Jak myć zęby niemowlakowi?

Jak myć zęby niemowlakowi?

Dbanie o higienę jamy ustnej dziecka powinno być stałym nawykiem już od pierwszych dni jego życia. Jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki u niemowlaka niezwykle ważne jest codzienne przemywanie wałów dziąsłowych – wystarczy używać w tym celu gazika nasączonego przegotowaną i wystudzoną wodą. Unikniesz w ten sposób stanów zapalnych i pleśniawek, które pojawiają się zwykle w wyniku zalegającego w dziąsłowych fałdach pokarmu. Podpowiadamy, jak i czym myć zęby niemowlaka.  

Kiedy myć zęby niemowlakowi? 

Mycie dziąseł niemowlaka należy rozpocząć już w pierwszych dniach jego życia. Około 20 minut po nakarmieniu malucha powinno się przemywać mu dziąsła – najlepiej przegotowaną wodą lub przestudzonym naparem z rumianku. Warto użyć w tym celu owiniętego wokół palca wyjałowionego gazika. Dziąsła należy masować bardzo delikatnie, po stronie warg i języka. Warto przemywać je w ten sposób dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Mycie zębów niemowlaka należy natomiast rozpocząć już w momencie pojawienia się pierwszych mleczaków, pamiętając jednak o tym, aby nie używać do tego pasty przeznaczonej dla dorosłych.  

Przeczytaj nasz artykuł: Pierwsza kąpiel niemowlaka.  

Czym myć zęby niemowlakowi? 

Codzienna higiena jamy ustnej niemowlaka to obowiązek, który spoczywa na jego rodzicach. Gdy pojawiają się pierwsze ząbki, niezbędna w tym celu okazuje się odpowiednia szczoteczka – dostosowana do wieku malucha. W przypadku niemowlaków najlepiej sprawdza się specjalna silikonowa nakładka na palec, która pozwala na wygodne i bezpieczne mycie zębów małemu dziecku. Już od samego początku mycia zębów niemowlakowi warto wprowadzić pastę, najlepiej bez fluoru. Około 3. roku życia, a więc wtedy, kiedy dziecko potrafi już wypluwać pastę, można używać pasty z fluorem, ale dostosowanej do jego wieku. Bezpieczna dawka fluoru w paście do zębów dla dzieci powinna wynosić 500 ppm. Dbałość o codzienną higienę jamy ustnej to nie tylko mycie zębów niemowlaka. Niezwykle istotne jest także systematyczne mycie smoczków i gryzaków, które maluch wkłada często do buzi. Używaj w tym celu bieżącej wody lub wrzątku. Nie stosuj jednak żadnych detergentów.  

Jak myć zęby niemowlaka? 

Niemowlak nie jest jeszcze w stanie myć zęby samodzielnie, dlatego aktywne uczestnictwo rodziców w codziennej higienie jamy ustnej swojej pociechy jest niezwykle ważne. Dopiero około 7. roku życia dziecko jest na tyle sprawne manualnie, aby czynność tę wykonywać skutecznie i bezpiecznie. Na szczoteczkę należy nałożyć niewielką ilość pasty – wielkości ziarenka ryżu. Pamiętaj, aby nie nakładać pasty na całą długość główki szczoteczki – taka ilość będzie zdecydowanie za duża dla małego dziecka. Do mycia zębów niemowlakowi używaj wyłącznie specjalnej szczoteczki – z odpowiednio miękkim włosiem oraz małą i zaokrągloną główką. Szczoteczka do mycia zębów u niemowlaka powinna być wykonana z tworzywa sztucznego i wyposażona w szeroki trzonek, tak aby rodzic mógł wygodnie trzymać ją w ręce. Niektóre modele mają specjalne ograniczniki, które zapobiegają zbyt głębokiemu włożeniu szczoteczki do buzi dziecka.  

Mycie zębów u niemowlaka – o czym jeszcze warto pamiętać?

Stan mleczaków może mieć znaczny wpływ na późniejsze zęby stałe dziecka, zwłaszcza jeśli dojdzie wcześniej do próchnicy, która jest przecież chorobą bakteryjną. Pamiętaj, aby myć zęby niemowlakowi minimum 2 razy dziennie i koniecznie wieczorem, ponieważ podczas snu zmienia się jakość śliny, co może przyczynić się do rozwoju wspomnianej wcześniej próchnicy. U małych dzieci najczęściej pojawia się tak zwana próchnica butelkowa, która początkowo występuje na zębach przednich, a następnie rozprzestrzenia się na pozostałe zęby szczęki i żuchwy. Główną przyczyną tego rodzaju próchnicy jest zasypianie z butelką. Chorobę tę należy leczyć, a więc niezwykle ważne jest szybkie jej rozpoznanie – wtedy, kiedy zmiany są jeszcze odwracalne. Zęby objęte próchnicą zmieniają nieco swoją barwę – na początku są kredowo-białe, a następnie mają różne odcienie brązowo-beżowe. Z czasem próchnicy zaczyna towarzyszyć również ból. Warto od samego początku zadbać o odpowiednią profilaktykę, którą rozumie się przede wszystkim przez właściwą dietę, a więc dużą ilość nieprzetworzonych owoców i warzyw, a także ograniczenie cukrów.  

Kiedy u Twojego malucha pojawią się pierwsze ząbki, warto udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. Nie zwlekaj z wizytą do momentu pojawienia się bólu związanego na przykład z chorym zębem – to tylko wystraszy malucha i zniechęci go do kolejnych spotkań w gabinecie stomatologicznym. Staraj się stopniowo oswajać dziecko z taką wizytą i możliwie najwcześniej uczyć malucha zdrowych nawyków dbania o higienę jamy ustnej. Warto pamiętać też o tym, że z małym dzieckiem powinno się chodzić do stomatologa raz na 3 miesiące, właśnie dlatego, aby możliwie najszybciej wychwycić moment wystąpienia próchnicy.