Czkawka u niemowlaka. Jak pomóc dziecku z czkawką?

Czkawka u niemowlaka. Jak pomóc dziecku?

Z pewnością wiesz, jak uciążliwa potrafi być czkawka, która nie ustępuje samoistnie. Zwłaszcza dla Ciebie, jako rodzica, bo w Twoich oczach ten problem z pewnością urasta do znacznie większych rozmiarów niż w rzeczywistości. Jak pomóc niemowlakowi z czkawką? Oto kilka sprawdzonych metod!

Czkawka u niemowlaka – przyczyny

Czkawka u niemowlaka jest zjawiskiem naturalnym i związanym z niedojrzałością układu nerwowego i oddechowego. Jej przyczyną są mimowolne skurcze mięśni przepony i krtani, które skutkują zamykaniem głośni na wdechu – to stąd ten charakterystyczny dźwięk towarzyszący czkaniu.

Czkawka może się pojawić u niemowlaka nawet kilka czy kilkanaście razy w ciągu dnia. Zazwyczaj powodują ją:

  • zbyt łapczywe picie mleka i przepełnienie brzuszka,
  • połykanie powietrza podczas karmienia,
  • głośny śmiech,
  • wychłodzenie organizmu.

Co ciekawe, czkawka nie jest dla maluszka niczym nowym. Występuje nawet u dzieci siedzących jeszcze bezpiecznie w przytulnym brzuchu mamy. Odczuwa ją również mama pod postacią rytmicznego poruszania się brzucha w jednym miejscu.

Sposoby na czkawkę u niemowlaka

Zastanawiasz się, co warto zrobić, gdy u niemowlaka pojawi się czkawka po jedzeniu? Poniżej prezentujemy kilka sposobów, które sprawdzą się tak u młodszych, jak u nieco starszych maluszków.

Co robić, gdy noworodek ma czkawkę?

Uważaj na to, żeby nie przekarmiać maluszka. Jego żołądek ma ograniczoną pojemność i nadmiar pokarmu po prostu się w nim nie zmieści. Jeśli ograniczysz zapędy dziecka do łapczywego picia mleka, oszczędzisz mu późniejszej czkawki oraz ulewania. Wystarczy tylko karmić maluszka mniejszymi porcjami, ale za to częściej – żeby nie był jeszcze bardzo głodny. Pomoże w tym również noszenie dziecka w pozycji pionowej po karmieniu, co sprzyja odbijaniu.

Co robić, gdy niemowlę ma czkawkę?

Gdy dziecko pije mleko z butelki, zwróć uwagę na to, by smoczek był zawsze wypełniony pokarmem. Jeśli znajdą się w nim pęcherzyki powietrza, malec je połknie, a to wywoła u niemowlaka kolkę. Nie jest udowodnione, że zapobiegnie również czkawce, jednak nie zaszkodzi trzymać się tej zasady. Podobnie ze stosowaniem butelek ze specjalnym systemem antykolkowym.

Jeśli czkawkę u niemowlaka wywołało wychłodzenie organizmu, przykryj go kocykiem. Możesz go też przytulić – w końcu nic nie rozgrzewa tak, jak ciepło płynące prosto od ciała mamy.

Tak naprawdę nie trzeba podejmować żadnych specjalnych zabiegów eliminujących czkawkę. To fizjologiczny objaw, który ustępuje samoistnie. Warto to sobie uświadomić, a następnie przyjąć, że wystąpienie czkawki wcale nie wymaga od rodziców podjęcia działania. 

Czy częsta czkawka u niemowlaka powinna niepokoić?

Chociaż czkawka u niemowlaka jest zjawiskiem naturalnym, w pewnych sytuacjach warto ją skonsultować z lekarzem. Dobrze to zrobić, jeśli:

  • czkawka pojawia się u niemowlaka często i trwa długo, czyli dłużej niż kilka-kilkanaście minut,
  • powoduje u dziecka duży dyskomfort i zaburza jego rytm dnia (np. nie pozwala zasnąć),
  • czkawka nie występuje po karmieniu niemowlaka i nie ma żadnego związku z jedzeniem,
  • maluszek odmawia jedzenia ze względu na czkawkę, jest marudny i płaczliwy oraz traci na wadze.

Gdy zauważysz takie symptomy, zabierz dziecko do lekarza, który sprawdzi, czy występowanie czkawki nie jest związane z jakąś chorobą układu pokarmowego lub innego (może być to np. układ nerwowy/oddechowy; za czkawkę mogą też odpowiadać zaburzenia metaboliczne lub inne).

Zobacz także nasze kosmetyki dla niemowląt, w tym legendarną oliwkę o wszechstronnym zastosowaniu. Pamiętaj, by kąpiel niemowlęcia zawsze przebiegała w odpowiedniej temperaturze otoczenia – jeśli maluchowi będzie za zimno, może zareagować czkawką.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175304,czkawka

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/76129,czkawka-u-dziecka

Prezentowane artykuły mają wyłącznie informacyjny charakter i nie stanowią porady medycznej, w szczególności treści zawarte w niniejszym artykule nie mają na celu zastąpienia kontaktu z lekarzem. Zastosowanie jakichkolwiek treści, w szczególności związanych z wiedzą specjalistyczną w tym medyczną, wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej. W każdym przypadku problemów zdrowotnych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który indywidualnie ocenia przypadek i ustala odpowiednie postępowanie na podstawie wskazań medycznych. Zachęcamy również do wykonywania regularnych badań profilaktycznych i kontrolnych.