Jak nauczyć dziecko liczyć? Zabawy matematyczne
O królowej nauk, matematyce, wielu z nas myśli z dużym zakłopotaniem, a nawet lękiem. Być może ten temat wywołuje u Ciebie wspomnienia rozwiązywanych zadań przy tablicy i matematycznej blokady spowodowanej stresem. Tym bardziej warto zadbać o to, by dla Twojego dziecka liczenie od początku kojarzyło się z zabawą i przyjemnością. W końcu to umiejętność, z której będzie korzystać także w życiu dorosłym.
Nauka liczenia – dobre przygotowanie to podstawa!
Liczenie wymaga od dzieci dużej uważności. Dlatego, gdy zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko liczyć w pamięci, nie możesz zapomnieć o podstawach, czyli ćwiczeniu koncentracji już od najmłodszych lat. Zabawy matematyczne dla dzieci możesz rozpocząć od takich aktywności, jak:
- wspólne czytanie;
- rysowanie;
- układanie puzzli;
- gry w memory.
Te zabawy pozytywnie wzmocnią rozwój pamięci i koncentracji. Co istotne, stymulowanie zdolności zapamiętywania w domowych, przyjaznych warunkach, z pewnością zaowocuje w przyszłości. O tym, jak wzmocnić tę umiejętność przeczytasz też w artykule Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację? 5 sposobów.
Kreatywne zabawy matematyczne dla dzieci w przedszkolu
Już 1,5-roczny maluch może rozpoznawać pierwsze symbole matematyczne. Zauważ, jak wiele zabawek, m.in. klocków ma nadrukowane cyfry! Zabawa nimi to świetny sposób na to, jak nauczyć dziecko liczb. Pierwsze poważniejsze zetknięcie z nimi łączy się jednak z wiekiem przedszkolnym. Oswojony z ich wyglądem przedszkolak łatwiej wchodzi w świat matematyki.
Zabawy matematyczne dla 3-latków powinny być dostosowane do ich umiejętności. Większość dzieci z tym wieku potrafi wypowiadać krótkie zdania, także wierszyki, zna podstawowe kolory, dostrzega różnice między przedmiotami, a członków rodziny i przyjaciół nazywa po imieniu. Co ważne w kontekście ćwiczenia, nie tylko umiejętności matematycznych – 3-latek szybko się nudzi. Dlatego warto urozmaicać mu czas i do zabaw z 3-latkiem dodawać stopniowo te, dzięki którym wzmocni umiejętność liczenia. Poznaj 18 rozwijających propozycji na zabawy z 3-latkiem.
Jak nauczyć dziecko liczyć? Działania dla przedszkolata
Pamiętaj, że matematyki należy uczyć się małymi krokami. Dlatego zanim dojdziesz do momentu nauki liczenia w pamięci, wykorzystuj materiały otaczające dziecko. Tu najlepiej sprawdzi się nauka podczas codziennych czynności, np. zakupów. Dziecko może liczyć, ile jabłek jest w koszyku, ile bułek kupić na śniadanie. Z kolei spacer może być doskonałym sposobem na to, jak nauczyć dziecko liczyć do 10. Zachęcaj malucha, by obserwując bawiące się dzieci, czy spacerujące psy pokazywał na palcach ich liczbę.
Oto, jakie ćwiczenia matematyki dla przedszkolaka warto zrobić wspólnie w domu:
- Układanie klocków/zabawek z cyferkami w odpowiedniej kolejności – zacznij od małych zakresów (1-3), a kiedy przestanie to sprawiać dziecku kłopot dołączaj kolejne cyferki.
- Śpiewanie piosenek o cyferkach i liczeniu.
- Zabawy liczydłem – przesuwanie koralików na jedną i drugą stronę nie wydaje się porywające, ale dla dziecka to także ćwiczenie zdolności manualnych.
- Zabawa w telefon – dyktując numer telefonu możesz w łatwy i przyjemny sposób ćwiczyć z dzieckiem rozpoznawanie cyferek.
Zabawy matematyczne dla przedszkolaków w domu
Nauka matematyki zaczyna się od przetwarzania bodźców odbieranych przez zmysły wzroku i dotyku. Dlatego także 4- i 5-latki najszybciej i najefektywniej będą uczyć się na rzeczywistych przedmiotach. Tu możliwości są nieograniczone: guziki, kubki, kwiaty, kasztany, skarpetki, groch – wszystko, co nas otacza, może być wdzięcznym materiałem do uczenia dzieci nie tylko liczenia, ale także prostych działań matematycznych.
Zabawy matematyczne dla 4-latków mogą już uwzględniać dodawanie i odejmowanie, na przykład przy pomocy kolorowych kredek. Poproś dziecko, by położyło na stole 2 kredki, a potem dołożyło jeszcze cztery. Zapytaj o wynik. Działania możesz odwrócić i na zmianę zabierać z puli kredek np. dwie z nich. Świetną nauką dzielenia jest z kolei przesypywanie cukru do słoików, by porównać ich objętość. Starsze dzieci mogą przy okazji takiego ćwiczenia wykonywać proste polecenia:
- podziel cukier tak, by w jednym słoiku było go mniej, a w drugim więcej;
- przesyp cukier po równo do obu słoików.
Z pięciolatkiem możesz już także liczyć rzeczy, których nie da się dotknąć, np. kroki. W ten sposób może zmierzyć odległość pokoju czy podwórka. Może także liczyć ile kęsów zabierze mu zjedzenie kanapki.
Jak nauczyć dziecko liczb? Skorzystaj z potęgi relaksu
Aby nauka się utrwaliła, a dziecko nie straciło zapału do kolejnych matematycznych przygód, zaplanuj relaks, jako stały element dnia. Tu warto skorzystać z mocy przyjemnej, delikatnej kąpieli. Ta także może przerodzić się w świetną zabawę kończącą dobrze każdy dzień. Zainspiruj się naszymi propozycjami na zabawy w wannie (nie tylko dla maluchów). Zadbaj o odpowiednie kosmetyki dla dzieci, dzięki którym unikniesz pieczenia oczu. Nie zapomnij także o sobie. Kosmetyki dla rodziny sprawią, że kąpiel stanie się cudownym rytuałem, przygotowującym do snu, dodającym siły na kolejny dzień i kolejne etapy wspólnego poznawania matematycznego świata.