Jak oswoić lęk przed ciemnością u dzieci?
Lęk przed ciemnością pojawia się u wielu dzieci i to na różnych etapach rozwoju. Być może pamiętasz go nawet z własnego dzieciństwa – to uczucie niepokoju, gdy mama gasiła światło przed zaśnięciem… Co możesz zrobić, by pomóc w pokonaniu lęku przed ciemnością u dziecka? Sprawdź nasze metody!
Skąd się bierze strach przed ciemnością u dzieci?
Choć ten temat frapuje wielu naukowców zajmujących się badaniem rozwoju dzieci, nie znaleziono jeszcze żadnej pewnej przyczyny pojawiania się lęku przed ciemnością u małych dzieci. Może on być wywoływany przez traumatyczne wydarzenia, jednak pojawia się także u większości dzieci, które ich nie doświadczyły. Można więc uznać, że jest to po prostu lęk rozwojowy, który objawia się u dzieci na pewnym etapie, a następnie zanika – samoczynnie lub z pomocą rodziców.
To, że dziecko odczuwa strach przed ciemnością, rozpoznasz po następujących objawach:
-
nie potrafi zasnąć przy zgaszonym świetle,
-
odmawia wchodzenia do nieoświetlonych pomieszczeń,
-
zanosi się płaczem, gdy przebudzi się samo w ciemnym pokoju – i z tego powodu nauczenie go spania bez rodziców stanowi trudność.
Jak pokonać strach przed ciemnością?
Istnieje wiele metod służących do oswajania lęków u małych dzieci. Aby osiągnąć sukces, musisz jednak dopasować sposób rozprawienia się ze strachem do wieku i stopnia rozwoju maluszka.
Sposoby na lęki nocne u rocznego i młodszego dziecka
Nawet jeśli do tej pory dziecko usypiało samodzielnie, staraj się teraz pozostać z nim aż do zaśnięcia. Możesz czytać mu bajki, opowiadać historyjki lub po prostu je przytulać, by czuło Twoją bliskość.
Jeśli maluszek odmawia zaśnięcia w ciemnym pokoju, możesz wymienić lampkę w jego pokoju na taką wyposażoną w automatyczny ściemniacz. Dzięki temu podczas zasypiania w pomieszczeniu będzie panować przyjemny półmrok, a po upływie określonego czasu światło będzie coraz słabsze, aż w końcu wyłączy się samoczynnie.
Strach przed ciemnością możesz również oswoić, wyznaczając spośród pluszaków dziecka misia strażnika. Dopóki on znajduje się w łóżeczku, nic złego nie może się stać. Nie ma więc powodu do tego, by bać się ciemności, bo miś strażnik obroni maluszka przed wszystkim, co się w niej kryje.
Sposoby na lęk przed ciemnością u starszych dzieci
Gdy dziecko jest już starsze, możesz zdziałać najwięcej spokojną rozmową. Opowiedz mu o tym, że każdy się czegoś boi i to coś zupełnie normalnego. Zapewnij go, że zawsze, gdy poczuje strach przed ciemnością, może Cię zawołać – to zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Możesz wspomóc się specjalnymi książeczkami terapeutycznymi, które tłumaczą, jak ważne jest poznanie swoich lęków i ich zaakceptowanie.
Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie nowego rytuału przed zaśnięciem, który będzie polegać na obchodzie całego pokoiku dziecięcego. Zajrzyjcie razem pod łóżko, do szafy i we wszystkie inne kąty, które wydają się maluszkowi „miejscem strasznych potworów”. Gdy na własne oczy zobaczy, że tam nic nie ma, łatwiej zaśnie w ciemnym pokoju.
Podobnie jak u młodszych dzieci, lęk przed ciemnością możesz zwalczać poprzez zabawę.
-
Urządź maluszkowi teatrzyk cieni, usypiając go z latarką w ręce i tworząc na ścianie fantastyczne, ruchome obrazki.
-
Spróbuj zbudować pozytywne skojarzenia z ciemnością. Możesz np. opowiadać mu o przyjemnych rzeczach (zabawach, nowych miejscach, które niedługo odwiedzicie itp.), podczas gdy światło w pokoju jest zgaszone.
-
Pozwól maluchowi udekorować swój pokój fluorescencyjnymi naklejkami. Nocą będą wydzielać delikatną poświatę, która rozproszy straszny mrok.
Lęki u dzieci w wieku wczesnoszkolnym a dorosłe życie
Pamiętaj o tym, że sposób rozprawienia się z lękiem u małego dziecka może pozostawić ślad, który będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Napędzanie spirali strachu albo porównywanie malucha z innymi dziećmi (które wywołuje ogromną presję) może zaowocować nyktofobią (czyli właśnie strachem przed ciemnością) w dorosłym życiu. I tym razem pokonanie problemu będzie wymagało znacznie więcej wysiłku i czasu. Może się okazać, że jedynie psychoterapia przyniesie oczekiwany efekt.
Straszenie dziecka ciemnością lub niewspieranie go w walce z lękiem stanowi całkowite przeciwieństwo rodzicielstwa bliskości. Co za tym idzie, może oddalać malucha od rodziców i budować bariery komunikacyjne oraz emocjonalne, które zaburzą więź między Wami.
Pokonanie strachu przed ciemnością z pewnością ułatwi chwila relaksu przed snem. W naszym asortymencie znajdziesz kosmetyki dla dzieci, które na pewno pokocha Twój maluszek – pięknie pachną, są delikatne dla skóry i nie szczypią w oczy podczas kąpieli! Zadbaj również o siebie, sięgając po kosmetyki dla rodziny, takie jak np. nasze olejki pod prysznic. Wieczorna kąpiel pomoże i Tobie, i maluszkowi w odprężeniu się przed snem, co ułatwi walkę ze strachem przed ciemnością!