Jesienny spacer z dzieckiem  – jak się przygotować i co na niego zabrać?

Jesienny spacer z dzieckiem – jak się przygotować i co na niego zabrać?

Koniec lata nie musi oznaczać końca spacerów i beztroskich zabaw na świeżym powietrzu. Jesienią maluchy niezmiennie potrzebują świeżego powietrza, a piesza przechadzka o tej porze roku może dostarczyć im zupełnie nowych, wyjątkowych wrażeń. Tylko jak się przygotować na jesienny spacer z dzieckiem? 

Jak ubrać dziecko na spacer? 

Najczęściej w drugim miesiącu życia u dziecka kształtuje się odczuwanie temperatury – jego ciało zaczyna regulować temperaturę i ją wyrównywać. Jeśli więc nie jest to pierwszy spacer z noworodkiem, a przechadzka z nieco starszym niemowlakiem, ubierz dziecko podobnie do siebie. Musisz tylko uwzględnić fakt, że maluch w wózku praktycznie się nie porusza, a zazwyczaj też ucina sobie drzemkę podczas spaceru. 

Jak zatem ubrać niemowlaka na jesienny spacer? Popularna zasada mówi o tym, by założyć dziecku o jedną warstwę więcej niż sobie. Dobrze sprawdzi się strój „na cebulkę”, który w każdej chwili pozwala zdjąć lub założyć kolejną warstwę. Dobierając poszczególne elementy garderoby, zwróć też uwagę, by ubrania znajdujące się najbliżej ciała były wykonane z materiałów zapewniających termoregulację – polecane są zwłaszcza tkaniny, które przepuszczają powietrze, ale nie chłoną wilgoci. Istotny jest również materiał wykonania czapeczki, szczególnie jeśli dziecko leży w gondoli lub jest w inny sposób osłonięte od wiatru. 

Nieco inne zasady obowiązują przy kilkuletnich, biegających pociechach. Jak ubrać starsze dziecko na jesienny spacer? Także w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem jest strój „na cebulkę” – w razie potrzeby można zdjąć lub założyć dodatkową warstwę. Jako że aktywność wzmaga pocenie, najlepiej postawić na naturalne materiały wspomagające termoregulację i zapewniające skórze oddychalność. Dobrym rozwiązaniem jest także bielizna termoaktywna, która nie chłonie wilgoci. Nie zapomnij też o dopasowaniu odpowiednich butów, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się po wilgotnej nawierzchni lub kałużach. 

Jesienny spacer – o czym jeszcze pamiętać? 

Istnieje jeszcze kilka cennych wskazówek, o których warto pamiętać zarówno przygotowując się do spaceru z dzieckiem, jak i w trakcie przechadzki: 

  • w miarę możliwości spacer staraj się planować w okolicach południa – wtedy zazwyczaj jest najcieplej; 

  • nie dopuść do przegrzania dziecka – gdy dziecko się spoci, może łatwiej się przeziębić; 

  • regularnie sprawdzaj, czy dziecku nie jest za zimno lub za gorąco – możesz to ocenić, dotykając karku pociechy. Jeśli skóra w tym miejscu jest spocona i gorąca, dziecku jest za ciepło, jeśli zaś jest zimna, malec marznie; 

  • wchodząc z dzieckiem do sklepu lub innego pomieszczenia, rozepnij mu kurtkę, zdejmij czapkę i szalik; 

  • nie bójcie się deszczu! Załóżcie kalosze, kurtki przeciwdeszczowe i brodźcie do woli w kałużach. Jeśli jednak w trakcie spaceru dziecko przemoczy stópki, wróćcie do domu, przygotuj malcowi ciepłą kąpiel, a następnie załóż mu skarpetki i podaj coś ciepłego do picia. 

Krem ochronny dla dzieci – niezbędny przed spacerem 

Przygotowując się do spaceru z dzieckiem, nie zapomnij o nałożeniu na buzię malca kremu ochronnego. Choć obecnie kosmetyki dla dzieci wykazują działanie natychmiast po zastosowaniu, krem dobrze jest zaaplikować około 15 minut przed wyjściem z domu. Dzięki temu zyskasz pewność, że skóra Twojej pociechy jest odpowiednio chroniona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym niskich temperatur, wiatru czy opadów deszczu. Warto postawić na krem ochronny do twarzy z filtrem – promienie UV oddziałują na skórę nie tylko w letnie, słoneczne dni, ale także te w jesienne i pochmurne. 

O prawidłową pielęgnację należy zatroszczyć się także po spacerze, sięgając pod dobre kosmetyki dla niemowląt. Zapewnić Ci ją pomoże krem ochronny + kojący dla niemowląt i dzieci Bambino. To hiperdelikatny emolient, świetny jako krem po kąpieli, którego można używać już w pierwszych dniach życia Twojej pociechy. Krem doskonale nadaje się do codziennej pielęgnacji, także skóry atopowej, alergicznej i wrażliwej, wyjątkowo podatnej na podrażnienia. Przy starszych pociechach po dniu spędzonym na świeżym powietrzu wybierz krem do buzi i ciała Bambino DZIECIAKI, który intensywnie nawilża, koi i chroni skórę przed wysuszeniem. Lekka konsystencja natomiast sprawia, że krem łatwo się nakłada i błyskawicznie się wchłania. 

Spacer po parku i nie tylko – co ze sobą zabrać? 

Przygotowując się do spaceru z niemowlęciem, pamiętaj też o zabraniu kilku przedmiotów, które mogą okazać się niezbędne nawet w trakcie krótkiej przechadzki. Są to: 

  • pieluszka tetrowa – wytrzesz nią buzię dziecka lub osłonisz się przy karmieniu; 

  • dwie pieluszki jednorazowe; 

Podczas spaceru dziecko dotlenia się i wzmacnia swoją odporność. Nie rezygnuj więc z jesiennych spacerów – pamiętaj tylko o doborze odpowiedniego stroju oraz spakowaniu niezbędnych podczas przechadzki przedmiotów i ciesz się każdą chwilą spędzoną na świeżym powietrzu.