Kolki u dziecka - czym są i jak ich uniknąć?

Kolki u dziecka - czym są i jak ich uniknąć?

Jak to w życiu bywa, gdzieś zawsze czai się mały potwór. Pierwszy, który wkrada się w szczęśliwe chwile mamy i dziecka, nazywa się kolka. Na szczęście potwór ten jest stary jak świat, więc nasze babcie wymyśliły, jak można sobie z nim radzić, i nieraz udawało im się pokonać kolki. Nie bójmy się potworów, tylko pokażmy im, gdzie jest ich miejsce. Oto, jak radzić sobie z kolką.

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka u niemowląt jest szczególnie martwiąca dla rodziców, ponieważ pomimo wielu zbadanych przypadków, jej przyczyny nadal nie są znane. Jest to zjawisko objawiające się szczególnym zachowaniem małego dziecka – bez wyraźnego powodu zanosi się ono głośnym i długotrwałym płaczem, a rodzicom trudno jest niemowlę uspokoić i ukoić. W obliczu takiego zachowania łatwo się poczuć bezsilnym, z jednej strony nie mając lekarstwa na nieustający płacz, a z drugiej tocząc bitwę z myślami, że dziecko z jakiegoś powodu cierpi.

W tym miejscu chcielibyśmy Was, drodzy rodzice, nieco uspokoić. Wbrew powszechnemu wierzeniu na temat kolki u dziecka, nie ma medycznych dowodów na to, że taki płacz jest spowodowany bólem w obrębie jamy brzusznej lub innej części ciała. Jak wspomnieliśmy, przyczyny kolki u niemowląt nie są znane, ale dopuszcza się różne tezy na ten temat – od zaburzeń w funkcjonowaniu systemu nerwowego, przyczyny psychologiczne (np. niepokój rodziców, który udziela się dziecku), czy też problemy gastryczne, np. alergia na składniki mleka czy zaburzenia pracy jelit. Co więcej, uważa się, że większość przypadków kolki niemowlęcej wpada w górny zakres prawidłowego nasilenia płaczu u zdrowych niemowląt – także nie jest to nic nienaturalnego i nie sugeruje nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Jak reagować na kolkę u dziecka?

W takim razie – jak reagować na kolkę? Przede wszystkim, rozważ wizytę u lekarza zanim udasz się do apteki po jakiekolwiek preparaty przeciwko kolce lub wprowadzisz zmiany w sposobie żywienia dziecka. Co prawda lekarz nie wykona żadnych badań na kolkę (ponieważ takowe nie istnieją), ale fachowo ją potwierdzi lub zleci badania aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą objawiać się napadami niepokoju.

Mierząc się z kolką u dziecka w domu powtarzaj sobie, że czas jest Twoim sprzymierzeńcem i że kolka minie. Jednocześnie (chociaż łatwiej powiedzieć niż to zrobić), staraj się zachować spokój, aby nie stresować siebie i dziecka w dalszym stopniu. Kiedy pojawi się objaw kolki, czyli narastający niepokój dziecka, który przechodzi w trudny do ukojenia płacz, możesz także wspierać maleństwo i stosować opisane przez nas niżej metody, aby załagodzić intensywność płaczu.

Sposoby na kolkę niemowlęcą

Niestety, żaden znany lek ani sposób postępowania nie likwiduje kolki u niemowlaka. Nie sięgaj też pochopnie po leki, kiedy nie masz pewności że to kolka – tak, jak pisaliśmy wyżej, warto to potwierdzić z lekarzem. Co więc możecie zrobić jako rodzice? Na pewno celować w zmniejszenie nasilenia rozpaczliwego płaczu. Oto kilka prostych sposobów na kolkę niemowlęcą:

  • Sprawdź, czy dziecko nie jest przegrzane – najlepiej, aby miejsce w którym śpi niemowlę miało temperaturę 20-21°C. Czasem odkrycie lub rozebranie dziecka robi dużą różnicę w jego zachowaniu! Możesz także wywietrzyć pokój, jeśli zbyt mocno się nagrzał.
  • Nie wystawiaj dziecka na kontakt z dymem papierosowym lub fajką!
  • Ogranicz ilość bodźców, które „atakują” dziecko z otoczenia: mowa tutaj zarówno o świetle czy hałasie, ale także dużej ilości osób wokół dziecka czy też udzielający się dziecku niepokój rodziców. Czasami dobra dla dziecka jest zmiana otoczenia, np. w postaci przejażdżki samochodem.
  • Zapewnij dziecku bliskość i dotyk, np. w postaci delikatnego masażu brzuszka lub pleców, łagodnego kołysania, czy przyłożenia ciepłej pieluszki do ciałka.
  • Lekarz może zalecić także dalsze działania, np. zmiany w diecie czy włączenie do niej preparatu probiotycznego.

Oczywiście – umiar jest kluczem. Przy stosowaniu tych metod pamiętajcie o kierowaniu się zdrowym rozsądkiem, aby niepotrzebnie nie popadać w przesadę.

Herbatka z kopru włoskiego – tak czy nie?

Ten domowy sposób to pierwsza rzecz, którą pewnie podsunie Ci babcia bądź mama. Choć przed laty napar z kopru stosowany był niemal w każdym domu, w którym pojawiło się niemowlę, dziś jest to sposób stanowczo odradzany przez ekspertów. Zgodnie ze Stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (aktualizacja dokumentów ze stycznia 2021), brakuje właściwych danych, które potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania kopru włoskiego (herbaty z kopru i oleju) u dzieci do momentu ukończenia 4. roku życia.

Płacz dziecka jest jednym z najbardziej bolesnych przeżyć dla każdej mamy i od momentu narodzin dziecka jest już wpisany w jej życie. Jeżeli trudno Ci poradzić sobie w takich momentach, przypomnij sobie, jak bliskość Twojej mamy działała kojąco na Ciebie i bądź pewna, że ten płaczący maluszek czuje Twoje wsparcie, nawet gdy płacz nie mija.

Prezentowane artykuły mają wyłącznie informacyjny charakter i nie stanowią porady medycznej, w szczególności treści zawarte w niniejszym artykule nie mają na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Zastosowanie jakichkolwiek treści, w szczególności związanych z wiedza specjalistyczną w tym medyczną, wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej. W każdym przypadku problemów zdrowotnych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który indywidualnie ocenia przypadek i ustala odpowiednie postępowanie na podstawie wskazań medycznych. Zachęcamy również do wykonywania regularnych badań profilaktycznych i kontrolnych.

Żródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5385301/

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz