Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz nie wyrazić na to zgody, klikając tutaj.

Używamy narzędzi, by zapewnić Ci indywidualną informację produktową o przeznaczeniu marketingowym, również poza naszą stroną internetową. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
OK Zmień ustawienia
Kolki u dziecka - czym są i jak ich uniknąć?

Kolki u dziecka - czym są i jak ich uniknąć?


Jak to w życiu bywa, gdzieś zawsze czai się mały potwór. Pierwszy, który wkrada się w szczęśliwe chwile mamy i dziecka, nazywa się kolka. Na szczęście potwór ten jest stary jak świat, więc nasze babcie wymyśliły, jak można sobie z nim radzić, i nieraz udawało im się pokonać kolki. Nie bójmy się potworów, tylko pokażmy im, gdzie jest ich miejsce. A oto jak z kolką sobie radzić. 

Jak reagować na kolkę u dziecka? 

Po pierwsze, powtarzaj sobie, że czas jest Twoim sprzymierzeńcem i że kolka z czasem minie. Przyczyny kolki nie są do końca znane, ale wiadomo, że to dolegliwości układu pokarmowego, który każdego dnia jest coraz lepiej przystosowany do nowego życia, lecz nadal potrzebuje czasu. 

Po drugie, kiedy pojawi się objaw kolki, czyli narastający niepokój dziecka, który przechodzi w trudny do ukojenia płacz, próbuj wspierać maleństwo, stosując opisane przez nas metody. 

Sposoby na kolkę niemowlęcą 

  • Zrób czuły masaż brzuszka – ułóż niemowlę w pozycji półleżącej, nałóż na dłoń odrobinę delikatnego kremu pielęgnacyjnego Bambino i rozpocznij masaż, lekko ugniatając brzuszek niemowlaka. W trakcie zabiegu często zmieniaj tempo i nasilenie dotyku. Pamiętaj jednak, aby cały czas obserwować dziecko – jego reakcje pozwolą Ci prawidłowo ocenić skuteczność masażu. 

  • Oprócz brzuszka możesz delikatnie masować plecki. W tym celu ułóż dziecko na brzuszku i wykonaj masaż. Może to wspomóc wydalenie gazów i usprawnić pracę jelit. 

  • Spróbuj podać dziecku napar z kopru włoskiego – zioła działają rozkurczająco. 

  • Ulgę mogą przynieść ciepłe okłady na brzuszek – np. ciepła pieluszka. 

  • Możesz włączyć suszarkę do włosów albo odkurzacz lub skorzystać z aplikacji z tymi dźwiękami – monotonne, szumiące dźwięki na niejedno dziecko działają kojąco, bo przypominają dźwięki, które docierały do maluszka, kiedy bezpiecznie rozwijał się w brzuchu mamy.   

Płacz dziecka jest jednym z najbardziej bolesnych przeżyć dla każdej mamy i od momentu narodzin dziecka jest już wpisany w jej życie. Jeżeli trudno Ci poradzić sobie w takich momentach, przypomnij sobie, jak bliskość Twojej mamy działała kojąco na Ciebie i bądź pewna, że ten płaczący maluszek czuje Twoje wsparcie, nawet gdy płacz nie mija.