Oliwka Bambino na ciemieniuchę? Tak!
Nie boli, nie swędzi i nie jest niebezpieczna dla dziecka, ale wygląda mało estetycznie i wymaga specjalnej pielęgnacji. Ciemieniucha pojawia się najczęściej w okolicy owłosionej skóry głowy, a więc tam, gdzie wydzielanie gruczołów łojowych nasilone jest najbardziej. Wyglądem przypomina żółtą skorupkę, którą można usunąć domowymi sposobami. Podpowiadamy, jak zlikwidować ciemieniuchę za pomocą legendarnej oliwki Bambino.
Ciemieniucha – przyczyny powstawania
W trakcie ciąży dziecko otrzymuje przez łożysko dużą dawkę matczynych hormonów, które będą krążyły w jego organizmie jeszcze przez wiele tygodni po narodzinach. W wyniku działania tych hormonów jego gruczoły łojowe są nadmiernie pobudzane do pracy, czego efektem może być wydostający się na powierzchnię skóry łój, który zasycha razem ze złuszczającym się naskórkiem. Na skórze dziecka pojawiają się żółtawe łuski, które mogą przybrać postać skorupek. Im większe nasilenie łojotoku, tym ciemniejsza ich barwa. Ciemieniucha u niemowlaka pojawia się najczęściej na skórze owłosionej głowy, ale może wystąpić również na powiekach, za uszami, wokół brwi czy w dołach pachwowych. Dotyka noworodków pomiędzy 3. a 6. tygodniem życia i ustępuje z reguły około 3. miesiąca.
Ciemieniucha nie jest wynikiem nieodpowiedniej higieny dziecka, dlatego nie powinna wzbudzać w rodzicach niepokoju czy poczucia wstydu. Nie jest też chorobą – wymaga jedynie odpowiedniej pielęgnacji. Istnieją sprawdzone sposoby na ciemieniuchę, które pozwalają skutecznie ją zwalczyć.
Jak zlikwidować ciemieniuchę? Skuteczne sposoby
Sprawdzony od lat sposób na ciemieniuchę to oczywiście natłuszczanie główki dziecka za pomocą delikatnej oliwki przeznaczonej dla niemowląt. Wystarczy nałożyć oliwkę na skórę głowy dziecka na około 15 minut przed kąpielą. Po kwadransie możesz spróbować delikatnie usunąć łuski za pomocą miękkiej szczoteczki (najlepiej z delikatnym włosiem). Następnie umyj głowę dziecka. Oliwka na ciemieniuchę to sposób, który stosowały już nasze babcie – i nic w tym dziwnego – jest nie tylko skuteczny, ale i całkowicie bezpieczny.
Niektórzy rodzice stosują na ciemieniuchę olej kokosowy, który bardzo dobrze natłuszcza i również jest bezpieczny w użytkowaniu. Sprawdzoną domową metodą jest także usuwanie łusek za pomocą rozmiękczonych otrębów pszennych.
Pamiętaj, że każdy sposób na ciemieniuchę wymaga od Ciebie przede wszystkim cierpliwości. Żółtawe łuski mogą utrzymywać się na skórze dziecka nawet przez kilkanaście dni. Niekiedy mogą też nawracać, dlatego konieczne będzie powtarzanie zabiegów pielęgnacyjnych.
Bambino – legendarna oliwa na ciemieniuchę
Bambino to legendarna oliwka dla dzieci i niemowląt, którą można stosować już od pierwszych dni życia. W jej skład wchodzi między innymi witamina F, która doskonale nawilża skórę i chroni ją przed utratą wody, zapewniając jednocześnie delikatną pielęgnację malucha. Zawartość aż 89% naturalnego olejku sprawia, że zastosowania oliwki Bambino są bardzo szerokie – od pielęgnacji łuszczącej się skóry, aż po odżywianie końcówek włosów – dzięki temu z legendarnego produktu mogą korzystać także dorośli.
Oliwka Bambino będzie świetnym rozwiązaniem na ciemieniuchę – jest wyjątkowo łagodna, dzięki czemu bardzo dobrze nadaje się do pielęgnacji skóry dziecka. Wystarczy przed kąpielą posmarować miejsce z ciemieniuchą oliwką Bambino, umyć głowę dziecka, a po kąpieli przeczesać ją szczoteczką z miękkim włosiem. Zabieg należy powtarzać tak długo, aż usuniesz zrogowaciałą skórę z głowy dziecka.
Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zdrapywać ciemieniuchy. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i takie zabiegi mogą doprowadzić do łatwego jej uszkodzenia, czego efektem będą stany zapalne, wtórne infekcje lub zakażenia bakteryjne. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czym smarować ciemieniuchę, zapomnij o kuchennej oliwie z oliwek, która może ją tylko zaostrzyć. Najlepszym preparatem na ciemieniuchę, również profilaktycznym, będzie oliwka dla dzieci i niemowląt Bambino.