Ropiejące oko u maluszka – jak pokonać ten problem?

Ropiejące oko u maluszka – jak pokonać ten problem?

Ropiejące oczko u noworodka zawsze wzbudza niepokój rodziców. Czy rzeczywiście jest tak groźne, jak wygląda? Dowiedz się, czego oznaką może być ropa zbierająca się w kąciku oka maluszka i jak sobie z tym poradzić.  

Co może być przyczyną ropiejącego oka u noworodka? 

Jednoznaczne określenie przyczyny ropienia oczu u noworodka nie jest proste, gdyż powodów może być wiele. Poniżej prezentujemy te występujące najczęściej: 

  • poporodowa infekcja bakteryjna – do kontaktu z bakteriami może dojść w trakcie porodu lub tuż po nim, podczas przebywania w szpitalu. Ropiejące oczko u noworodka może również być skutkiem tzw. zabiegu Credego, który ma chronić przed bakteriami. Polega na wprowadzeniu do oczu dziecka kropli roztworu azotanu srebra, który może podrażnić spojówki. W tym przypadku ropienie ustąpi samoczynnie po kilku dniach; 

  • niedrożny kanalik łzowy – niemal połowa noworodków przychodzi na świat z nie do końca ukształtowanymi przewodami nosowo-łzowymi. Ich zablokowanie skutkuje zbieraniem nadmiaru płynu w oczkach. Przypadłość ta wymaga konsultacji z pediatra i okulistą, gdyż wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli jest niegroźna, maluszkowi pomogą specjalne masaże lub krople do oczu z antybiotykiem. Przy zaostrzonych objawach konieczne może się okazać przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego; 

  • alergia – kontakt z alergenem może wywołać alergiczne zapalenie spojówek. Rozpoznasz je po takich objawach, jak zaczerwienienie, łzawienie czy swędzenie oczu. W tym przypadku w oczkach pojawia się wydzielina, która jest nieco inna niż wydzielina ropna aby się jej pozbyć z oczu u noworodka, trzeba odizolować dziecko od czynnika, który je uczula, albo stosować prewencyjnie leki przeciwalergiczne, warto również skontaktować się z lekarzem; 

  • niewłaściwa higiena lub jej brak – przemywanie oczu noworodka powinno być stałym rytuałem pielęgnacyjnym, tak jak kąpiel. Co więcej, trzeba też dbać o czystość rączek maluszka, którymi często dotyka oczu, wprowadzając do nich zarazki. Pamiętaj o tym, że niemowlę nie jest w stanie zrozumieć podstawowych zasad higieny. Co za tym idzie, to rodzic jest odpowiedzialny za to, by o nią dbać i często myć jego rączki odpowiednimi kosmetykami, np. Mydłem dla niemowląt Bambino. O tym, jak to robić, przeczytasz w naszym artykule: Jak i czym myć rączki niemowlakowi? 
     

Czy ropiejące oko noworodka wymaga konsultacji z lekarzem? 

Często można spotkać się z opinią, że ropiejące oczko u noworodka nie jest niczym groźnym i nie wymaga wizyty u lekarza. O ile ta pierwsza część zazwyczaj jest zgodna z prawdą, o tyle druga już niezupełnie. Dlaczego? 

Nawet jeśli przyczyna ropienia oka u noworodka jest błaha i uciążliwe objawy ustąpią samoczynnie w ciągu kilku dni, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj o tym, że oczy niemowlęcia są o wiele wrażliwsze niż Twoje. Ty zaś – choć starasz się robić dla niego wszystko, co najlepsze – nie jesteś specjalistą i nie masz stuprocentowej pewności, że Twoja diagnoza jest słuszna. 

Ropiejące oko u dziecka – domowe sposoby 

Zaropiałe oczko u noworodka może powodować dyskomfort – szczególnie wtedy, gdy zasklepiona ropa nie pozwala na jego otworzenie. Co możesz zrobić, by przynieść maluszkowi ulgę? Przemywać okolice oczka letnią, przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Wacik przesuwaj delikatnie od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Wymieniaj go po jednokrotnym przetarciu zaropiałego oczka u noworodka. Uważaj też podczas kąpieli, by nie sprawić dziecku dodatkowego bólu przez używanie kosmetyków, które mogą szczypać w oczy. Pomocne może się także okazać stosowanie tzw. sztucznych łez, które nawilżają i ułatwiają wypłukiwanie ropy. 

Gdy infekcja oka dotyka Ciebie, przemywasz je wacikiem nasączonym naparem z rumianku? W przypadku małego dziecka nie jest to najlepszym pomysłem. Dlaczego? Ziołowe preparaty – choć naturalne – mają potencjał uczulający, a wrażliwa, cienka skóra niemowlęcia jest bardzo podatna na powstawanie podrażnień. 

Przyjrzyj się również naszej ofercie kosmetyków dla niemowląt o hiperdelikatnych formułach dopasowanych do potrzeb Twojego maluszka.