Ciemieniucha w 8 pytaniach i odpowiedziach!
Ciemieniucha to jedna z najczęstszych, ale zupełnie niegroźnych przypadłości niemowlęcych. Określana jako łagodne łojotokowe zapalenie skóry, występuje z reguły w pierwszych sześciu tygodniach życia dziecka. Jak wygląda ciemieniucha i jak się jej pozbyć? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.
1. Ciemieniucha – co to jest?
Nazwa tej przypadłości wzięła się od ciemiączka, gdyż to właśnie w jego okolicach występuje ona najczęściej. Jak wygląda ciemieniucha? Ma ona postać żółtej lub szarawej skorupki, która tworzy się na owłosionej skórze głowy dziecka. Nie jest groźna, ale wygląda nieestetycznie i może sprawiać kłopoty pielęgnacyjne. Tłuste w dotyku strupki mogą pojawiać się także na brwiach, w okolicy noska, za uszami czy nawet na klatce piersiowej niemowlaka.
2. Skąd się bierze ciemieniucha
Kiedy dziecko przychodzi na świat, w jego organizmie wciąż znajdują się hormony matki, co może wiązać się z nadprodukcją gruczołów łojowych na głowie niemowlaka. Nadmierne wydzielanie sebum może prowadzić do pojawienia się żółtych strupków, które oprócz owłosionej skóry głowy dziecka mogą wystąpić również na innych partiach jego ciała. Niektóre osoby błędnie zakładają, że ciemieniucha jest następstwem nieprawidłowej higieny dziecka, co bardzo często wywołuje w rodzicach poczucie wstydu, a niekiedy nawet panikę. Uspokajamy – higiena nie ma wpływu na rozwój tego rodzaju schorzenia.
3. Kiedy pojawia się ciemieniucha
Zmiany skórne pojawiają się na główce dziecka zazwyczaj do 6. tygodnia życia, choć niekiedy schorzenie to daje o sobie znać nawet do 18. miesiąca życia. Ciemieniucha może wystąpić także u starszych dzieci, nawet dwu- i trzyletnich. Znacznie częściej występuje latem, ponieważ gruczoły łojowe pracują wówczas bardziej intensywnie. Choroba ta może mieć również charakter nawracający, choć w większości przypadków raz wyleczona pozostaje jedynie wspomnieniem.
4. Ciemieniucha – czy jest bolesna
Ciemieniucha, na szczęście, nie jest dokuczliwa dla dziecka. Nie boli, nie piecze, nie swędzi, nie jest też w żadnym stopniu niebezpieczna dla jego zdrowia. Łuska może niekiedy utrudniać „oddychanie skóry”, więc główka niemowlaka bardziej się poci. Z reguły jednak schorzenie to nie powoduje dużego dyskomfortu i uznawane jest przede wszystkim jako problem w kontekście estetycznym.
5. Czy schorzenie to znika samo
Ciemieniucha może, ale nie musi zniknąć sama. Niekiedy występuje w cięższej postaci i jej wyeliminowanie może okazać się nieco trudniejsze. Warto nie lekceważyć problemu i zawczasu dowiedzieć się, jak usunąć ciemieniuchę, zanim choroba rozwinie się jeszcze bardziej.
6. Jak zwalczyć ciemieniuchę
Wystąpienie charakterystycznych żółtawych plam powinno skłonić rodziców do zastosowania środków, które będą w stanie zmiękczyć twardniejące łuski, łagodząc przy tym powstałe podrażnienia oraz przywracając odpowiednią florę bakteryjną skóry dziecka. Rodzice mogą samodzielnie pozbyć się ciemieniuchy – trzeba jednak pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie odrywać łusek na siłę. Istnieją domowe sposoby na to, jak usunąć ciemieniuchę – szerzej na ten temat piszemy w artykule Jak zlikwidować ciemieniuchę u dziecka.
7. Co na ciemieniuchę? Domowe sposoby
Niezwykle ważna jest przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja skóry głowy dziecka. Podpowiadamy, jak pielęgnować ciemieniuchę.
-
Codziennie myj głowę dziecka.
-
Przed każdym myciem smaruj skórę głowy oliwką dla niemowląt, a po kąpieli przeczesz główkę dziecka miękką szczoteczką.
-
Smaruj głowę dziecka samodzielnie przygotowaną papką z rozmoczonych w wodzie płatków owsianych. Pamiętaj, aby zrobić to tuż przed kąpielą.
8. Co zrobić, jeśli domowe sposoby nie pomagają?
Jeżeli ciemieniucha nadal nie znika, a jej objawy nasilają się i rozprzestrzeniają, a ty nadal zastanawiasz się, jak się pozbyć ciemieniuchy, warto udać się wówczas z dzieckiem do pediatry, który oceni skalę problemu i być może zapisze specjalne preparaty na ciemieniuchę. Mogą to być kremy regulujące proces rogowacenia naskórka i łagodzące podrażnienia. Nigdy nie próbuj jednak usuwać naskórek na siłę, w dodatku bez użycia oliwki czy kremu.
Ciemieniucha, mimo iż nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego, jest niewątpliwie mało estetyczna. Pojawienie się tego schorzenia wynika z nadmiernej produkcji sebum, a nie niewłaściwej higieny, jak wydaje się wielu osobom. Ciemieniuchę można skutecznie zwalczyć dzięki zastosowaniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych.
Podsumowując – nie martw się, jeśli u Twojego dziecka pojawiła się ciemieniucha. To zupełnie naturalne i w żadnym stopniu nie jest Twoim zaniedbaniem! Zapewnij maluszkowi odpowiednią pielęgnację, a uporczywe objawy szybko ustąpią.