Co na rozstępy w ciąży? Porady od Bambino
Te białe linie na skórze to niekoniecznie najlepsza pamiątka po ciąży. Są świadectwem tego, że ciąża jest tyleż pięknym, co trudnym i wymagającym czasem w życiu kobiety. Rozstępy po ciąży można pokochać, zaakceptować albo… zredukować. Jak zlikwidować rozstępy, które pojawiły się w trakcie ciąży? I czy można coś zrobić, by zapobiec im przed oraz w trakcie ciąży? Rozwiewamy wątpliwości!
Rozstępy w ciąży – gdzie i dlaczego powstają?
Rozstępy w ciąży pojawiają się w tych miejscach, które znacznie zwiększają swoje rozmiary, tj. głównie na brzuchu, ale też na piersiach. Niektóre kobiety zauważają niekorzystne zmiany również na biodrach i udach – to zależy, w jakim tempie przybierają na wadze. Rozstępy powstają w dość prozaiczny sposób, bo na skutek silnego rozciągania skóry. W ciąży rozstępy na brzuchu wynikają z szybkiego tempa, w jakim rośnie brzuch, ale powstają zdecydowanie łatwiej na przesuszonej, mało elastycznej skórze. Jeśli chodzi zaś o rozstępy na piersiach, mogą się pojawiać, jeśli biust znacznie powiększył się już w ciąży. Mogą też powstać dopiero po porodzie, bo w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka piersi jeszcze się powiększają. Rozstępy na udach i biodrach dotykają natomiast te panie, które w czasie ciąży gwałtownie i dużo przybrały na wadze.
Co na rozstępy w ciąży?
Aby skóra mogła rozciągnąć się ponad swoje naturalne możliwości, musi dojść w niej do pęknięcia części włókien kolagenowych i elastynowych. Początkowo rozstępy widoczne są jako czerwone pręgi, lekko wklęsłe bądź lekko wypukłe. Skóra traktuje je jako swego rodzaju ranki i z czasem uruchamia procesy ich zabliźniania. Gdy do tego dojdzie, rozstępy zmieniają kolor z czerwonego czy sinawego w biały. Od tego momentu pozbycie się rozstępów prostymi metodami jest już niemożliwe. To dlatego tak ważne jest, by krem na rozstępy w ciąży zacząć stosować na odpowiednio wczesnym etapie.
W sprzedaży jest wiele kremów na rozstępy, jednak nie wszystkie można stosować bezpiecznie w ciąży. Na wielu kremach na rozstępy w ciąży znajduje się informacja o tym, od którego miesiąca można ich używać. Szczególnie wrażliwym okresem w rozwoju dziecka jest pierwszy trymestr ciąży, kiedy dziecko intensywnie się rozwija. Wówczas na skórę warto stosować delikatne formuły, takie jak np. oliwka dla niemowląt. Oliwka ma najdelikatniejszy i najbezpieczniejszy skład. W końcu stosuje się ją u dzieci od 1. dnia życia!
Musisz wiedzieć, że działanie większości kosmetyków uznanych za dobry krem na rozstępy polega na uelastycznianiu skóry poprzez dostarczanie jej nawilżenia oraz lipidów. Ten sam efekt można osiągnąć za pomocą innych kosmetyków nawilżających i odżywiających skórę, nie tylko tych przeznaczonych stricte na rozstępy! Oliwka czy maść na rozstępy mogą nawet skuteczniej zapobiec powstawaniu rozstępów w ciąży – kluczem do sukcesu jest właściwa aplikacja.
Domowe sposoby na rozstępy
Dlaczego tak właściwie u niektórych kobiet pojawiają się rozstępy w ciąży, podczas gdy u innych skóra pozostaje nienaruszona? Owszem, znaczenie mają predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne i tempo powiększania się brzucha czy biustu w ciąży, ale to nie wszystko. Rozstępy się u Ciebie nie pojawią, jeśli Twoja skóra przed ciążą i w jej trakcie będzie odpowiednio nawilżona i elastyczna. I tu wracamy do kwestii „właściwej aplikacji” kosmetyków mających zapobiegać rozstępom. Właściwości kremu na rozstępy może mieć nawet niemowlęca oliwka Bambino albo odżywczy balsam do ciała, musisz tylko używać ich regularnie i przez dłuższy czas. W ten sposób wzmocnisz swoją skórę i uelastycznisz ją, dzięki czemu zwiększą się jej możliwości w zakresie rozciągania. Najłatwiejszy domowy sposób na rozstępy to po prostu zapobieganie – przy pomocy łagodnych, bezpiecznych kosmetyków do ciała. Smaruj brzuch, uda i pośladki każdego dnia, najlepiej rano i wieczorem. Poświęć na ten zabieg trochę więcej czasu niż zwykle, masuj skórę delikatnymi, okrężnymi ruchami.
