Plączące się włosy. Jak sprawić, by włosy plątały się mniej?

Plączące się włosy u dzieci i dorosłych - co robić?

Plączące się włosy psują nie tylko fryzurę, ale też nastrój, niezależnie od tego, czy są problemem dorosłych, czy dzieci. Ponadto ciągłe rozczesywanie kołtunów i szukanie produktów, które pozwolą uporać się z nimi, zabiera czas. W naszym artykule zebraliśmy informacje o najczęstszych przyczynach plączących się włosów. Doradzamy także, jak dobrać szampon i odżywkę na plączące się włosy oraz w jaki sposób poprawić ich codzienną pielęgnację.

Plączące się włosy - przyczyny

Plączące się włosy to problem, który może spotkać każdą osobę. Mitem jest więc przekonanie, że osoby z dłuższymi lub mocniej skręconymi pasmami są bardziej narażone na kołtuniące się włosy. Przyczyna plączących się włosów leży nie w ich długości, czy teksturze, a w złej pielęgnacji i nieodpowiednim doborze kosmetyków.

Po pierwsze przesuszenie. To właśnie pozbawione naturalnej wilgotności włosy podatne są na powstawanie kołtunów. Do utraty wilgoci z wnętrza włosa doprowadzają takie zabiegi jak prostowanie, czy suszenie w zbyt wysokich temperaturach oraz rozjaśnianie i za częste koloryzacje, które niszczą jego strukturę.

Nieodpowiednia pielęgnacja to kolejny wróg wrażliwych włosów. Szampony o wysokim pH wysuszają kosmyki i doprowadzają je do puszenia oraz plątania. O tym, jak zapanować nad tym problemem, przeczytasz tutaj: Co na puszące się włosy? Porady dla dzieci i dorosłych.

Jesienno-zimowy okres nie sprzyja utrzymaniu nienagannej fryzury. Kołtuniące się włosy w kontakcie z wiatrem czy swetrami stają się jeszcze bardziej niesforne. Z kolei jeśli Twoją bolączką są plączące się włosy z tyłu głowy, przyczyną może być ich kontakt z materiałem czapki.

Nie tylko czynniki zewnętrzne mają wpływ na kondycję naszych włosów. Gdy problem plączących włosów nie mija, mimo wprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji, przyjrzyj się bliżej swojej diecie. Być może występuje w niej niedobór witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Pielęgnacja plączących się włosów u dzieci

Plączące się włosy u dziecka mogą zniechęcić je do kąpieli. O tym, jak myć głowę dziecku, pisaliśmy w artykule Jak myć głowę dziecku. 3 kosmetyki i 5 trików.

Dobór kosmetyków dla dzieci do mycia głowy powinien być podyktowany nie tylko rozwiązaniem problemu plączących się włosów, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Delikatna skóra dzieci wymaga produktu delikatnego, który łagodnie oczyści oraz oczywiście nawilży włosy i skórę głowy. Zwróć uwagę także na obecność pielęgnacyjnych składników, takich jak witamina B3, czy bisabolol.

Świetnym wyborem jest delikatny szampon z linii kosmetyków Bambino DZIECIAKI. Dzięki swojej formule łagodnie myje, nawilża i pielęgnuje skórę głowy, nie podrażniając przy tym oczu. Dobrze dobrany szampon sprawi, że mycie włosów stanie się świetną zabawą. Przeczytaj o tym w artykule: Mycie włosków – świetna zabawa.

Co na plączące się włosy u dorosłych?

Domowe sposoby na plączące się włosy u dorosłych także powinny uwzględniać odpowiednie produkty pielęgnacyjne. Trafnym wyborem kosmetyków dla rodziny do mycia głowy są te z linii kosmetyków Bambino RODZINA. Sprawdzony i bezpieczny szampon nawilżający o formule wzbogaconej o drogocenne składniki i ekstrakty pochodzenia naturalnego, nawilży skórę głowy oraz wzmocni włosy nadając im blasku.

Szukając odżywki na plączące się włosy, pamiętaj, by nie obciążała ich zanadto. Wybieraj kosmetyki o prostym składzie. Pozwolą one zachować odpowiednie nawilżenie, jednak bez efektu przetłuszczania. Świetną alternatywą, która odżywi włosy i skutecznie pomoże zwłaszcza w problemie plączących się końcówek włosów, jest oliwka Bambino. Regularnie wcieraj ją w dolną część kosmyków, a Twoje włosy odzyskają zdrowy wygląd, staną się nawilżone i zdrowe.

Ten legendarny kosmetyk ma wiele zastosowań w pielęgnacji głowy – nie tylko nawilży plączące się włosy, ale także ułatwi ich rozczesywanie. Zbyt rzadkie czesanie kołtuniących się włosów jedynie pogorszy ich stan, dlatego tak ważne jest regularne i łagodne szczotkowanie. Wetrzyj kilka kropli oliwki Bambino w kołtun i delikatnie rozczesz go przy pomocy szczotki z naturalnego włosia. Zrób to delikatnie i z wyczuciem. Twoje włosy będą Ci za to wdzięczne.

Przeczytaj także:

Jak często myć włosy? Porady dla dorosłych i dzieci

Szampon dla dzieci i dla dorosłych. Czy to możliwe?