Trądzik noworodkowy – jak rozpoznać i leczyć?
Na buzi Twojego maluszka z dnia na dzień pojawiły się drobne, czerwone krostki? Mogą być oznaką trądziku niemowlęcego – łagodnego rumienia, który nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Zobacz, co powinieneś o tym wiedzieć.
Czym jest trądzik noworodkowy?
Trądzik noworodkowy dotyka maluchy od 1. dnia do ok. 6. tygodnia życia i występuje dość często – szacuje się, że cierpi na niego nawet 20% wszystkich nowonarodzonych dzieci. Rozpoznasz go po małych grudkach pojawiających się na buzi symetrycznie – najczęściej na czole, policzkach i brodzie. Skóra na pozostałych partiach ciała pozostaje jednak gładka i bez zmian chorobowych.
Co powoduje te wykwity? Choć nie stwierdzono tego oficjalnie, lekarze skłaniają się ku teorii łączącej jego występowanie z zaburzeniami równowagi hormonalnej małego organizmu. Te z kolei mogą być wywoływane obecnością hormonów androgenowych przekazanych przez mamę z mlekiem albo nawet wcześniej, gdy dziecko znajdowało się jeszcze bezpiecznie w brzuchu.
Trądzik noworodkowy mogą też powodować przegrzanie wrażliwej skóry dziecka oraz stosowanie niedopasowanych, niehipoalergicznych kosmetyków, które ją podrażniły. Aby zapobiegać wywołaniu choroby przez te czynniki, zwracaj uwagę na to, w co ubierasz swojego maluszka i w czym pierzesz jego ubranka. Unikaj sztucznych, nieprzepuszczających powietrza tkanin oraz drażniących detergentów.
Trądzik noworodkowy – czym leczyć i ile trwa?
Czy te krostki są groźne? O ile są to zmiany niezapalne i nieropne, to nie masz się czym martwić. Wykwity nie swędzą, więc maluch wcale ich nie czuje. Znikną samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach, a ich ustąpienie możesz przyspieszyć, wdrażając odpowiednią pielęgnację. Przemywaj objętą zmianami chorobowymi skórę wacikiem namoczonym w letniej wodzie z delikatnym emolientem. Pomóc może też ciepła kąpiel z dodatkiem odrobiny kosmetyku emolientowego.
Czy trądzik noworodkowy wymaga wizyty u lekarza? Teoretycznie nie, ale zawsze warto potwierdzić diagnozę i wykluczyć inne potencjalne przyczyny powstawania wysypki, jak np. najróżniejsze infekcje na podłożu wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym.
Uważaj na to, by nie rozdrapywać ani nie wyciskać zmian na buzi dziecka. Jego naskórek jest jeszcze bardzo wrażliwy, a co za tym idzie – każda taka ingerencja w jego strukturę może pozostawić trwały ślad w postaci blizny. Zmiany możesz ewentualnie delikatnie zasuszać, używając maści na trądzik noworodkowy. Zanim po nią sięgniesz, poradź się lekarza, aby zyskać pewność, że to dobry pomysł w przypadku Twojego maluszka.
Trądzik noworodkowy a niemowlęcy
Jeśli charakterystyczne krostki pojawią się na twarzy nieco starszego dziecka, masz do czynienia z trądzikiem niemowlęcym, który jest poważniejszym schorzeniem. Drobne zmiany skórne mogą bowiem przeradzać się w większe, bolesne guzki i ropne cysty, które mogą się skończyć powstaniem blizn.
O ile w przypadku łagodnie przebiegającego trądziku noworodkowego nie trzeba konsultować się ze specjalistą, typ niemowlęcy wymaga wizyty u lekarza. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może się to skończyć nawet kuracją antybiotykową – doustną lub w postaci maści do smarowania miejscowego.
Dbaj o skórę maluszka od pierwszych dni życia
Wrażliwa skóra Twojego dziecka wymaga specjalnej, hiperdelikatnej pielęgnacji na co dzień. Aby mieć pewność, że będzie dla niego w pełni bezpieczna, sięgaj tylko po sprawdzone, znane i lubiane od lat kosmetyki dla niemowląt. Pianka do mycia BAMBINO pomoże oczyścić naskórek maluszka, Hipoalergiczne mleczko dla niemowląt BAMBINO o formule wzbogaconej witaminą E perfekcyjnie go nawilży, a Legendarna oliwka dla dzieci BAMBINO natłuści i uprzyjemni masaż wykonywany przez mamę czy tatę. O jej innych zastosowaniach przeczytasz tutaj: Oliwka Bambino na ciemieniuchę? Tak!