Sposób na rozstępy, które zmieniły kolor na biały
A co pomoże na rozstępy, które zdążyły się już zabliźnić? Tu pomogą już tylko zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej. Oczywiście nie możesz poddać się im w ciąży, ale to akurat nie powinno być problemem. Faza zapalna, gdy rozstępy mają czerwony kolor, trwa bowiem od roku do dwóch lat, więc rozstępy powstałe na skutek ciąży nie mają prawa zabliźnić się jeszcze przed rozwiązaniem.
Najlepiej jest działać na rozstępy w pierwszej fazie, ale jeśli z jakiś względów ją przegapiłaś i teraz Twoje ciało usiane jest biało-perłowymi pręgami, możesz zgłosić się na takie zabiegi na rozstępy, jak laser frakcyjny, mezoterapia albo karboksyterapia. Wszystkie te zabiegi mają za zadanie pobudzić skórę do autonaprawy i samoczynnego zlikwidowania rozstępów. Laser na rozstępy działa poprzez wywołanie mikrouszkodzeń skóry, mających na celu pobudzenie komórek skóry do regeneracji. Mezoterapia polega na wstrzyknięciu w skórę regeneracyjnych substancji odżywczych, a karboksyterapia – na podaniu pod skórę medycznego dwutlenku węgla, który stymuluje produkcję kolagenu.
Skoro jesteśmy już przy kolagenie – czy kolagen na rozstępy w formie kosmetyku może pomóc w zmniejszaniu widoczności rozstępów? Niestety, dziś już wiemy, że czysty kolagen w żelu nie jest w stanie przenikać do głębszych partii skóry i wpływać na poprawę ich struktury. O wiele większy sens ma smarowanie ciała kosmetykami ze specjalnie opracowaną formułą, mającą na celu pobudzenie komórek do produkcji własnego kolagenu.
Co na rozstępy po ciąży? Metody do wdrożenia po porodzie
Jeśli chcesz uniknąć zabiegów medycyny estetycznej, po urodzeniu dziecka możesz sięgnąć po inne metody. Co jest dobre na rozstępy, a jednocześnie bezpieczne dla dziecka karmionego piersią? Na pewno kremy do stosowania na blizny. Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, rozstępy możesz smarować tą samą maścią, której używasz na bliznę po cięciu. Wypróbuj także kremu z masą perłową, który ma właściwości rozjaśniające i zmiękczające tkankę bliznowatą. Inne preparaty na rozstępy wykorzystują działanie m.in. substancji roślinnych o udowodnionym działaniu stymulującym pracę fibroblastów w skórze. Dobrze, by Twój krem na rozstępy zawierał także antyoksydacyjne witaminy A, C i E, które ograniczają działanie wolnych rodników na skórę.
Okazuje się, że najlepszym sposobem na rozstępy jest… zapobieganie im! Możesz to robić jeszcze na długo przed ciążą oraz w jej trakcie. Aby zachować pełnię bezpieczeństwa i nie martwić się o potencjalną toksyczność kosmetyku, stosuj np. krem Bambino dla niemowląt i dzieci. Dobrym pomysłem jest także olejek pod prysznic, który uelastyczni naskórek już na etapie kąpieli i nie dopuści do przesuszenia skóry na skutek kontaktu z wodą. Jeśli pomimo starań rozstępy w ciąży i tak się u Ciebie pojawiły, podejdź do nich na chłodno. To świadectwo pięknej drogi, którą przeszło Twoje ciało. Z drobnymi zmianami poradzisz sobie dzięki odpowiednim kosmetykom, z większymi – dzięki kuracjom leczniczym i zabiegom dermatologicznym.