Co na ukąszenie komara?
Czasem ostrzeże Cię charakterystyczne bzyczenie, ale zwykle atakują znienacka. Komary to letnia plaga, która potrafi wyjątkowo dać się we znaki, pozostawiając na skórze czerwone, swędzące bąble. Co zastosować na ugryzienie komara u dziecka? Oto sposoby, które przyniosą mu natychmiastową ulgę!
Dlaczego ugryzieniu komara towarzyszy rumień?
Ciekawi Cię to, co powoduje zaczerwienienie skóry po ugryzieniu komara? Wywołują je enzymy zawarte w ślinie owada, którą wpuszcza do krwiobiegu podczas wkłucia. Robi to, by nieco rozrzedzić krew i ułatwić sobie jej wysysanie. Dla człowieka oznacza to jednak reakcję alergiczną.
Alergia na ugryzienia komarów zazwyczaj przyjmuje łagodną formę i objawia się jedynie wyraźnym śladem na skórze, otoczonym rumieniem, oraz swędzeniem. Jeśli tym symptomom towarzyszy intensywna wysypka, mocna opuchlizna, podwyższona temperatura, zawroty głowy i nudności, może to oznaczać zaostrzoną alergię, która wymaga podania leków antyhistaminowych lub natychmiastowego kontaktu z lekarzem.
Profesjonalne sposoby na ugryzienie komara
Zastanawiasz się, jak zlikwidować ugryzienia komarów i zapobiec rozdrapaniu swędzącego bąbla? Wystarczy zwykły krem na ugryzienia z substancją zmniejszającą obrzęk i swędzenie. Dostaniesz go w aptece czy drogerii, a w sezonie letnim nawet w supermarketach. W jego składzie znajdziesz często alantoinę, pantenol lub inne składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia.
Najlepszym sposobem jest jednak unikanie komarów i stosowanie specjalnych preparatów odstraszających te owady. Warto również zrezygnować z otwierania okien w czasie ich największej aktywności, czyli wieczorem oraz w nocy. Alternatywą dla tego rozwiązania może być także wyposażenie okien w moskitiery, które uniemożliwią komarom dostęp do Ciebie i Twoim najbliższych.
Co na ugryzienia komarów? Domowe sposoby
Nawet jeśli nie masz pod ręką specjalnego kremu na ugryzienia komarów, możesz szybko uporać się z nieprzyjemnymi objawami. Jakie domowe metody warto wypróbować, aby poczuć natychmiastową ulgę?
Domowe sposoby na ugryzienia komarów u dorosłych
Skutecznym sposobem na ugryzienie komara jest wymasowanie zaczerwienionego miejsca kostką lodu. Zimno obkurczy naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszy produkcję histaminy w reakcji na enzymy wstrzyknięte do krwi przez owada.
W złagodzeniu świądu pomoże również natarcie miejsca ukąszenia:
-
octem,
-
spirytusem salicylowym,
-
cebulą,
-
olejkiem eukaliptusowym.
Domowe sposoby na ugryzienie komarów u dzieci
Chociaż powyżej zaprezentowane, domowe sposoby na ugryzienia komarów mogą być stosowane u dzieci, mogą się okazać mało przyjemne dla maluchów – ze względu na zimno lub brzydki, intensywny zapach. Zamiast nich wypróbuj następujące metody:
-
smarowanie skóry kremami lub maściami o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia – np. z dodatkiem aloesu czy pantenolu,
-
przemywanie bąbla po ukąszeniu roztworem wody i węgla aktywnego,
-
przyłożenie do swędzącego miejsca liścia białej kapusty, który zmniejszy swędzenie.
Po jakim czasie ugryzienie komara znika?
Niezależnie od tego, czy jest to ukąszenie komara na twarzy czy na innej części ciała, proces gojenia trwa dokładnie tyle samo czasu, czyli kilka dni. Nieprzyjemne objawy będą najsilniej odczuwalne na początku, a z czasem stracą na intensywności.
Gojenie śladów po ukąszeniach komarów może się wydłużyć, jeśli rana zostanie rozdrapana do krwi. Może to również pozostawić na skórze trwały ślad w postaci blizny. Dlatego też warto spakować do wakacyjnego bagażu krem na ugryzienia owadów, by zapobiegać takim sytuacjom.
Niezależnie od tego, gdzie zamierzacie spędzić lato, w wakacyjnej kosmetyczce nie może też zabraknąć kosmetyków dla rodziny. Kosmetyki dla niemowląt o delikatnym działaniu zadbają o skórę najmłodszych, a kosmetyki dla dzieci o komfort podczas kąpieli starszaków.