Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
Klikając przycisk „Wyrażam zgodę”, akceptujesz stosowanie przez nas narzędzi międzywitrynowych do przekazywania Ci indywidualnych informacji w celach marketingowych poprzez partnerów, również poza naszą stroną internetową. Narzędzia te pozwalają nam prezentować spersonalizowane reklamy internetowe, a także korzystać z rozszerzonych możliwości analizy i oceny grup docelowych oraz zachowania użytkowników. Wyrażasz też zgodę na to, że dane te mogą być przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych bez żadnych środków prawnych.
Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, klikając tutaj.
WYRAŻAM ZGODĘ
> DOSTOSUJ
Rodzinne pielęgnowanie małych kolanek

Rodzinne pielęgnowanie małych kolanek

Raczkowanie – kiedy maluszek osiąga pierwsze sukcesy

Nareszcie. Mama i tata z dumą patrzą na swoje maleństwo, które dziarsko przesuwa się po podłodze. Zaczęło się. Teraz tata musi przygotować się na wyścigi na czworakach, a mama zwiększyć czujność i pilnować przeszkód na trasie. I oboje muszą zwrócić uwagę na to, że małe kolanka znoszą teraz naprawdę dużo.

Czworakowanie, a raczkowanie

Kiedy maluszek umie już odpychać się rączkami i przesuwać do tyłu, to znaczy, że raczkuje. Jest to przygotowanie do czworakowania, czyli przemieszczania się w przód na kolankach i dłoniach. Czworakowanie powinno być skoordynowane i naprzemienne. Ten etap to nie tylko trening wzmacniający ciała, ale też gimnastyka dla mózgu.

Raczkowanie – kiedy małe kolanka wymagają wsparcia

Jeśli macie w domu małego raczkującego maratończyka – kolana maluszka będą wymagały szczególnej ochrony Najważniejsze – to nawilżanie i natłuszczanie. Nakładajcie cienką warstwę kremu ochronnego po kąpieli. To doskonale zmiękczy naskórek, pomoże wygoić ewentualne mikrourazy i zaczerwienienia. Zabezpieczajcie kolanka miękkim ubrankiem. Obserwujcie skórę maluszka. Jeśli jest szczególnie wrażliwa – może wymagać smarować również w ciągu dnia.

Kiedy czworakowanie zmienia się w marsz na dwóch nóżkach

Etap przemieszczania się przy pomocy 4 kończyn błyskawicznie zamieni się w chodzenia na dwóch nóżkach. Dlatego nie zapominajcie o ochronie stópek. Już za moment one też będą miały ważne zadanie do spełnienia. Przygotujcie je. Natłuszczajcie, nawilżajcie, dbajcie o ochronę najlepiej antypoślizgowymi skarpeteczkami.

Kiedy raczkowanie zdarza się… rodzicom

No i oczywiście – jeśli obok waszego maluszka spędzacie na czworakach większa część dnia – nie krępujcie się pożyczyć odrobiny kremu na waszą skórę. Jest świetny także dla skóry dojrzalszej. To może być miły rytuał dla Was obojga. W końcu nawet najbardziej zabiegani mama i tata też mają prawo do odrobiny pielęgnacji.