Dziecko nie chce spać? Odkryj nasze rady!
Dobry sen to konieczny element prawidłowego rozwoju dziecka oraz codziennego funkcjonowania całej rodziny. Rytm dobowy maluszka różni się od rytmu człowieka dorosłego i ulega zmianom wraz z dorastaniem. Co zrobić, gdy dziecko nie chce spać albo budzi się w nocy zbyt często? Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci zadbać o lepszy sen Twojej pociechy.
Dlaczego dziecko nie chce spać?
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prób unormowania snu swojego dziecka, przez kilka dni obserwuj, o której godzinie się budzi, kiedy jest najbardziej wypoczęte, ile i jak długich drzemek potrzebuje w ciągu dnia oraz o której godzinie zasypia. Brak regularności powoduje, że maluch nie chce spać wtedy, gdy próbujesz ułożyć go do snu. Dlatego zamiast wymuszać drzemkę, zadbaj o to, by Twoja pociecha budziła się i zasypiała codziennie o tej samej porze.
Jeżeli Twoje roczne czy 2-letnie dziecko nie chce spać w nocy i zastanawiasz się, co zrobić, by zasypiało szybciej, zacznij od wprowadzenia wcześniejszych pobudek oraz zmniejszenia liczby drzemek w ciągu dnia. Dodatkowo wszelka aktywność na świeżym powietrzu wpłynie pozytywnie na sen malucha. Zamiast wymuszać porę spania na swoim dziecku, pobaw się z nim i zaangażuj je w czynność, po której wykonaniu jego ciało samo będzie domagało się regeneracji.
Przeczytaj także: Jesienny spacer z dzieckiem – jak się przygotować i co na niego zabrać?
Co zrobić, gdy dziecko nie chce spać? Wyeliminuj jego niepokój
2-letnie dziecko nie chce spać w nocy często z tego powodu, że śnią mu się koszmary. Taki maluch już dużo rozumie i zdaje sobie sprawę, że kiedy znów nadejdzie noc, koszmary mogą wrócić. Dlatego też woli… w ogóle nie iść spać. Czasem dziecko nie chce spać w swoim pokoju, bo boi się ciemności. W takiej sytuacji warto zapalić mu na noc lampkę nocną lub zostawić uchylone drzwi, a także być przy nim do momentu, aż zaśnie.
Dziecko nie chce spać w swoim pokoju. Może ma nieodpowiednie warunki?
Odpowiednie warunki do spania to podstawa spokojnego snu malca. W pokoju nie powinno być ani za ciepło, ani za zimno. Optymalna temperatura do zasypiania wynosi 20°C. Najlepiej, żeby pomieszczenie zostało wywietrzone przed próbą ułożenia dziecka do snu. W zależności od tego, czy przygotowujesz swoją pociechę do drzemki w ciągu dnia, czy do całonocnego snu, zmieni się stopień zaciemnienia pokoju oraz wymagania co do zachowania ciszy. Podczas drzemek nie zasłaniaj całkowicie okien oraz nie bój się głośniejszych rozmów. Staraj się nauczyć malca, że drzemka różni się od snu w ciągu nocy, podczas którego pomieszczenie powinno być dobrze zaciemnione.
Kolejnym ważnym elementem organizacji przestrzeni do spania, gdy dziecko nie chce spać w nocy, jest umieszczenie jego łóżeczka w odpowiednim miejscu. Nie powinno stać w pobliżu kaloryfera, obok którego unosi się suche powietrze, oraz naprzeciw okna, w którym rano widnieje wschodzące słońce. Zadbaj także o detale, takie jak dobrej jakości materac czy delikatna pościel, które w dużym stopniu wpływają na komfort snu. O tym, dlaczego dziecko odmawia snu w swoim łóżeczku, przeczytasz również w artykule Dziecko nie chce spać w łóżeczku – jak je do tego przekonać?
Dziecko jest śpiące, ale nie chce spać? Stwórzcie wyciszające rytuały!
Rytuały pomagają dziecku wyciszyć się i przygotować na to, że zbliża się pora snu. Powtarzalność niektórych czynności, takich jak kąpiel o stałej porze, delikatne masaże, ubieranie piżamki, głaskanie, a następnie opowiadanie bajki, sprzyja kształtowaniu prawidłowych nawyków sennych. Stwórzcie własne rytuały, które będą kojarzyły się Twojemu dziecku z odpoczynkiem. Zamiast w pośpiechu ułożyć malca do snu, wykąp go, korzystając ze specjalnych kosmetyków dla dzieci, a następnie wmasuj w jego ciało oliwkę Bambino. Taka pielęgnacja pozwoli mu lepiej rozluźnić się przed snem. Pamiętaj, że nawyki dotyczące kąpieli przy użyciu specjalnych kosmetyków dla niemowląt warto pielęgnować już od pierwszych dni życia. Więcej na temat higieny osobistej dzieci przeczytasz w artykule Jak nauczyć dziecko zasad higieny?. Po zakończonej kąpieli i ubraniu piżamki spędź ze swoją pociechą trochę czasu. Twoja obecność pomoże jej się uspokoić i lepiej przygotować do nadchodzącego snu.
Harmonogram snu dziecka można zmienić, wykazując się cierpliwością i poświęcając mu odpowiedni czas. Zacznij od ustalenia, dlaczego Twoja pociecha nie chce spać, a następnie wyeliminuj wszelkie przeszkody, które stoją jej na drodze w wyrobieniu właściwych nawyków spania. Zmiany nie nastąpią z dnia na dzień, dlatego wsłuchaj się w potrzeby swojego dziecka i zapewnij mu warunki niezbędne do spokojnego snu.