Zabawy w wannie nie tylko dla maluchów

Zabawy w wannie nie tylko dla maluchów

 

Dzieciaki kochają kąpiele. Niemowlaki mają zazwyczaj cały arsenał kaczuszek, pojemniczków i gumowych pingwinków, które towarzyszą im w zabawach z pianą. O uatrakcyjnieniu pobytu w wannie przedszkolaka myślimy już mniej. A szkoda. To moment dnia, kiedy dziecko może świetnie rozluźnić się, wesoło pobawić, spędzić miło czas z rodzicem, który pomaga w kąpieli. 
Nie zachęcamy do zakupów kąpielowych gadżetów, a do uruchomienia wyobraźni. Połączcie pożyteczne z przyjemnym, bawcie się razem z Bolkiem i Lolkiem z naszych opakowań. 

Nauka w kąpieli.

Zabawy w wannie to świetna okazja do uczenia dziecka różnych rzeczy. Możecie na przykład liczyć – paluszki, kolanka, pomogą w tym wierszyki:

Policzymy, co się ma: 
mam dwie ręce, łokcie dwa, 
dwa kolana, nogi dwie
– wszystko pięknie zgadza się.
Dwoje uszu, oczka dwa, 
no i buzię też się ma. 

Kąpiel może być tez pierwsza lekcją fizyki. Pokazujcie, że część przedmiotów tonie, a część pływa po powierzchni – możecie bawić się zwykłą papierową łódeczką. To również świetna okazja do nauki wierszyków – po polsku lub po angielsku – dzieci przyswajają je doskonale.:

Head, shoulders, knees and toes, knees and toes.
Head, shoulders, knees and toes, knees and toes.
And eyes and ears and mouth and mouth and nose.
Head, shoulders, knees and toes, knees and toes, knees and toes.

(tłum. Głowa, ramiona, palce nóg, palce nóg.
Głowa, ramiona, palce nóg, palce nóg,
Oczy, uszy, usta, nos,
Głowa, ramiona, palce nóg, palce nóg).

Mały nurek

W kąpieli możecie zrobić też pierwsze przymiarki do nauki pływania.  Najpierw maluch musi nauczyć się leżeć swobodnie na plecach w wodzie. Potem – obracać się na boki. A jeszcze później obrócić się na brzuch i zanurzyć twarz.  We własnej wannie dużo szybciej dziecko oswoi się z wodą wpadającą do uszu. Nauka pływania w basenie, to będzie pestka.

Wodny kucharz

Do tej zabawy przyda Wam się chochelka i miska. Maluch może przygotowywać własną miksturę – danie z szamponu, mydła i piany, a potem polewać nią brzuch albo głowę. Nawet nie zauważy, że przy okazji się umył.

Rośniemy

Dzieci uwielbiają konewki. Jeśli znajdziecie jakąś lekką plastikową – to może się ona także przydać do bezstresowego mycia włosków. Przekonajcie dziecko, że ma udawać kwiatek, który właśnie podlewacie. Spłukiwanie włosów stanie się frajdą, zamiast stresem. 

Baju baju

Nasze opakowania z Bolkiem i Lolkiem też mogą uatrakcyjnić kąpiel. Formujcie góry piany i latajcie małym stworzonym z produktu samolocikiem wokół głowy przedszkolaka, lub pływajcie łódką na szalonym morzu!  Jak stworzyć taką łódkę dowiecie się TUTAJ. Niech śmieszna lokomotywa z rysunkowymi bohaterami okrąża wannę i zatrzymuje się tylko na hasło, które wymyśli maluch. Bawcie się i śmiejcie, niech każdy dzień waszego przedszkolaka kończy się radośnie, a kąpiel i pielęgnacja z Bambino kojarzy się ze świetną zabawą.