ułatwią maluchowi samodzielne zasypianie w łóżeczku, ale przede wszystkim wzmocnią łączącą Was więź i jego poczucie bezpieczeństwa, a zmniejszą wieczorny niepokój u niemowlaka, który dotyka naprawdę wiele dzieci. Pamiętaj, że usypiania niemowlaka nauczysz się z czasem i z pewnością wypracujesz najlepsze rytuały. Może sprawdzi się u Was wieczorny spacer z niemowlakiem, a może w wyciszaniu dziecka przed snem pomoże po prostu wspólne tulenie się na kanapie? Zobaczysz sama, że najlepszym nauczycielem w temacie, jak usypiać niemowlę - jesteś Ty. Kwestia czasu, wiary w siebie i budowania czułej relacji z dzieciaczkiem.

Czytaj także:

Pierwszy spacer z noworodkiem - o czym należy pamiętać?