Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
Klikając przycisk „Wyrażam zgodę”, akceptujesz stosowanie przez nas narzędzi międzywitrynowych do przekazywania Ci indywidualnych informacji w celach marketingowych poprzez partnerów, również poza naszą stroną internetową. Narzędzia te pozwalają nam prezentować spersonalizowane reklamy internetowe, a także korzystać z rozszerzonych możliwości analizy i oceny grup docelowych oraz zachowania użytkowników. Wyrażasz też zgodę na to, że dane te mogą być przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych bez żadnych środków prawnych.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, klikając tutaj.
WYRAŻAM ZGODĘ
> DOSTOSUJ
Trądzik noworodkowy – jak rozpoznać i leczyć?

Trądzik noworodkowy – jak rozpoznać i leczyć?

Na buzi Twojego maluszka z dnia na dzień pojawiły się drobne, czerwone krostki? Mogą być oznaką trądziku niemowlęcego – łagodnego rumienia, który nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Zobacz, co powinieneś o tym wiedzieć. 

Czym jest trądzik noworodkowy? 

Trądzik noworodkowy dotyka maluchy od 1. dnia do ok. 6. tygodnia życia i występuje dość często – szacuje się, że cierpi na niego nawet 20% wszystkich nowonarodzonych dzieci. Rozpoznasz go po małych grudkach pojawiających się na buzi symetrycznie – najczęściej na czole, policzkach i brodzie. Skóra na pozostałych partiach ciała pozostaje jednak gładka i bez zmian chorobowych.  

Co powoduje te wykwity? Choć nie stwierdzono tego oficjalnie, lekarze skłaniają się ku teorii łączącej jego występowanie z zaburzeniami równowagi hormonalnej małego organizmu. Te z kolei mogą być wywoływane obecnością hormonów androgenowych przekazanych przez mamę z mlekiem albo nawet wcześniej, gdy dziecko znajdowało się jeszcze bezpiecznie w brzuchu.  

Trądzik noworodkowy mogą też powodować przegrzanie wrażliwej skóry dziecka oraz stosowanie niedopasowanych, niehipoalergicznych kosmetyków, które ją podrażniły. Aby zapobiegać wywołaniu choroby przez te czynniki, zwracaj uwagę na to, w co ubierasz swojego maluszka i w czym pierzesz jego ubranka. Unikaj sztucznych, nieprzepuszczających powietrza tkanin oraz drażniących detergentów. 

Trądzik noworodkowy – czym leczyć i ile trwa? 

Czy te krostki są groźne? O ile są to zmiany niezapalne i nieropne, to nie masz się czym martwić. Wykwity nie swędzą, więc maluch wcale ich nie czuje. Znikną samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach, a ich ustąpienie możesz przyspieszyć, wdrażając odpowiednią pielęgnację. Przemywaj objętą zmianami chorobowymi skórę wacikiem namoczonym w letniej wodzie z delikatnym emolientem. Pomóc może też ciepła kąpiel z dodatkiem odrobiny kosmetyku emolientowego.  

Czy trądzik noworodkowy wymaga wizyty u lekarza? Teoretycznie nie, ale zawsze warto potwierdzić diagnozę i wykluczyć inne potencjalne przyczyny powstawania wysypki, jak np. najróżniejsze infekcje na podłożu wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym. 

Uważaj na to, by nie rozdrapywać ani nie wyciskać zmian na buzi dziecka. Jego naskórek jest jeszcze bardzo wrażliwy, a co za tym idzie – każda taka ingerencja w jego strukturę może pozostawić trwały ślad w postaci blizny. Zmiany możesz ewentualnie delikatnie zasuszać, używając maści na trądzik noworodkowy. Zanim po nią sięgniesz, poradź się lekarza, aby zyskać pewność, że to dobry pomysł w przypadku Twojego maluszka. 

Trądzik noworodkowy a niemowlęcy 

Jeśli charakterystyczne krostki pojawią się na twarzy nieco starszego dziecka, masz do czynienia z trądzikiem niemowlęcym, który jest poważniejszym schorzeniem. Drobne zmiany skórne mogą bowiem przeradzać się w większe, bolesne guzki i ropne cysty, które mogą się skończyć powstaniem blizn. 

O ile w przypadku łagodnie przebiegającego trądziku noworodkowego nie trzeba konsultować się ze specjalistą, typ niemowlęcy wymaga wizyty u lekarza. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może się to skończyć nawet kuracją antybiotykową – doustną lub w postaci maści do smarowania miejscowego. 

Dbaj o skórę maluszka od pierwszych dni życia 

Wrażliwa skóra Twojego dziecka wymaga specjalnej, hiperdelikatnej pielęgnacji na co dzień. Aby mieć pewność, że będzie dla niego w pełni bezpieczna, sięgaj tylko po sprawdzone, znane i lubiane od lat kosmetyki dla niemowlątPianka do mycia BAMBINO pomoże oczyścić naskórek maluszka, Hipoalergiczne mleczko dla niemowląt BAMBINO o formule wzbogaconej witaminą E perfekcyjnie go nawilży, a Legendarna oliwka dla dzieci BAMBINO natłuści i uprzyjemni masaż wykonywany przez mamę czy tatę. O jej innych zastosowaniach przeczytasz tutaj: Oliwka Bambino na ciemieniuchę? Tak!