Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz nie wyrazić na to zgody, klikając tutaj.

Używamy narzędzi, by zapewnić Ci indywidualną informację produktową o przeznaczeniu marketingowym, również poza naszą stroną internetową. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
OK Zmień ustawienia
Częste przypadłości - odparzenia i potówki

Częste przypadłości - odparzenia i potówki


Ze świecą szukać takiej mamy, której dziecko nie miałoby choć raz w swoim niemowlęcym życiu odparzenia pupy. Równie często występującym problemem u maluchów są potówki – niejedna mama zastanawia się, jak sobie z nimi poradzić. Tematy stare jak świat, a sposoby radzenia sobie z tymi problemami są sprawdzone i proste. 

Co zrobić przy odparzeniach pupy? 

Wszystkiemu winna jest pieluszka. Zatem kiedy pojawi się odparzenie, starajmy się jak najczęściej dawać małej pupie możliwość odpoczywania od pieluszki i wietrzyć pupę dziecka. Świeże powietrze przyspiesza proces gojenia odparzeń. 

Bardzo wskazane są kąpiele z naparem z nagietka, mąką ziemniaczaną lub odrobiną Oliwki dla dzieci i niemowląt Bambino. Na czystą i suchą skórę pupy można stosować zasypkę z mąki ziemniaczanej, delikatnie posypując odparzenia niewielką ilością mąki. W przypadku mocnego odparzenia (silne zaczerwienienie skóry na pośladkach) należy udać się do lekarza po receptę na maści sporządzane w aptekach. Maści takie należy stosować na czystą i suchą skórę, nanosząc niewielką ich ilość na podrażnione miejsca. 

Cierpliwości! Każdy dzień zbliża Was do momentu, kiedy pieluchy znikną z Waszego domu... Do czasu pojawienia się rodzeństwa Twojego maleństwa :) 

Potówki u niemowlaka – jak sobie z nimi radzić 

Potówki są wynikiem zaczopowania nie w pełni wykształconych jeszcze gruczołów potowych. Dochodzi do tego na skutek przegrzania i podrażnienia skóry. Jak unikać potówek i jak sobie z nimi radzić, gdy jednak się pojawią? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek. 

Najlepszym sposobem na uniknięcie potówek jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała dziecka i pomieszczenia, w którym się ono znajduje. Dobrym wskaźnikiem odpowiedniej ciepłoty ciała są kark i plecki – powinny być ciepłe i suche. Chłodne ręce i nóżki nie świadczą o tym, że dziecku jest zimno, ale chłodny albo spocony kark jest już informacją, że maluszek nie ma optymalnych warunków. Natomiast temperatura w pomieszczeniu powinna być nie wyższa niż 21 stopni. 

Wielką sztuką okazuje się prozaiczna czynność, jaką jest odpowiednie ubranie dziecka: tak, żeby nie było mu ani za zimno, ani za ciepło. Niektórzy, ubierając dziecko, stosują zasadę: tyle samo warstw co dorosły plus jedna dodatkowa. Ale nawet przy tej zasadzie należy raz po raz kontrolować temperaturę karku i pleców malca. W ciepłe dni pozwólmy maluchowi pobiegać bez pieluszki – ciągłe zakrywanie pupy nawet najlepszej jakości pieluszkami może powodować przegrzanie, a w efekcie potówki. 

Jeżeli jednak potówki pojawią się na skórze, wtedy na pewno należy zmienić sposób ubierania dziecka na lżejszy, zwrócić uwagę, czy w nocy dziecko nie jest za ciepło opatulone kocykiem, przemywać podrażnioną skórę przegotowaną wodą, a na suchą skórę stosować zasypkę z mąki ziemniaczanej. Po ustąpieniu czynnika wywołującego potówki w ciągu kilku dni krostki znikną ze skóry. 

Kiedy na skórze dziecka pojawiają się potówki, warto sięgnąć po Krem pielęgnacyjny dla dzieci i niemowląt Bambino. Nie natłuszcza on nadmiernie skóry, dzięki czemu nie zaczopuje gruczołów potowych skóry. 

Potówki nie są przyjemne, ale kiedy przytrafią się Twojemu dziecku, pomyśl, jak doskonałą istotą jest ten mały człowiek i jak jego niewielkie ciałko potrafi radzić sobie z różnymi przeciwnościami. A gdy do tego dodamy jeszcze Twoje wsparcie, sukces gwarantowany!