Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
Klikając przycisk „Wyrażam zgodę”, akceptujesz stosowanie przez nas narzędzi międzywitrynowych do przekazywania Ci indywidualnych informacji w celach marketingowych poprzez partnerów, również poza naszą stroną internetową. Narzędzia te pozwalają nam prezentować spersonalizowane reklamy internetowe, a także korzystać z rozszerzonych możliwości analizy i oceny grup docelowych oraz zachowania użytkowników. Wyrażasz też zgodę na to, że dane te mogą być przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych bez żadnych środków prawnych.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, klikając tutaj.
WYRAŻAM ZGODĘ
> DOSTOSUJ
Kolki u dziecka - czym są i jak ich uniknąć?

Kolki u dziecka - czym są i jak ich uniknąć?

Jak to w życiu bywa, gdzieś zawsze czai się mały potwór. Pierwszy, który wkrada się w szczęśliwe chwile mamy i dziecka, nazywa się kolka. Na szczęście potwór ten jest stary jak świat, więc nasze babcie wymyśliły, jak można sobie z nim radzić, i nieraz udawało im się pokonać kolki. Nie bójmy się potworów, tylko pokażmy im, gdzie jest ich miejsce. Oto, jak radzić sobie z kolką.

Jak reagować na kolkę u dziecka?

Po pierwsze, powtarzaj sobie, że czas jest Twoim sprzymierzeńcem i że kolka z czasem minie. Przyczyny kolki nie są do końca znane, ale wiadomo, że to dolegliwości układu pokarmowego, który każdego dnia jest coraz lepiej przystosowany do nowego życia, lecz nadal potrzebuje czasu.

Po drugie, kiedy pojawi się objaw kolki, czyli narastający niepokój dziecka, który przechodzi w trudny do ukojenia płacz, próbuj wspierać maleństwo, stosując opisane przez nas metody.

Sposoby na kolkę niemowlęcą

Zrób czuły masaż brzuszka – ułóż niemowlę w pozycji półleżącej, nałóż na dłoń odrobinę delikatnego kremu pielęgnacyjnego Bambino i rozpocznij masaż, lekko ugniatając brzuszek niemowlaka. W trakcie zabiegu często zmieniaj tempo i nasilenie dotyku. Pamiętaj jednak, aby cały czas obserwować dziecko – jego reakcje pozwolą Ci prawidłowo ocenić skuteczność masażu.

Oprócz brzuszka możesz delikatnie masować plecki. W tym celu ułóż dziecko na brzuszku i wykonaj masaż. Może to wspomóc wydalenie gazów i usprawnić pracę jelit.

Ulgę mogą przynieść ciepłe okłady na brzuszek – np. ciepła pieluszka.

Możesz włączyć suszarkę do włosów albo odkurzacz lub skorzystać z aplikacji z tymi dźwiękami – monotonne, szumiące dźwięki na niejedno dziecko działają kojąco, bo przypominają dźwięki, które docierały do maluszka, kiedy bezpiecznie rozwijał się w brzuchu mamy.  

Herbatka z kopru włoskiego – tak czy nie?

Ten domowy sposób to pierwsza rzecz, którą pewnie podsunie Ci babcia bądź mama. Choć przed laty napar z kopru stosowany był niemal w każdym domu, w którym pojawiło się niemowlę, dziś jest to sposób stanowczo odradzany przez ekspertów. Zgodnie ze Stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (aktualizacja dokumentów ze stycznia 2021), brakuje właściwych danych, które potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania kopru włoskiego (herbaty z kopru i oleju) u dzieci do momentu ukończenia 4. roku życia.

Płacz dziecka jest jednym z najbardziej bolesnych przeżyć dla każdej mamy i od momentu narodzin dziecka jest już wpisany w jej życie. Jeżeli trudno Ci poradzić sobie w takich momentach, przypomnij sobie, jak bliskość Twojej mamy działała kojąco na Ciebie i bądź pewna, że ten płaczący maluszek czuje Twoje wsparcie, nawet gdy płacz nie mija.